پیام ها
  • صفحه اصلی
  • پیام ها
  • پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی برای مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری

پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی برای مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری

بر خویش می‌بالم که در سرزمینی زندگی می‌کنیم که مردمش با حضور به موقع در صحنه‌های سرنوشت‌ساز در عین صداقت و صمیمیت هوشیارترین مؤمن‌ترین و سیاسی‌ترین مردم جهانند.

  • تهران
  • سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸۴

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور پرشکوه شما مردم در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اعتمادی که به اینجانب به عنوان یکی از نامزدهای مرحله اول ابراز داشتید(1)، مایه تشکر و سپاس بوده و دیگر بار مرا رهین رأی و نظر خویش قرار دادید.

به عنوان یکی از خدمتگزاران نظام و یکی از نامزدهای این انتخابات بر خویش می‌بالم که در سرزمینی زندگی می‌کنیم که مردمش با حضور به موقع در صحنه‌های سرنوشت‌ساز در عین صداقت و صمیمیت هوشیارترین مؤمن‌ترین و سیاسی‌ترین مردم جهانند.

مشارکت گسترده شما دراین انتخابات مهر تاییدی بود بر میل فراگیر ملتی که برای صلاح و اصلاح همیشه آماده است و می‌کوشد تا در مسیر انقلاب و نظام هویت دینی و ملی ایران استوار و پابرجا بماند.

دراین میان البته آنچه ضرورت داشت که همپای این مشارکت همگانی درنظر گرفته شود رعایت حسن سلوک انتخاباتی و ادب تبلیغاتی بود که متاسفانه به دلیل پاره‌ای اقدامات و البته دخالت‌های سازمان یافته منظره باشکوه و امید بخش انتخابات را آلوده کرد.

حضور شکوهمند ملت این بار از ناحیه کج سلیقگی‌ها و بددلی‌های برنامه ریزی شده به رنج افتاد و طی رقابت‌های انتخاباتی از طریق تخریب نامزدها و زیر سئوال بردن غیرمنصفانه عملکردهای انقلاب اسلامی و مدیران کشور آغاز شد و درمتن برگزاری انتخابات به برخی دخالت‌های سازمان یافته در هدایت آرا انجامید و معلوم نیست این رویه ناصواب اگر نهادینه شود ره به کجا خواهد برد.

در همین جا بنا به ضرورت حفظ حرمت آرا مردم از مسئولان ذیربط می‌خواهم که در اسرع وقت نسبت به احقاق حق و بررسی به اعتراضات و شکایات اقدام قاطعانه و عادلانه نمایند و به شکایات برادرم جناب آقای کروبی در مورد انتخابات بعضی از شهرستان‌ها رسیدگی شود.

اینجانب از آغاز بنا به تکلیف دینی و ملی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری حضور یافتم و اینک درمرحله دوم انتخابات یادآوری نکاتی را ضروری می‌دانم:

1- انقلاب و نظام اسلامی امروز در برابر گذرگاهی دشوار از تهدیدهای داخل و خارج و ماجراجویی‌ها قرار گرفته است که حیات شرافتمندانه مسلمان ایرانی و حتی حریم آئین مقدس اسلام را تهدید می‌کند.

2- از شما یاری می‌جویم تا با تداوم حضور موثر خویش در مرحله دوم انتخابات مشارکتی گسترده را رقم زنید تا از گسترش افراط و تفریط جلوگیری شود.

3- رأی شما در مرحله نخست و پراکندگی محسوس آرای نامزدهای محترم نشان داد که ملت ایران معتقد است با سلیقه سیاسی واحد نمی‌توان کشور را اداره کرد ایجاد ائتلافی ملی و برقراری آشتی فراگیر برای تاسیس دولت هم اکنون یک ضرورت گریزناپذیر است و دراین ائتلاف همه معتقدان به اسلام انقلاب نظام و آزادی و استقلال می‌توانند حضور یابند.

ایران اسلامی راهی جز اتحاد و اعتدال و تکیه براسلام و مردم بخصوص روحانیت و نیروهای مومن و فداکار و بخصوص خانواده‌های معزز شهدا جانبازان مفقودان و آزادگان اجرای کامل قانون اساسی ندارد در پناه این ارزش هاست که ارزش‌های متعالی دیگر بخصوص عدالت اجتماعی و خدمت به محرومان و مستضعفان و رشد و توسعه اقتصادی و سیاسی ایران بدست خواهد آمد.

4- آنچه که امروز بیش از هرچیز دیگر برای استحکام نظام کارآرایی دارد همان اسلام نابی است که مفسر آن امام راحل هستند و نه افکار متحجر و اعمال ریاکارانه امروز ریا و تحجر از یک سو سمی مهلک و مانع جدی در راه توسعه کشور و سعادت جامعه است و از سویی دیگر آتشی است بنیان سوز که معارف مترقی و آسمانی اسلام و قرآن را خاکستر می‌کند.

