مصاحبه
  • صفحه اصلی
  • مصاحبه
  • مصاحبه آیت ا... هاشمی رفسنجانی با خبرنگاران خارجی در مشهد

مصاحبه آیت ا... هاشمی رفسنجانی با خبرنگاران خارجی در مشهد

  • مشهد
  • شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۷۵

 

خبرنگار: جناب آقای رئیس جمهور شما به همراه تعدادی از رؤسای جمهور کشورهای منطقه بزودی خط آهن جدیدی را افتتاح خواهید کرد که در واقع احیای جاده بزرگ ابریشم است از نظر جناب عالی اهمیت این طرح تا چه اندازه است باتوجه به اینکه بسیاری از مقامات محلی معتقدند که اهمیت این خط آهن مانند اهمیت کانال می باشد.

آقای رئیس جمهور : ما فکر می کنیم که برای ارتباط کشورهای آسیای مرکزی و حتی خود روسیه و قدری دورتر مغولستان و چین بطور کلی کشورهای آسیایی با اروپا احداث خط آهن مشهد - سرخس - تجن کار مهمی است . بی جهت نیست که بطور طبیعی هم در گذشته راه ابریشم در اینجا شکل گرفته است ، البته ترکیه هم باید راه آهن خود را در شمال دریاچه وان ایجاد کند تا ما به دریا وابسته نباشیم . درحال حاضر قطارها باید با کشتی از دریاچه وان عبور کنند و من زمانی این راه را تکمیل می بینم که راه آهن کرمان را به زاهدان وصل کنیم تا شبه قاره هندوستان هم به این شبکه بپیوندد.

در مجموع احداث این راه گام بسیار مؤثری است در جهت صلح ، دوستی ، آرامش و همکاری و همچنین تسریع در حمل و نقل در منطقه و کمک فراوانی هم به کشورهایی که فعلا به دریاهای آزاد راه ندارند خواهد کرد که از طریق جنوب ایران به آسانی می توانند به دریای آزاد راه پیدا کنند.

 خبرنگار : جنابعالی تقریبآ به پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود در جمهوری اسلامی ایران می رسید . باتوجه به اینکه شما یکی از نزدیکان حضرت آیت الله امام خمینی ( ره ) از ابتدای انقلاب تاکنون بوده اید ، از نظر جناب عالی اهداف انقلاب پس از 17 سال تا چه حدی پیش رفته و توانسته تحقق پیدا کند و تا کجا امتداد داشته است ؟

آقای رئیس جمهور : نسبتآ به اهداف انقلاب نزدیک شده ایم و لیکن هنوز هم در راه هستیم و امیدواریم که این حرکت ما ادامه یابد تا به تمامی اهداف خود برسیم . ما مردم کشور را از تحت سلطه آمریکا آزاد کردیم ، مردم را به صحنه آوردیم در حالیکه در گذشته روی مردم حساب نمی شد. اقتصادمان را از وابستگی نجات دادیم و کارهای عمده کشور را بدون اینکه وابستگی به دیگران داشته باشیم خودمان داریم انجام می دهیم و توانستیم فرهنگ اسلامی را که در گذشته دچار بی توجهی شده بود ، رشد و ارتقاء دهیم . در مسایل جهانی با تشخیص خودمان و مستقلا نه موضع می گیریم و هر جا ظلم را ببینیم ، ظالم را محکوم می کنیم و هر جا کار خوب ببینیم و از هر کسی باشد آنرا تأیید می کنیم و مجموعآ آنکه از استثمار کشورمان جلوگیری می کنیم .

