حدیث دیگران
  • صفحه اصلی
  • حدیث دیگران
  • یاد و اندیشه آیت الله هاشمی رفسنجانی در کلام برخی بزرگان

یاد و اندیشه آیت الله هاشمی رفسنجانی در کلام برخی بزرگان

  • کرمان
  • شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶
کرمان - ایرنا - در آئین ملی بزرگداشت شخصیت علمی و تربیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی که امروز (شنبه ) در کرمان برگزار شد گوشه ای از یاد و خاطره این شخصیت بزرگ در کلام تعدادی از همرزمان و اندیشمندان بیان شد.

به گزارش ایرنا، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات در این آیین با ذکر خاطراتی از دوران طلبگی خود گفت: در جلساتی که طلاب کرمانی در مدرسه فیضیه قم برگزار می‌کردیم، انتشار نشریه مکتب تشیع توسط آیت الله هاشمی رفسنجانی پایه گذاری شد.
حجت الاسلام سید محمود دعایی افزود: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در این جلسات سخنرانی می‌کردند و به روشنی از مسائل روز تحلیل ارائه می‌دادند.
وی تصریح کرد: در همین جلسات ایشان پیشنهاد تشکیل تجمع محلی برای طلاب و روحانیون سایر نقاط کشور را دادند و هسته‌های تشکل‌های آرام و تأثیر گذار را پایه ریزی کردند.
حجت الاسلام دعایی با اشاره به خاطراتی از مبارزات آیت الله هاشمی رفسنجانی در قبل از انقلاب تاکید کرد: امام راحل به آقای هاشمی علاقه مند بود و به هوش و ذکاوت ایشان اعتقاد داشت.
وی اظهار کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در آخرین لحظات حیات خود نسبت به نهضت و دستاوردها و اداره نظام اسلامی بعد از خودشان حساس بودند و معتقد بودند اسلام نیاز به مروجان و روحانیون دارد.
وی افزود: امام راحل در موقعیتی حساس دست آیت الله خامنه‌ای و آقای هاشمی را در دست یکدیگر نهادند و تاکید کردند از هم جدا نشوند و آیت‌الله هاشمی در عمل به توصیه امام تا آخرین لحظه زندگی خود کوتاهی نکرد و رهبری آیت‌الله خامنه‌ای را تثبیت کرد و اجازه نداد کلمه‌ای درمورد ایشان ایراد شود.
*
توجه آیت الله هاشمی به مباحث اخلاق اجتماعی
استاد دانشگاه و مدرس حوزه علمیه قم نیز در این آیین گفت: عمده مردم از شخصیت قرآنی و تفسیری آیت الله هاشمی رفسنجانی اطلاع ندارند، اما ایشان دغدغه بازگشت به قرآن را از زمان‌ها دور داشتند و دانش آن را فرا گرفته بودند.
حجت الاسلام سید محمد علی ایازی با اشاره به دوران زندان مرحوم آیت الله هاشمی در رژیم شاه افزود: ایشان در این دوره تفسیر راهنما قرآن را شروع کردند که از بدیع‌ترین تفاسیر دوران معاصر است.
وی با اشاره به ابعاد تربیتی و اخلاقی قرآن تصریح کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در نگرش به مباحث تربیتی و اخلاقی، به اخلاق اجتماعی توجه اساسی داشتند.
حجت الاسلام ایازی با اشاره به مباحث آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکید می‌کردند که زندگی سالم در جامعه‌ای است که همه افراد آن کار داشته باشند.
وی با بیان اینکه یکی از مسائل و مشکلات جامعه امروز ما امید است تاکید کرد: مرحوم آیت الله هاشمی نا امیدی و ترویج کنندگان ان در جامعه را بسیار خطرناک می‌دانستند.
وی واقع گرایی و درک درست از شرایط و واقعیات را از ویژگی‌های بسیار بارز آیت الله هاشمی رفسنجانی ذکر کرد.
*
ساختن ایرانی آباد، آزاد و معتدل هدف آیت الله هاشمی رفسنجانی
فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز در این آیین گفت: آیت الله هاشمی تا ۱۴ سالگی را در روستا گذراندند و سواد را از مکتب آموخته‌اند و اینکه آیت الله هاشمی شناسنامه انقلاب هستند، مورد وثوق همه بزرگان است.
