مقالات
  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • هاشمی جعلی به روایت رسانه ملی

هاشمی جعلی به روایت رسانه ملی

  • دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

روزنامه شرق،  علی ایوبی: 

سه سال ونیم از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی سپری شده است اما همچنان خبرها، نقل قول ها و سخنانش می تواند واکنش ایجاد کند. در تازه ترین واکنش، محسن هاشمی، فرزند مرحوم هاشمی، در نامه ای به رئیس صداوسیما از تخریب آیت الله در رسانه ملی گله کرده و نوشته در تلویزیون شاهد جعل حقایق تاریخی هستیم و در آنها ادعا شده که مرحوم هاشمی رفسنجانی از تریبون نمازجمعه مسئولان را دعوت به اشرافی گری و مانور تجمل کرده است.

نسل جدید اگر همچنان مخاطب رسانه ملی مانده باشد، قطعا آیت الله هاشمی رفسنجانی را از طریق تلویزیون به خاطر نخواهد آورد؛ چراکه از سال ۸۸ و انتخابات  آن سال، نام و تصویر او دیگر جایی در برنامه های صداوسیما نداشت و تنها مرگ او در دی ماه ۹۵ باعث شد هاشمی دوباره صدرنشین خبرهای رسانه ملی شود. آیت الله هاشمی رفسنجانی از همان روزی که در بهمن ۵۷ در کنار امام خمینی (ره) نشست و نامه انتصاب مهندس مهدی بازرگان را خواند، به چهره ثابت رسانه ها، مخصوصا رادیو و تلویزیون بدل شد. او حدود ۴۰ سال به عنوان جانشین فرمانده کل قوا، رئیس مجلس، رئیس جمهور و رئیس تشخیص مصلحت نظام در صدر اخبار سیاسی ایران قرار داشت و تقریبا هر ماه یک بار خطیب جمعه تهران بود که خطبه هایش از صداوسیما پخش می شد. اما بعد از مناظره جنجالی میرحسن موسوی و محمود احمدی نژاد در ۱۳ خرداد سال ۸۸، ورق برگشت و نام و تصویر آیت الله فقط در رسانه های مکتوب دیده می شد؛ مگر اینکه صداوسیما از پخش تصاویر او به دنبال نیت خاصی بود. در آن مناظره، احمدی نژاد نام هاشمی رفسنجانی و چند چهره سیاسی دیگر را آورد که با واکنش مرحوم هاشمی مواجه شد. او از رئیس صداوسیمای وقت در نامه ای درخواست کرد امکان پاسخ گویی به اتهاماتی که علیه او و خانواده اش زده شده، فراهم شود اما عزت الله ضرغامی پاسخ و انعکاس هرگونه توضیحات برای افرادی غیر از نامزدها را به پس از برگزاری انتخابات موکول کرد؛ اتفاقی که هیچ گاه نیفتاد.

 رسانه بدون هاشمی

تخریب ها اما همچنان ادامه داشت و نمونه هایی از آن را می توان نام برد: بهمن سال ۹۰ بود که دفتر هاشمی رفسنجانی نامه ای به صدا وسیما نوشت و به برنامه «صراط» که در واحد مرکزی خبر ساخته شده بود، اعتراض کرد. در این برنامه با استناد به مصاحبه معاون پارلمانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت، با یک روزنامه مبنی بر پیشنهاد تمدید دوره ریاست جمهوری ایشان، از آن به عنوان تلاش برای انحراف در قانون اساسی یاد و این گونه القا شده بود که شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی با این پیشنهاد موافق بوده است. درصورتی که مرحوم هاشمی در موضع گیری صریح، ضمن مخالفت علنی با این پیشنهاد گفته بود مگر در مملکت قحط الرجال است که چنین موضوعاتی خلاف قانون اساسی مطرح می شود و شدیدا با آن و پیشنهاددهندگان مخالفت کرده بود. دفتر آیت الله از صداوسیما خواسته بود تحریف تاریخ انقلاب اسلامی را جبران کنند.