خبرنگار : جناب آقای آقای رئیس جمهور ، جنابعالی مستحضرید که اتهامی از جانب غرب متوجه شماست که براساس آن ایران را بعنوان کشور و عامل اصلی عملیات تروریستی بر علیه اسرائیل معرفی می کنند آقای شیمون پرز هم تلویحآ شما را محکوم به این امر کرده اند ، نظر جنابعالی در مورد این اتهام چیست؟

آقای رئیس جمهور : تبلیغات ما ضعیف و تبلیغات طرف ما بسیار نیرومند است آنها می توانند اهداف خودشان را به خورد افکار عمومی بدهند و این ظلم تبلیغی است که بر علیه ما شده است . شما همین هفته قبل شاهد یک صحنه تروریستی بودید که اسرائیلی ها در قانا مرتکب شدند. من مطمئن هستم تا چند ماه آینده این مسئله به فراموشی سپرده شود . شما می دانید در حال حاضر تعداد زیادی از مردم لبنان را اسرائیلی ها از خانه هایشان ربوده اند و در زندان نگهداشته اند و این آدم ربایی در دنیا هیچ سرو صدا و انعکاسی نداشته است و عجیب این است که آمریکا هم علیرغم اینگونه مسائل از اسرائیل دفاع می کند. حتی سازمان ملل متحد که نمی توانیم بگوییم ذاتآ طرفدار لبنان یا حزب الله است این عمل اسرائیل را محکوم کرده است و آمریکا با گستاخی مقابلش می ایستد. هیچ کشوری به اندازه ما قربانی تروریسم نبوده است و من خود در بدنم جای گلوله تروریستها را دارم در همین مشهد شما بروید حرم را ببینید اینجا بمب منفجر شد و دهها نفر را کنار ضریح شهید کردند، همه این تروریستها شناخته شده هستند و در آمریکا و اروپا دفتر دارند و در پارلمانهای غربی رفت و آمد کرده و با رسانه های غربی مصاحبه می کنند ولی شما حتی یک مورد اقدام تروریستی پیدا نمی کنید که بطور مستند نشان دهد ما اقدام تروریستی انجام داده و یا حتی از آن حمایت کرده باشیم .

 خبرنگار : آقای آقای رئیس جمهور نظریه ای مطرح است دال بر اینکه کلیه همسایگان اسرائیل مایل هستند که از انتخابات عمومی که قرار است در اسرائیل صورت گیرد حمایت کنند اما برخی قصد دارند از آن جلوگیری کنند و درعین حال برخی نیز مایل هستند حمایت خودشان از حزب کارگر اسرائیل و آقای شیمون پرز را به رسمیت بشناسانند موضع ایران در این زمینه چیست ؟

آقای رئیس جمهور :برای ما هیچ تفاوتی نداردکه کدام حزب در اسرائیل بقدرت برسد و همانطور که در آمریکا هم بقدرت رسیدن احزاب مختلف برای ما تفاوت ندارد، در امریکا هر دو حزبشان برای ما مساوی هستند. ما اسنادی از آمریکایی ها و از هر دوحزبشان داریم که می توانیم در آستانه انتخابات منتشر کنیم و روی افکار عمومی اثر بگذاریم . این بازیها را نمی کنیم و می گذاریم مردم خودشان هرکس را می خواهند انتخاب کنند سیاست های آنها در مورد ایران با تغییر احزابشان تغییر چندانی نمی کند. ما ضرب المثلی در ایران داریم اگر چه مؤدبانه نیست ولی گویاست مردم عوام ما می گویند " سگ زرد برادر شغال است ".

خبرنگار : واقعیت این است که ما در مورد آمریکا خیلی سئوال می پرسیم گویا اینکه ما جذب رابطه آمریکا باکشور شما شده ایم اما واقعیت اینست که آمریکا تحریم هایی را علیه ایران و کشورهای دیگر از جمله کوبا ، عراق و ایران انجام داده است و آقای بیل کلینتون آقای رئیس جمهور آمریکا قویآ از این موضوع دفاع می کند آیا شما فکر می کنید که ممکن است تغییری در موضع آمریکا در مورد کشور شما رخ بدهد؟ آیا فکر می کنید تحریم آمریکا تأثیری در ایران داشته است ؟

 آقای رئیس جمهور : برای ما فرق نمی کند ، تحریم آمریکا هیچ تأثیری در ایران نگذاشته است همان دیروز قرار داد مهم انتقال نفت قزاقستان از طریق ایران را امضاء کردیم . و همین برنامه افتتاح خط آهن مشهد - سرخس - تجن نشان این است که فشارهای آمریکا دیگر مردم دنیا را قانع نمی کند ، شما هم در اروپا شاهد این هستید که تلقی اتحادیه اروپا از این کارهای آمریکا در حقیقت نوعی باجگیری است ما مایلیم که آمریکا این کارهای غیر منصفانه را نداشته باشد.

