خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه/ آیت الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1360 / کتاب عبور از بحران

خاطرات روزانه/ آیت الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1360 / کتاب عبور از بحران

پیام تسلیت هاشمی برای درگذشت داماد امام

  • شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۶۰
چه کسی آیت‌الله خامنه‌ای را برای ریاست جمهوری قانع کرد؟

 دو روز عقب ماندگی خاطرات را نوشتم و گزارشها را خواندم. بیانیه‏ای در مورد فوت‏آقای [شهاب‏الدین]اشراقی داماد امام که دیروز در اثر سکته فوت کرده و بیانیه‏ای هم برای‏مجلس ترحیم ایشان و شهید مدنی به نام رئیس مجلس و شورای ریاست جمهوری نوشتم.

 دکتر مکری، سفیر ما در شوروی آمد و شرحی از آنجا گفت و خیلی علیه لیبرالها؛ نگران‏است که اجازه برگشت به شوروی، به ایشان ندهند. پیشنهاد داشت که برای تجدید صدور گاز به‏شوروی، امتیاز عبور کشتی‏هایمان  را از ولگا بگیریم. آقایان میرزا طاهری و رضاهاشمیان‏آمدند و درباره جلب اعتماد آقای مهدوی برای همکاری جهت تقویت محیط زیست، از من‏کمک می‏خواستند.

 رئیس هواپیمائی [ملی ایران] آمد که درباره هواپیمای حامل من به کره شمالی صحبت‏کند. معلوم شد در اثر اشکالی که در هواپیمای حامل نمایندگان به بین‏المجالس پیش آمده وپس از دو ساعت پرواز به ایران برگشته، ایشان چند ساعت بازداشت شده. دیگران گفتند، این‏بازداشت اثر خوبی برای مرتب شدن کارها دارد.

 آقای خامنه‏ای، بعدازظهر به دفتر من آمدند. ایشان را برای پذیرفتن ریاست جمهوری،قانع کردم. ایشان معتقد نبود که روحانی رئیس جمهور شود و از طرفی مریض هستند و از یک‏دست، نمی‏توانند استفاده کنند. کاندیدای مناسبی غیر از ایشان نداریم. عصر هم در جلسه‏شورای مرکزی حزب، [روی] همین تصمیم تأکید شد.

 شب، جلسه مشورتی امنیتی داشتیم. امروز تشییع جنازه آیه الله مدنی در تبریز خیلی باشکوه برگزار گردیده. قرار بود جنازه را برای تشییع به همدان ببرند که هواپیما با اشکال مواجه‏شده