دیدارها
  • صفحه اصلی
  • دیدارها
  • دیدار جمعی از شاعران و نویسندگان با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

دیدار جمعی از شاعران و نویسندگان با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

مردی که نامش شعر ایرات است فردا

  • تهران - مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • دوشنبه ۹ آبان ۱۳۹۰
جمعی از شعرا، نویسندگان و هنرمندان کشور به مناسبت سالروز درگذشت قیصر امین‌پور شاعر متعهد و انقلابی کشورمان با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیدار کردند.

 در این دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قیصر امین‌پور را از نسل شاعرانی دانست که بار سنگین انتقال مفاهیم و ارزش‌های انقلابی و اسلامی به نسل جوان کشور را با تعهد و مسئولیت به دوش کشید.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نقش حساس شاعران، نویسندگان و هنرمندان انقلابی و مسلمان را در قبل و بعد از انقلاب اسلامی یادآور و با اشاره به حضور این قشر متعهد و دلسوز در عرصه مبارزه با استبداد و استکبار و به خصوص جنگ تحمیلی تصریح کرد: همان گونه که رزمندگان دلیر اسلام در جبهه نظامی مقابل دشمن بعثی و استکبار می‌جنگیدند، قشر فرهیخته هنرمندان و شاعران و نویسندگان نیز به عنوان سرباز عرصه تقابل فرهنگی و تبلیغاتی، این نبرد را به خوبی هدایت و در تهییج روحیه رزمندگان و پشت جبهه نقش بسزایی ایفا کردند.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه فعالان عرصه فرهنگ و هنر تاکنون کمتر نگاه معطوف به قدرت داشته‌اند، گفت: همین خصلت شاعران و نویسندگان متعهد باعث شده است که در آثار خود به ندرت تملّق‌گوی قدرت‌های مستبد بوده‌اند و اغلب هم مورد بی‌مهری قرار گرفته و گوشه‌نشین شده‌اند.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤال برخی از حاضران پیرامون وضعیت سیاسی، اخلاقی و اعتقادی جامعه و آینده تحولات کشور، بنیان حیات و بالندگی هر جامعه‌ای را در حفظ اعتقادات و ارزش‌های اخلاقی و اسلامی و دوری از خرافات و شعارزدگی خواند و تصریح کرد: برخی عملکردها، رواج برخی خرافه‌گرایی‌ها و عرفان‌های کاذب باعث ایجاد تردید در اعتقادات مردم و به خصوص جوانان و نوجوانان می‌شود، لذا در حال حاضر وظیفه همه عقلا و روحانیون دلسوز است که برای جلوگیری از دین‌گریزی جامعه به‌ویژه جوانان تلاش و برنامه‌ریزی بهتری کنند.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی پیرامون راه‌های برون‌رفت از برخی موانع سیاسی موجود در کشور تأکید کرد: مردم نجیب و فداکار ایران به نظام و انقلاب خود علاقمندند و بنده هم در حال حاضر بدیل و جایگزینی برای نظام ولایت فقیه و رهبری معظم انقلاب نمی‌بینم و معتقدم تنها ایشان هستند که می‌توانند با تدبیر و خردمندی که همواره از خود نشان داده‌اند، مشکلات به وجود آمده را به تدریج حل کنند.

 در ابتدای این دیدار آقایان احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، سهیل محمودی، ساعد باقری، عبدالجبار کاکائی، بیوک ملکی، افشین، یاسمی و جبارزاده اشعاری در رثای ائمه معصومین(ع)، امام راحل(ره)، ارزش‌های انقلابی و اسلامی و نیز مسائل اجتماعی ارائه کردند و سپس به طرح سؤالات خود پیرامون معضلات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور پرداخته و خواستار مساعدت فکری از سوی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شدند.