مصاحبه
  • صفحه اصلی
  • مصاحبه
  • مصاحبه با خبرنگاران در اسکلهT جزیره خارک

مصاحبه با خبرنگاران در اسکلهT جزیره خارک

• اهمیت جزیره خارک • صادرات نفت و خارک • خارک در دوران دفاع مقدس

  • چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵
اهمیت جزیره خارک/ صادرات نفت از خارک/ خارک در دوران دفاع مقدس/ اسکله T و صادرات نفت/ نظم مثال‌زدنی اسلکه‌های خارک

 

س) جناب آقای هاشمی رفسنجانی، با توجه به بازدیدی که امروز از جزیره خارک و به خصوص اسکله T داشتید، بفرمایید که این جزیره چه نقشی در توسعه کشور و اقتصاد مقاومتی دارد؟

ج) بسم الله الرحمن الرحیم، همه می‌دانند جزیره خارک کانون اصلی اقتصاد ما بود و هنوز هم چنین است. الان که این بخش‌ها را دیدم، یک دفعه تمام خاطرات دوران جنگ به ذهنم آمد. هر وقت که به اینجا می‌آمدیم، مثلاً می‌گفتند دیشب اینجا را زدند. اکثر این اسکله‌ها را زده بودند. هر وقت می‌آمدیم، لوله‌ها قطع بودند. مخازن را می‌زدند که همیشه دود از آنها بالا می‌رفت و حتی آتش می‌دیدیم.

لوله‌ها در مسیر مورد اصابت بمب‌ها قرار می‌گرفتند. ولی همان موقع کارکنان نگذاشتند اینجا تعطیل شود. با اینکه دائماً موشکباران و بمباران بود، باز نفت ما در بدترین شرایط صادر می‌شد.

امروز که آمدم، یک اسکله تمیز، مرتب و منظم دیدم که همه چیز آن دارد مثل ساعت و با خیال راحت کار می‌کند. الان به اندازه کافی مخزن داریم. قبلاً مخازن ما را زده بودند. همه شرایط یک اسکله خوب در سطح جهانی در اینجا وجود دارد.

ان‌شاءالله کارکنان ما با توجه به اینکه تجربیات خوبی دارند، بیشتر و بهتر کار می‌کنند. خیلی‌هایشان تجربه‌های دوران جنگ را گذرانده‌اند و خیلی‌هایشان بعدها در اینجا آموزش دیده‌اند. ما هم دانشگاه آزاد اسلامی را برای پشتیبانی علمی مسایل نفت و کشتیرانی در اینجا تأسیس کرده بودیم که از عملکرد آن راضی هستیم.

س) ‌الان هم تولید و هم صادرات نفت کشور، شرایط قابل توجهی پیدا کرد. خواهش می‌کنم در این خصوص، با توجه به اینکه اینجا کانون صادرات نفت خام کشور است، توضیح بفرمایید.

ج) صادرات تقریباً به وضع قبل از تحریم‌ها رسیده که ان‌شاءالله نزدیک است. البته از روزی که ما اینجا را می‌دیدیم، هیچ وقت به این شکل منظم، مرتب و راحت نبود. جزیره خارک 20 سال پیش به شکل دیگری بود. الان خارک یک جزیره زیبا و تمیز شد. فکر می‌‌کنم یکی از نقاطی است که نبض اقتصاد ما به شدت در اینجا می‌زند.

س) خیلی ممنون

ج) موفق باشید.