خبرنگار : اگر جنابعالی مایل باشید من سئوالی در رابطه با ارتباط ایران با اتحادیه اروپا بپرسم ، البته شما با برخی از کشورهای اتحادیه رابطه خوبی دارید اما افکار عمومی در آنجا معتقد است که به راحتی نمی توان از ایران حمایت کرد برای اینکه آنها می گویند بطور مثال شما موضع دستیابی به قدرت هسته ای را در پیش می گیرید و ممکن است منظور شما از قدرت هسته ای اهداف نظامی باشد نظر جنابعالی در این مورد چیست ؟

آقای رئیس جمهور : شما می دانید که برنامه های هسته ای ما زیرنظر آژانس بین المللی هسته ای است و هر وقت و هرکجا که مایل باشند آنها می آیند و بازرسی می کنند حتی سالی چند بار هم می آیند و همه کشورها می توانند از طریق آنها از وضعیت برنامه های هسته ای ما مطلع شوند. ما هیچ خیری در سلاح هسته ای نمی بینیم . الان کشورهای مثل اوکراین و قزاقستان و آنهایی که دارند هزینه می کنند و آنها را حذف می کنند یا مثلا روسیه انگلیس و فرانسه و آنهایی که دارند چه نتیجه ای از این سلاح گرفته اند ؟ من فکر می کنم این بهانه ای است برای اینکه برنامه های سازندگی ما را مانع بشوند به هر حال دروازه کشور ما باز است و هر کسی می خواهد می تواند بیاید و از نزدیک ببیند و تصمیم داریم که تنها استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای داشته باشیم و با هر کشوری که با ما همکاری کند در این جهت همکاری خواهیم کرد که بتدریج بتوانیم ثابت کنیم که ایران بدنبال دستیابی به سلاحهای کشتار جمعی نیست .

خبرنگار : جناب آقای آقای رئیس جمهور بسیارز از اروپائیها و مردم غرب معتقدند که اسلامگرایان از آنها متنفر هستند و اسلام را به عنوان مانع میان نزدیکی تمدن مسیحی با تمدن اسلامی می دانند و این علیه خوش بینی چشم اندازهای خوب آینده خواهد بود. از نظر جنابعالی در چهارچوب چنین تفکری مفهوم واژه هایی همچون همکاری و وحدانیت میان اسلام  و مسیحیت چگونه خواهد بود؟

آقای رئیس جمهور : ممکن است افرادی باشد که با معارف اسلامی آشنا نباشند و چنین تفکراتی داشته باشند اما باتوجه به اینکه متن اسلام و نظر کارشناسان اسلامی غیر از این است به نظر من همکاری میان همه ادیان و منجمله مسیحیت و اسلام کاملا مقدوراست . ما در قرآن آیات صریحی داریم که دعوت می کند اهل کتاب را که بر مشترکات تکیه کنند وهماهنگی داشته باشند. شما در ایران می بینید که قانون اساسی ما تصریح دارد که همه ادیان رسمی می توانند نماینده ای در مجلس شورای اسلامی داشته باشند ما براساس اسلام این کار را کردیم .

 خبرنگار : جناب آقای آقای رئیس جمهور به هر حال چنین پدیده ای وجود دارد بویژه در اروپا هر هفته تقریبآ نشریه ای در آن منتشر می شود. در اسپانیا و فرانسه و ایتالیا و رم و ترکیه اروپائیان معتقد هستند آن قدر که به راحتی مسلمانان در آنجا مسجد می سازند شاید مسیحیان به راحتی نتوانند در جهان اسلام به مذهب خود و سنتهای خود بپردازند؟

