خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ سردار سازندگی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ سردار سازندگی

*دخالت‌های غیرقانونی در انتخابات* استعفای فرمانده سپاه

  • تهران
  • شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۷۵

[آقای غلامحسین کرباسچی]، شهردار [تهران] آمد. با هم برای افتتاح چندین طرح عمرانی رفتیم. از طرح‌ها بازدیدکردیم و در محلی گزارش شنیدیم. برایشان صحبت تشویق‌آمیز نمودم. مجموعاً دوازده میلیارد تومان، هزینه این طرح‌ها شده است. به دفترم رفتم. سردار [منصور] احمدلواز فرماندهان سپاه آمد. گزارشی انتخابات داد و اجازه می‌خواست که از سپاه استعفا بدهد؛ نصیحتش‌‌‌‌‌‌‌کردم که بماند. آقای محمدجواد حجتی‌‌‌‌‌‌‌کرمانی آمد. از عوام‌‌‌‌‌‌‌زدگی و حاکمیت شعار و بی‌‌‌‌‌‌‌منطقی بر جامعه با افراط‌‌‌‌‌‌‌کاری‌های حزب‌اللهی‌ها انتقاد داشت و نسبت به وضع بعد از من اظهارنگرانی کرد.

آقای [محمدرضا] فاکر، [نماینده منتخب مشهد] آمد. از وضع آینده مجلس با احتمال اختلاف‌‌‌‌‌‌‌نظر بین آقای [حسن] روحانی و آقای ناطق[نوری]، اظهار نگرانی کرد و از من خواست برای جلوگیری از اختلاف کمک کنم و برای شرکت انتشارات جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] کمک گرفت. آقای [کریم] زارع، نماینده شیراز آمد. به شدت از جریان انتخابات شیراز ناراضی بود. قبلاً کاندیدای جامعه روحانیت مبارز بوده و گفت به خاطر عدم اطاعت کورکورانه، این بار او را با امتیازات از لیست حذف نمودند و از شخص استاندار و سپاه هم شاکی بود. عصر سلمانی برای اصلاح آمد.

دکتر [علیرضا] مرندی، [وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی] و معاونان آمدند و برای اصلاح وضع صنایع دارویی استمداد کردند. آقای [هادی] منافی،[رییس سازمان حفاظت محیط زیست] آمد. برای کنفرانس محیط زیست، عازم آمریکا است؛ کسب نظر کرد. آقای [احمد] شفیعی از [وزارت] اطلاعات آمد. گزارش وضع انتخابات و دخالت‌های غیرقانونی را داد و نحوه کار وزارت را در شناسایی نامزدها توضیح داد و از جو ترس و تملق که در جامعه به وجود آمده، اظهارنگرانی کرد. از من خواست همان‌‌‌‌‌‌‌گونه که بارها کشور را از بن‌بست در آورده‌ام، این بار هم فکری بکنم.

شب به خانه آمدم. عفت از بم آمده بود و کلی تعریف داشت.