خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • هدف هیأت سوسیالیست های اروپا در ایران از دید آیت الله هاشمی رفسنجانی -- کتاب انقلاب در بحران - سال ۱۳۵۹

هدف هیأت سوسیالیست های اروپا در ایران از دید آیت الله هاشمی رفسنجانی -- کتاب انقلاب در بحران - سال ۱۳۵۹

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۵۹

 

هدف هیأت سوسیالیست های اروپا در ایران از دید آیت الله هاشمی رفسنجانی اعضای

تاریخ : 6/3/1359

 

هیأت سوسیالیست‌های اروپا]در تاریخ 6 خرداد  1359[ در جلسه شورای انقلاب حضور یافتند و با اعضای شورا به گفتگو نشستند. در این دیدارها مشخص شد که هدف اصلی این هیأت، کسب اطلاع از نظرات افراد مسئول در ایران است و آنها به نمایندگی از جنبش‌های سوسیالیست اروپا، می‌خواهند با دست یافتن به این اطلاعات، روابط استوارتری با جمهوری اسلامی برقرار کنند. آنها هرگونه میانجیگری بین ایران و آمریکا و ارتباط سفرشان با مسأله گروگان‌ها را منتفی اعلام کردند و تأکید کردند که تنها خواسته ما آگاه شدن از نظر ایران در این زمینه و سایر موارد مورد گفت‌وگو است.

آنها در جلسه شورای انقلاب، براهمیت تاریخی انقلاب اسلامی ایران تأکید کردند و حتّی آقای کرایسکی وقوع انقلاب در ایران را موجب علاقه به اسلام در خارج از جهان اسلام دانست و گفت که: «بسیاری از روشنفکران دنیا به این انقلاب نگاه می‌کنند و به آن می‌اندیشند، به طوری که می‌توانم بگویم که انقلاب اسلامی شما نفوذ فراوانی در خارج از جهان اسلام داشته است.» وی ضمن اظهار امیدواری نسبت به اینکه این دیدار شروع جدیدی باشد برای گسترش روابط ایران با اروپا، قول داد که سوسیالیست‌های اروپا برضد هر اقدامی که علیه انقلاب اسلامی ایران انجام شود، با تمام نیروهای انسانی که دارند، به مقابله برخیزند.

در شورای انقلاب، حضور این هیأت در ایران مثبت تلقی شد و آنها با گرمی مورد استقبال قرار گرفتند. اعضای شورا برضرورت استقلال اروپا و خارج شدن آن از زیرسلطه و سیطره ابرقدرتها تأکید داشتند و همکاری و گسترش روابط با اروپای مستقل را مورد توجه دولت و ملت ایران دانستند.

منبع: کتاب هاشمی رفسنجانی، کارنامه و خاطرات 1359، انقلاب در بحران، زیر نظر عباس بشیری، دفتر نشر معارف انقلاب