آقای رئیس جمهور : در ایران ما کاملا عکس این را می بینیم اگر شما به تهران ، اصفهان و ارومیه خیلی جاهای دیگر بروید کلیساهای بسیار خوبی می بینید . همه ادیان مدرسه اختصاصی برای فرزندانشان در ایران دارند . معلمان از مذهب خودشان در آنجا تدریس می کنند و حتی به زبان اصلی خودشان که با دینشان ارتباط دارد . در مجلس شورای اسلامی هم نماینده دارند و نماینده آنها هم مثل نماینده اول تهران رأی میدهد و در تصمیم گیریها شرکت می کند. من فکر می کنم این مقدار امتیازی که در ایران ما به اقلیتهای دینی می دهیم در اروپا به مسلمانها داده نمی شود . احوال شخصیه را طبق دین خودشان عمل میکنند مثل ارشاد و خیلی چیزهای دیگر ، مسائل ازدواج و سایر مسائل . ولی در کشورهای اروپایی چنین امتیازهایی به مسلمانان نمی دهند.

خبرنگار : جناب آقای آقای رئیس جمهور اگر شما اجازه فرمایید بپردازیم به مسئله بازسازی ایران و شما هم اکنون در برنامه دوم توسعه اقتصادی - فرهنگی خود هستید و چندین بار عنوان کردید که ایران باید وارد روند بازسازی بشود و آن را با موفقیت طی کند شما چگونه این فرآیند را ارزیابی می فرمایید؟

آقای رئیس جمهور : این تصمیم ( برنامه توسعه کشور ) مربوط به هفت سال پیش بوده و در حال حاضر نتایج خودش را نشان می دهد ما بازسازی را در حقیقت کارهای عمده اش را انجام داده ایم . اگر شما فرصتی داشته باشید و کارهای عمده سازندگی را در ایران ببینید حتمآ تعجب می کنیدکه با چه وسعتی دارد کار انجام می شود. قدرت بسیار بزرگی در ایران برای کارهای عمرانی بوجود آمده است. همین راه آهن که فردا افتتاح می شود نمونه کوچکی است ، ما در آنجا یک فرودگاه بین المللی در ظرف 100 روز احداث کردیم . فرودگاه بسیار خوبی که متخصصان داخلی ساخته اند تقریبآ همه رودخانه های مهم ایران یا بر رویش سد احداث شده یا در حال ساخت است . زیرا آب در منطقه ما خیلی با ارزش است . در گذشته سدها را خارجی ها کلید در دست می ساختند و ما در حال حاضر حدود چهل سد در دست ساخت یا در حال مطالعه داریم . از امسال هر 45 روز یک سد افتتاح خواهد شد. امسال 10 کارخانه بزرگ 2000 تنی سیمان احداث می شود و هر 40 روز یک بار یک کارخانه بزرگ در زمینه صنعت فولاد ، مس ، آلومینیوم ، سرب و روی به بهره برداری خواهد رسید . همه اینها با شرایط داخلی منطبق شده و در زمینه کشاورزی نیز به خودکفایی نزدیک شده ایم و دو سال آینده جزو صادر کنندگان اقلام عمده کشاورزی خواهیم بود. در گاز و نفت و پتروشیمی و محصولات فرعی آنها، تمامی این زنجیره را خودمان انجام می دهیم .

خبرنگار : این ارقامی که شما می فرمایید بسیار جالب است و با این صحبت می توان گفت که ایران از نظر اقتصادی مشغول بازیافت خود است با این حال ، ایران می تواند محل مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. در جو بین الملل تصور این است که ایران کشوری است که از نظر اقتصادی باز است ، اما در خود ایران شما فکر می کنید تا چه اندازه ایران مایل است به روی سرمایه گذاریهای خارجی باز شود؟

آقای رئیس جمهور : ما مایل هستیم و قانون بسیار محکمی هم برای حمایت از سرمایه های خارجی داریم ، اما در ایران سرمایه های راکد خیلی فراوان است که اخیرآ به سرعت در حال ورود به سرمایه گذاری در امور عمرانی و کارهای مهم می شود . قبلا گاز و برق نبود درحال حاضر شبکه برق و گاز به همه نقاط کشور کشیده شده است سرمایه گذاری در احداث راه آهن با سهولت بیشتری انجام می گیرد. ما امسال حدود 20 میلیون تن سیمان تولید می کنیم که در برنامه های عمرانی استفاده می شود اگر خارجیها بخواهند برای سرمایه گذاری به ایران بیایند ما استفاده می کنیم البته الان هم حضور دارند ولی این حضور خیلی وسیع نیست . ما روی این کار که بتوانیم نیازهای اصلی خودمان راتهیه کنیم جدی هستیم .

