خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه/ آیت الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1360 / کتاب عبور از بحران

خاطرات روزانه/ آیت الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1360 / کتاب عبور از بحران

بهزادنبوی در شورای ریاست جمهوری!

  • تهران
  • سه شنبه ۳۰ تیر ۱۳۶۰
تیراندازی شبانه به ناطق نوری

ساعت 9 صبح به مجلس رفتم، گزارش‌ها را خواندم. شب گذشته به اتومبیل آقای [علی‌اکبر] ناطق نوری، تیراندازی کرده‌اند که راننده مجروح شده و کس دیگری در ماشین نبوده و آقای دکتر [حسن] روحانی، عضو شورای سرپرستی صداوسیما هم ماشینشان تصادف کرده و بستری است، ولی صدمه‌ای مهم نخورده.

آقای فاضل نماینده بابل آمد و کمک برای محافظت می‌خواست. آقایان دکتر [یدالله] سحابی و مهندس [مهدی] بازرگان و دکتر [کاظم] سامی آمدند و خواستار آزاد شدن روزنامه میزان بودند. دکتر سامی از اینکه محل حزب جاما [جنبش مسلمانان ایران] که به‌طور غیرقانونی، دو سال در اختیارش بوده و امروز دادگاه انقلاب برای هرماه، پنجاه‌هزار تومان کرایه می‌خواهد، ناراحت بود و کمک می‌خواست. گفت کیهان، روزنامه‌اش  را چاپ نمی‌کند. به آن‌ها گفتم، موضعتان را باید مشخص کنید. این درست نیست که با گروه‌های محارب بسازید و با آن‌ها هم‌صدا باشید و تقاضای آزادی کنید. از اینکه در جلسه فاتحه خانم آقای شریعتی، به آن‌ها از طرف حزب‌الله اهانت شده، شکایت داشتند و از من می‌خواستند که حزب‌الله را از این اعمال منع کنیم و من گفتم این حرکات حزب‌الله، عکس‌العمل طغیان دوست شما است.

 عصر دکتر شیبانی به مجلس آمد. برای محافظت بیشتر تصمیم گرفته که دوسه روز در مجلس بماند؛ زیرا توطئه مخالفان این است که با کشتن یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری، پانزده روز انتخابات را (به‌موجب قانون اساسی) به تاًخیر اندازند. ترور عسگراولادی که ناکام ‌ماند، بر اساس همین توطئه است.

 آقای بهزاد نبوی و دو نفر دیگر از کادر رهبری سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی آمدند و درباره بهتر کردن روابط حزب جمهوری و سازمانشان و جلوگیری از تیره شدن روابط، بحث هایی ‌کردیم.

 شورای ریاست جمهوری با حضور احمد آقا [خمینی] و بهزاد نبوی، بعد از افطار در دفتر من تشکیل شد و تا ساعت یازده شب ادامه یافت. درباره کابینه و روابط با روحانیت و رادیو تلویزیون و... بحث کردیم.

شب را در مجلس در دفترم خوابیدم. این روزها، توصیه زیادی داریم که کمتر در خیابان‌ها رفت‌وآمد داشته باشیم و کار زیاد هم صرفه‌جوئی در وقت‌ها را توصیه ‌می‌کند.