خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۷۶ / کتاب «سردار سازندگی»

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۷۶

جمعه ۷ آذر ۱۳۷۶//۲۷ رجب ۱۴۱۸ // ۲۸ نوامبر ۱۹۹۷

 

برای مراسم عید مبعث، به دفتر رهبری رفتیم. آقای [سیدمحمد] خاتمی، [رئیس‌جمهور]، تبریک گفت و رهبری هم صحبت کوتاهی داشتند؛ مسئله خاصی مطرح نشد. به دفتر هم رفتم. جمعی از نمایندگان مجلس برای تبریک عید آمدند. به نمازجمعه رفتیم. خطبه‌ای درباره بعثت و خطبه‌ای در مسائل روز ایراد کردم که بیشتر وقت، صرف مسائل جاری و مشاجرات مربوط به ولایت‌فقیه شد تاریخ و جزییات نحوه عزل آیت‌الله منتظری و نصب آیت‌الله خامنه‌ای را گفتم و اینکه آیت‌الله خامنه‌ای راغب نبودند و تحمیل شد و حتی در مورد مرجعیت هم چنین است.(1)

ظهر بچه‌ها جمع بودند. عصر مراسم عقد دختر اخوی احمد، برای شهریار صداقت‌زاده بود. آقای [سیدمهدی] امام‌جمارانی هم برای طرف قبول عقد آمدند. خانواده داماد، گرم و نجیب به نظر می‌رسند.

سرشب به منزل رفتم. آقای خاتمی، [رئیس‌جمهور]، درباره مسائل آیت‌الله منتظری و اجلاس سران و مسئله آقای کرباسچی و مدیران شهرداری تهران که هر سه مشکلاتی برای دولت آقای خاتمی به وجود آورده، صحبت‌کردیم. ایشان گفت، تعجب می‌کنم که شما چگونه توانسته‌اید هشت سال را با این‌گونه مشکلات که معمولاً ریشه‌ای در دفتر دارد، بسازید. مقداری در مورد راهکارهای حل مشکل‌ها صحبت‌کردیم.

آقای خاتمی، درباره سمت معاونت ‌اول برای آقای کرباسچی، در صورت پذیرش استعفای آقای دکتر حبیبی مشورت کرد که اصرار بر استعفا دارد. گفت، پس از آنکه دفتر رهبری، اصرار به سخنرانی رهبری در اجلاس پس از ملک [حسن، پادشاه مغرب] و تحویل ریاست به ایران داشته، به آن‌ها پیغام داده که در این صورت، کنفرانس را دکتر ولایتی اداره کند؛ چون فکر می‌کند این را دکتر ولایتی پیشنهادکرده است، علی‌رغم اینکه در گذشته به گفته آقای [محمدجواد] ظریف، معتقد بود که رهبری در اجلاس حضور پیدا نکند و میهمانان به خدمت ایشان بروند.

شب، اخوی‌زاده دکتر محمد آمد. راجع به وضع بیمارستان‌ها و اطبا صحبت‌کردیم. در گزارش‌ها، انبوه اظهارنظرهای محافل خبری دنیا، متوجه مسائل اختلافی ایران است و عراق هم در مورد بازدید بازرسان از کاخ‌های صدام که دبه درآورده و می‌گوید، منظورش بازدید دیپلمات‌ها و مقامات کشورها است و نه بازرسان. عفت برای میهمانی همسر [آقای علی‌اکبر ناطق‌نوری]، رئیس مجلس، برای همسر [آقای نبیه بری]، رئیس مجلس لبنان رفت.

**********************************8

1- متن کامل هر دو خطبه در همین سایت در دسترس است.