مقالات
  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • هاشمی رفسنجانی کدام نظر امام خمینی را اشتباه می‌داند؟

هاشمی رفسنجانی کدام نظر امام خمینی را اشتباه می‌داند؟

  • سه شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۵
هاشمی در گفتگویی درباره موافق نبودن با نظرات و فرمایشات امام خمینی (ره)، به یکی از مصادیق اشتباه بودن نظر امام اشاره کرده و اعلام می‌کند تا الان هم آن نظر امام را اشتباه می‌دانیم.

گروه سیاسی مشرق - هاشمی رفسنجانی در گفتگویی درباره موافق نبودن با نظرات و فرمایشات امام خمینی (ره)، به یکی از مصادیق اشتباه بودن نظر امام اشاره کرده و اعلام می‌کند تا الان هم آن نظر امام را اشتباه می‌دانیم.

سؤال: حضرت امام تسخیر لانه جاسوسی را انقلاب دوم معرفی کردند. تلقی شما از این عبارت چیست؟

پاسخ هاشمی: - چون بنای ما همیشه این بود که مرید و تابع امام باشیم، به خودمان اجازه نمی‌دادیم در نظرات امام شک کنیم. ما از نظرات امام خیلی برکات دیدیم. جاهایی بود که ایشان تصمیمی می‌گرفتند و ما نمی‌فهمیدیم. بعد می‌دیدیم که حق با ایشان است. معمولاً وقتی ایشان چیزی می‌گفتند، ما قلبا اطاعت می‌کردیم...

سؤال: و بعداً هم معلوم می‌شد تصمیم ایشان درست بود.

پاسخ هاشمی: - همیشه این‌گونه نبود. مثلاً در قضیه جلوگیری از نامزدی شهید بهشتی، ما خیلی مخالف بودیم، ولی آخر هم قانع نشدیم. با این وجود، به دستور ایشان عمل کردیم و مطیع هم بودیم، اما هنوز فکر می‌کنیم که اشتباه بود.[1]

تذکر: منظور هاشمی از مخالفت امام خمینی (ره) با نامزدی شهید آیت‌الله بهشتی، مخالفت امام با ورود روحانیون به عرصه اجرایی (ریاست جمهوری) کشور بوده است و به دلیل همین مخالفت، جامعه روحانیت مبارز در آن زمان، از بنی‌صدر به عنوان نامزد مورد نظر خود در ریاست جمهوری حمایت کرد.

 

[1]- بی‌پرده با هاشمی رفسنجانی، قدرت الله رحمانی، تهران، کیهان، ۱۳۸۲، چاپ دوم، صص ۴۲-۴۳