پیام ها
  • صفحه اصلی
  • پیام ها
  • پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی به مناسبت طرح تحریم و اخراج اسرائیل از سازمان ملل

پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی به مناسبت طرح تحریم و اخراج اسرائیل از سازمان ملل

  • پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۶۳

 مخاطب: رؤسای مجالس 36 کشور جهان

 مناسبت: طرح تحریم و اخراج اسرائیل از سازمان ملل

 تاریخ: دوازدهم مهر 1363

    پیام به مناسبت طرح تحریم و اخراج اسرائیل از سازمان ملل

 اینجانب به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیم بهترین تعارفات و درودهای خالصانه ملت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به جنابعالی و مجلس معظم فرصت را برای ذکر مطالب زیر مغتنم می‏شمارم.

 همانطور که همه وجدان‏های بیدار و همه مردم آزاده جهان می‏دانند، از حدود 36 سال پیش با توطئه صهیونیسم و استکبار جهانی، سرزمین مقدس فلسطین و مردم مظلوم آن تحت سیطره غاصبانه صهیونیست‏ها درآمدند. رژیم غاصب اسرائیل از بدو پیدایش مصنوعی خود با اجرای طرح‏های توسعه طلبانه و نژادطلبانه برمبنای اعتقادات صهیونیستی با کمک ابرقدرتها بخصوص آمریکا، جنایات بیشماری در حق مردم فلسطین اعمال نموده و با اخراج این مردم مظلوم از سرزمین آباء و اجدادی خود، منکر حقوق قانونی و تاریخی آنان بر سرزمین فلسطین و در صدد محو نابودی مادی و معنوی این مظلومان بوده و در این راه از هیچگونه جنایتی فروگذار نکرده است.

 برای این جانب جای بسی شگفتی است که دولت متبوع شما علی‏رغم آنکه خود را در زمینه حراست از حقوق بشر مدعی و مدافع می‏داند نسبت به جنایات بی‏پروایانه اسرائیل، این چنین سکوت و بعضاً حمایت می‏نماید. این دوگانگی را به چه نحو می‏توان توجیه نمود. آیا این قابل قبول است که صرفاً بخاطر ملاحظات سیاسی و اقتصادی از این همه جنایت و کینه توزیهای نژادپرستانه غمض عین شود.

 آیا منطق و اصول ابتدائی انسان حکم نمی‏کند که با هرگونه سیاست‏ها و افکار نژادپرستانه بطور قاطع برخورد شود؟ خوشبختانه نمایندگان گروه‏های ملی در اجلاس‏های اتحادیه بین‏المللی همواره به تشابه کامل سیاست‏های تجاوزگرانه و نژادپرستانه اسرائیل با آفریقای جنوبی وقوف داشته و قطعنامه‏های صریحی در محکومیت مشترک هر دو به تصویب رسانیده‏اند.

 در جنبش عدم تعهد نیز رفتار وحشیانه و نژادپرستانه زعمای این رژیم غاصب و ضد حقوق بشر که وجودشان توهین و تهدیدی آشکار و جدی برای صلح، امنیت، استقلال است، اما متأسفانه سازمان ملل علی‏رغم آنکه در برخی مواقع اعمال این رژیم را محکوم نموده ولیکن به واسطه اعمال زور و قدرت از سوی آمریکا هرگز نتوانسته است، برخوردی جدی با اسرائیل غاصب داشته باشد.

 جای بسی تأسف است که با وجود شناخت عمیق همه ما از اینهمه جنایاتی که رژیم اشغالگر قدس علیه بشریت انجام می‏دهد و مصوبات و قطعنامه‏های سازمانهای بین‏المللی را آشکارا زیر پا می‏گذارد، نمایندگان این رژیم غاصب بتوانند همچنان در چهارچوب سازمان ملل متحد و در کنار نمایندگان کشورهای صلح دوست و آرمانخواه جهان نشسته و نقشه‏های شوم استعماری و نژادپرستانه و وحشیانه خود را بنوعی جامه عمل بپوشند.

 به نظر ما آنچه که در سازمان ملل در قبال رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی اعمال شد، یک موفقیت برای همه بشردوستان و انسانهای دلسوز بود و جای آن دارد که با اقدام مشابه در مورد اسرائیل، وجدان بشری را التیام بخشیم. ما انتظار داریم که همگی آنهائی که خود را مدعی دفاع از حقوق بشر می‏دانند، به ندای ملت مظلوم فلسطین پاسخ گفته، برای اخراج این غده سرطانی از سازمان ملل و تحریم و انزوای آن که قدمیست در جهت تأمین صلح و امنیت بین‏المللی، اقدام قاطع به قدرت آمریکا مانع از این حرکت انسانی شود.

 امیدواریم بتوانیم از حضور نماینده این رژیم در سازمانی که از جمله اهداف خود را مبارزه با استعمار، نژادپرستی و تروریسم قرار داده است، ممانعت به‏عمل آورده، از تصویب اعتبارنامه نماینده این رژیم غاصب در مجمع عمومی سازمان ملل متحد جلوگیری نمائیم. باشد که بدنبال اخراج رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی، این اقدام بعنوان یکی از بزرگترین خدمات ما به سازمان ملل متحد در آستانه چهلمین سالگرد تأسیس آن در تاریخ این سازمان ثبت و ضبط گردد.