 خبرنگار : جناب آقای آقای رئیس جمهور اگر اجازه بدهید می خواهم یکی دو نکته را در مورد مسائل جاری در منطقه سئوال کنم . شما روابط ایران با مصر بعنوان یکی از کشورهای پر جمعیت جهان اسلام را چگونه تلقی می کنید . همچنین روابط ایران با جمهوری های تازه استقلال یافته شوروی سابق ،از نظر شما ایران چه کارهایی را در جهت بهبود روابط با این کشورها انجام داده یا خواهد داد؟

آقای رئیس جمهور : در حال حاضر روابطمان با مصر چندان خوب نیست در حد حافظ منافع و نمایندگیهای سطح پایین رابطه داریم ولی این روابط رو به بهبود است البته تصمیم داریم مناسباتمان را بهتر کنیم یک کار بزرگی را هم اخیرآ با مصریها آغاز کردیم برای احداث 7 تا 8 کارخانه بزرگ تولید شکر در یک مجتمع خیلی بزرگ کشاورزی صنعتی در اهواز که هزینه های این پروژه ها نیز از محل طلبهایی که ما پیش از انقلاب از مصر داشتیم تأمین خواهد شد. ما فعالیتهایی نظیر شعبات بانکی و کارخانجات پارچه بافی در مصر داریم و بنا داریم این همکاریها را هم از حیث اقتصادی و هم فرهنگی و هم سیاسی توسعه دهیم . در مورد جمهوریهای شوروی سابق نسبتآ روابطمان حسنه است و همکاریهایمان وسیع است . قراردادهایی هم در سفر من به مسکو در زمان آقای گورباچف منعقد شد که در حال حاضر دارد عمل می شود. قراردادهای جدیدی هم با آنها داریم . در دریای خزر همکاریهای ما با روسیه وضع خوبی دارد ، از لحاظ دیدگاهها هم اشتراک نظر داریم احتمالا همکاریهای چند جانبه ای بین ما و روسیه و بعضی از کشورهای بزرگ آسیایی شکل خواهد گرفت .

خبرنگار : به نظر ما این نقشی که شما عنوان می فرمایید ایران ایفا می کند آیا این نقش می تواند در نهایت حمایت از روند صلحی را در منطقه بدنبال داشته باشد؟ باتوجه به این که خیلی ها معتقدند که این روند صلح ضعیف است . به علت جنگ ایران و عراق تداخل ایجاد شد و بسیاری مسایل منطقه ای را ایجاد کرد بنابراین فکر می کنید نهایتآ در منطقه صلح و آرامش استقرار یابد؟

آقای رئیس جمهور :  من مشکل صلح را در محتوای وجود صلح می بینم که حقوق فلسطینی ها به طور کامل داده نشده است ، آن گره اصلی این مذاکرات فعلی هم هنوز باز نشده است ، 4 میلیون آواره فلسطینی هستند که بالاخره باید وضعیت آنها را مشخص کرد ، چطور می شود 4 میلیون مردم فلسطینی با آن وضع ناگوار در سوریه ، لبنان ، اردن و جاهای دیگر زیر چادرها با آن فلاکت زندگی کنند و کشورشان در دست دیگران باشد و با این حال ما این صلح را واقعی بدانیم ؟ اگر به محتوای صلح توجه نشود ممکن است که حالا به زور آمریکا یا دیگران یک آرامش سطحی برقرار شود اما آن آرامش نمی تواند پایدار بماند. در حقیقت باید اسمش را آتش بس گذاشت .