خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال 1360/ کتاب عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال 1360/ کتاب عبور از بحران

انتخاب بهشتی برای مناظره با حزب توده

  • چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۰
تشکیل جبهه اسلامی غیرخط امام!

اول وقت آقای علی مرعشی  و همسرش از رفسنجان آمدند، برای رفع اشکال استخدام خانم اسدی. با آقای باهنر صحبت کردم. مطلب مهمی نبود، رفع می‌شود. سپس به مجلس رفتم و پس از مطالعه گزارش‌ها و انجام کارهای اداری در کمیسیون آیین‌نامه شرکت کردم. بحث درباره تنظیم کمیسیون‌های مجلس است.

 آقایان کیاوش  و دکتر ولایتی را برای بازرسی و رفع مشکل اختلاف میان دکتر شیبانی و معلولان انقلاب به هتل قدس فرستادم.

 بعدازظهر، در جلسه شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، شرکت کردم. بحث انتخابات میان‌دوره‌ای بود. روی چند نفر از کاندیداها موافقت شد، ولی تمام نشد. با ائتلاف با گروه‌های اسلامی خط امام دیگر هم موافقت شد. بحث مناظره تلویزیونی پیش آمد و موافقت شد که آقای بهشتی در بحث « آزادی، هرج‌ومرج، زور مداری» شرکت کنند؛ نگرانی عده‌ای این بود که آوردن نماینده حزب توده و اکثریت فدائیان در تلویزیون در کنار آقای بهشتی، بزرگ کردن آن‌ها و زمینه‌ای برای اتهام نفوذ کمونیسم است و قرار شد که با اظهارات مناسب درهمان مناظره جلوی این ضرر گرفته شود.

 بحث تلاش سوریه برای تشکیل جبهه اسلامی غیر خط امام برای عراق، از افرادی مثل سرتیپ نقیب، خالصی زاده و بارزانی  مطرح شد و اینکه سوریه از جبهه سوسیالیست‌ها و ناسیونالیسیت ها طرفی نبسته و به این راه افتاده و اکنون نقیب و .... در تهران هستند و می‌خواهند از ایران تأیید بگیرند و قرار شد بااحتیاط حرکت کنیم و تأیید نکنیم  و تکیه ما بر همان ‌مسلمانان راستین  و [حزب] دعوت و جماعت العلماء باشد. شایعه مرگ صدام مطرح شد، ولی سندی نداشتیم. قرار بود احمد آقا خمینی در جلسه شورا شرکت کنند. معلوم شد، آقای بهشتی با ایشان قرار قطعی نگذاشته‌اند.