خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۶۰ / کتاب عبور از بحران

خاطرات روزانه / آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۶۰ / کتاب عبور از بحران

برای خطبه‌های نماز جمعه مطالعه کردم.

  • جمعه ۱۰ مهر ۱۳۶۰

 صبح تا ساعت ده ونیم در منزل ماندم. برای خطبه‌های نماز جمعه مطالعه کردم. امروز انتخابات ریاست جمهوری است و هم در چند شهر، من‌جمله تهران، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی.

 ضدانقلاب اعلان کرده که در انتخابات آشوب به راه می‌اندازند و شرکت درانتخابات را تحریم کرده است،  ولی به‌طوری‌که اطلاعات می‌رسد، هجوم مردم به مراکز رأی‌گیری، خیلی زیاد است و اثری هم از تروریست‌ها نیست. شهرها، خوب حفاظت می‌شوند.

 شایعه توطئه سوءقصد به جان من و سایر مسئولان قوی است و به همین جهت محافظت شدیدتر است. ساعت یازده به دانشگاه رسیدم. فاتحه برای شهید هاشمی نژاد و شهدای سانحه‌ هواپیما هم از طرف امام و مسئولان، قبل از نمازدر دانشگاه برگزار شد. خانم کلاهدوز وفرزندان خردسال کلاهدوز و نامجو، برادر هاشمی نژاد و [یحیی] رحیم صفوی، فرمانده‌ عملیات سپاه  در خوزستان و آقای فلسفی صحبت کردند.

 خطبه‌ها را خواندم. خطبه‌ای در توضیح  نظام کیفری اسلام و مخصوصاً اجرای‌حدود و به‌ خصوص حد محارب. خطبه دوم در مورد شهدای هفته و پیروزی‌هفته‌. به مجلس‌رفتم.

 ساعت پنج بعدازظهر، [جلسه] شورای عالی دفاع  در مجلس تشکیل شد. گزارش فتح وبرنامه‌های ‌آینده جنگ را دادند. فتح مهمی بوده. باید مفصلاً وارد تاریخ شود و در دانشگاه جنگ ‌تدریس گردد. چند نفر از فرماندهان لشکرها از انتصاب آقای ‌صیاد شیرازی به فرماندهی‌نیروی زمینی ناراضی بودند. فرمانده نیروی هوایی وآقای ری شهری آمدند و تا ساعت ده‌ شب، درباره نیروی هوایی و برنامه‌عملیات و پاکسازی و اختلافاتشان با نیروی زمینی، مذاکره‌ داشتند.

 باز هم کویت اعلام کرده که هواپیماهای ما مرکز نفتی کویت را بمباران‌ کرده‌اند. دروغ است و آمریکایی ها قضیه را تعقیب می‌کنند و [مسئولان وزارت‌خارجه ایران] تکذیب کرده‌اند. مصاحبه‌ای با خبرگزاری پارس کردم. شب رادر مجلس خوابیدم.