محسن هاشمی افزود: ایشان این گونه فکر می‌کردند که بهترین راه برای معرفی اسلام، ساختن ایرانی آباد، آزاد و معتدل است و معتقد بودند که همه چیز را در کشور برای این امر داریم.
وی تصریح کرد: مرحوم هاشمی فکر می‌کردند اگر این مسیر را دنبال کنیم باعث حل بسیاری از مشکلات جهان اسلام از جمله فلسطین می‌شود و معتقد بودند باید عدالت مورد نظر را به وجود آوریم و با فقر، جهل و عقب افتادگی، عدالت و عزت به دست نمی‌آید.
هاشمی با اشاره به دوران مبارزات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در قبل از انقلاب گفت: مرحوم پدرم از نخستین روزهایی که به زندان افتادند کار تألیف تفسیر راهنما را آغاز کردند و زمانی که مادرم به زندان به ملاقات ایشان می‌رفتند، جزوات را به بیرون از زندان منتقل می‌کردند و تبدیل به ۵۴ جلد کتاب در قالب تفسیر راهنما و فرهنگ قرآن شده است.
وی افزود: فکر تربیتی آقای هاشمی بعد از انقلاب نیز ادامه داشت و تبلور آن را در سال ۶۱ در اوج جنگ در خطبه‌های نماز جمعه می‌بینیم که دانشگاه آزاد را مطرح و پای آن ایستادند و اثر ماندگاری از آقای هاشمی است و علی رغم تمام مشغولیت‌هایی که در آن زمان داشتند، بحث دانشگاه را نیز پیگیری می‌کردند.
فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: در فعالیت‌های مربوط به اقتصاد کشور آقای هاشمی معتقد بود می‌توان با ساختن ایرانی آباد، آزاد و معتدل، فرهنگ شیعی و انقلابی‌مان را میان مسلمانان جا بیندازیم و با اتحاد مسلمانان بتوانیم مشکل فلسطین را حل کنیم و باید این راه مورد نظر همه فرهیختگان، دانشگاهیان و دوستان ایشان قرار گیرد.
*
آیت الله هاشمی رفسنجانی نماد نفس مطمئنه
عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز هم در این آیین گفت: آیت‌الله هاشمی نماد نفس مطمئنه در تاریخ بودند و به این واقعیت رسیده بودند که شروع خوب کافی نیست بلکه استمرار و ادامه خوب مهم است.
حجت الاسلام حسین سالار کیا افزود: در طول مسیر خستگی طبیعی است و حضور موانع و برخورد با کاستی‌ها و اشتباهات و برخوردهای غلط یا نامطلوب، انگیزه‌ها افت می‌کند و ضعف اراده پیش می‌آید.
وی تصریح کرد: مرحوم آیت الله هاشمی به این باور رسیده بود که نباید مغرور موسم‌های مقطعی احساسات شد و این باور را پذیرفت که افرادی پابرجا می‌مانند که با این محاسبه و ارزیابی راه افتاده‌اند نه آنها که به خاطر شیرینی راه رفتند.
آئین ملی بزرگداشت شخصیت علمی و تربیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور شخصیت‌های مطرح کشوری و استانی از جمله استاندار کرمان، جمعی از نمایندگان مردم استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، مسئولان استان و اقشار مختلف مردم در دانشگاه فرهنگیان کرمان برگزار شد.
همچنین در این همایش از کتاب 'چیستی و چگونگی تربیت در اندیشه آیت الله هاشمی رفسنجانی، تمبر کاغذی و تمبرینه مس مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رونمایی شد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی ۱۹ دی ماه سال گذشته در سن ۸۲ سالگی بر اثر عارضه قلبی در تهران دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست.
او یار دیرین امام و رهبری، عضو شورای انقلاب، جانشین امام خمینی (ره) به عنوان فرمانده کل قوا، فرمانده جنگ در دوران دفاع مقدس، دو دوره رییس جمهوری، سه دوره رییس مجلس شورای اسلامی و سالها رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار در تاریخ ایران و انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.