متاسفانه همان تفکری که در دوران مبارزه در مقابل امام(ره) و همراهان ایستادگی می‌کرد و امام را مسئول خون‌های ریخته شده در راه انقلاب معرفی می‌نمود امروز پوستین اسلام را وارونه پوشیده و ریاکارانه به فریبکاری مشغول است و اصرار دارد که افکار معیوب خود را به جای معارف اصیل اسلام به دیگران تحمیل کند تفکری که حامیان امروزی آن علی رغم اعلام و دستور صریح رهبر معظم انقلاب مبنی برتحریم تخریب دیگران در مبارزات انتخاباتی میلیاردها تومان از بیت المال را صرف تهیه و نشر تهمت‌ها و اهانت‌ها و دروغ‌های خطرناک می‌کنند که تاکنون ده‌ها میلیون شبنامه منتشر کرده و هنوز هم دست بردار نیستند، تأسف‌بارتر اینکه ایجاد تفرقه میان نیروهای وفادار به انقلاب را در دستور کار خود قرار داده و فراموش کرده‌اند که یکی از عوامل پیروزی و تداوم انقلاب همدلی و همراهی این نیروها بخصوص درحوزه و دانشگاه بوده و خواهد بود.

و اسف بارتر اینکه آگاهانه یا ناآگاهانه ایجاد تفرقه بین ارکان نظام را با جدیت پیگیری می‌کنند و با کوفتن بر طبل فتنه وتفرقه راه نفوذ دشمنان انقلاب را باز می‌کنند.

در مرحله نخست انتخابات حضور مردم حماسه‌ای عظیم را رقم زد و اگر اشکالاتی بروز کرد غفلت مدیریت و نظارت بود که در نتیجه شاهد برخی تخلف‌ها ازجمله تخریب‌های زننده و دخالت‌های ناروای سازماندهی شده بودیم.

6- شایسته است از نامزدهای دیگر قدردانی کنم که با حضور خویش باعث گرم شدن فضای انتخابات شدند و امیدوارم همانگونه که در گذشته از همکاران من بوده‌اند، در آینده نیز از همراهی‌شان بهره‌مند شوم.

7- هدف‌های حضورم درعرصه انتخابات کمک به مشارکت حداکثری مردم و بالا بردن پشتوانه رأی رئیس جمهور و کم کردن تنش‌ها و چالشها بود که اولی به خوبی به دست آمد و هدف دوم تاکنون محقق نشده و امید رسیدن به آن و نیز تحصیل هدف سوم را از دست نداده ام.

8- برنامه اینجانب همان میثاق جدید با مردم است که در 14 فصل تنظیم و منتشر شده و درآن میثاق به چند مورد اولویت ویژه داده شده است

الف- فقرزدایی و عدالت اجتماعی که ارتقای سطح معاش اقشار زیرخط فقر ومناطق محروم و روستاها را هدف گرفته و شامل تامین مسکن غذا تحصیل درمان و بیمه بیکاری و نیز ارتقای سطح معیشت کارمندان و کارگران شریف کشور است که درقالب نظام تامین اجتماعی جامع تحقق خواهد یافت.

ب- تامین آزادی‌های سیاسی و اجتماعی و توجه به حقوق زنان و تحصیل شغل ازدواج و نشاط جوانان در چارچوب نظام اسلامی و قانون اساسی.

ج- ایجاد اشتغال و مبارزه با تورم از طریق تامین سرمایه و امنیت شغلی نیروی کار و رونق اقتصادی.

د- گشودن راهی نو درتعامل جهانی به منظور کم کردن مشکلات و بهره گیری بیشتر از امکانات خارج از دسترسی کشور و دستیابی به فضایی مناسب برای معرفی ارزش‌های والای اسلام ایران و انقلاب و تحکیم صلح و امنیت در منطقه برای اعتلای کشورهای اسلامی و مطلوب نمودن فضای همکاری.

بطور مطمئن با اتکا به مدد الهی پشتیبانی شما مردم آگاه و غیور و همکاری نیروهای کشور رسیدن به اهداف این میثاق کار سختی نیست و راهکار مشخص را همان شعار «همه با هم کار برای سربلندی ایران اسلامی» می‌دانم که مضمون آن انسجام ملی فرهنگ کار و اعتلای ایران اسلامی است.

 

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

**************************************************

1- جدول زیر آرای آیت الله هاشمی را در انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد:

 

سال

انتخابات

میزان مشارکت

درصد مشارکت

میزان آرای هاشمی

درصد آرای هاشمی

1368

ریاست جمهوری پنجم

16 میلیون و 452 هزار و 677 نفر

6/54 درصد

15 میلیون و 550 هزار و 528 نفر

94 درصد

1372

ریاست جمهوری ششم

16 میلیون و 600 هزار نفر

حدود 50 درصد

10 میلیون و 566 هزار و 499 نفر

63 درصد

1384

ریاست جمهوری نهم (دور دوم)

27 میلیون و 958 هزار و 931 نفر

76/59 درصد

10 میلیون و 46 هزار و 701 نفر

93/35 درصد