سال ۹۳، دو سال قبل از فوت آیت الله، او نیز در همایش «پیامبر رحمت و مدارا» به شکایت از صداوسیما پرداخته بود. مرحوم هاشمی از برخورد این رسانه با موضوعات تاریخی انقلاب گلایه کرده و گفته بود: «این روز ها از صداوسیما علائم تفرقه پخش می شود چیزهایی به خورد انقلاب می دهند که نبوده است، اینها نه خدمت به مردم است و نه خدمت به انقلاب؛ ما جنگ را با وحدت شیعه، سنی، مسیحی، یهودی و ارمنی به پیش بردیم و از همه اینها شهید داریم. متاسفانه ما آن شرایط اتحاد را از دست داده ایم و اتحاد به اختلافات بی ربط تبدیل شده است».

سال ۹۴ محمد، برادر مرحوم هاشمی که خود زمانی ریاست سازمان صداوسیما را برعهده داشت، از تخریب های صورت گرفته علیه آیت الله گلایه کرد و در مصاحبه ای گفت: «وقتی آیت الله هاشمی رفسنجانی با وجود آن همه سوابقی که پیش از انقلاب و پس از انقلاب در جنگ و سمت های مختلف مدیریتی کشور داشته است و با حکم رهبری، مسئولیت فراقوه ای مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد، ممنوع البرنامه است و همه جا سانسور می شود، تکلیف من و سایر فعالان سیاسی و استادان دانشگاه که در این سطوح هستند، روشن است. اساسا استراتژی صداوسیما جناحی است، آن هم یک گرایش خاص که حتی در این رویکرد، شخصیت های معتدل که وابستگی به جریان خاصی نداشتند یا چهره های میانه رو اصولگرا که به لحاظ اندیشه، اعتدالی هستند نیز جایی ندارند. این یک استراتژی است که چه از نظر رسانه ای و حتی از منظر سیاسی هم عجیب است!»

 تخریب تاریخ انقلاب

بعد از فوت ایشان، صداوسیما تلاش کرد با پخش برنامه هایی به آیت الله هاشمی بپردازد اما تخریب های هشت ساله گذشته از یادها نمی رفت. در همان شب فوت مرحوم هاشمی، مرحوم حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی به تلویزیون آمد و این گونه گفت: «صداوسیما مدام گله می کند که چرا مردم ماهواره می بینند و چرا بیننده صداوسیما کم شده است، من وظیفه دارم بگویم که صداوسیما اگر از آقای هاشمی تجلیل نکند، مردم را از دست خواهد داد، مردم فقط آن چهارنفری نیستند که شما فکر می کنید او تنها یک خبردار و اهل خبر نبود، او مجتهد بود».

سال ۹۶ یک سال بعد از فوت مرحوم هاشمی، «همایش آیت الله هاشمی رفسنجانی و دفاع مقدس» در تهران برگزار شد که رسانه ملی نه تنها به آن نپرداخت، بلکه در هفته دفاع مقدس هم به نقش آیت الله هاشی رفسنجانی در جنگ ایران و عراق اشاره ای نمی شد. سال پیش نیز «شبکه افق» برنامه ای درباره ترورهای گروه فرقان در سال ۱۳۵۸ از سپهبد قرنی، آیت الله مرتضی مطهری، مهدی عراقی و دکتر مفتح نام برد اما از ترور مرحوم هاشمی رفسنجانی در چهارم خرداد همان سال چیزی گفته نشد، درحالی که امام خمینی بعد از این واقعه این جمله معروف را گفتند که «هاشمی زنده است چون نهضت زنده است».

آش آن قدر شور شد که صداوسیما حتی هنگام افتتاح خط ۶ متروی تهران صحبت های حسن روحانی درباره نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در این پروژه را به بهانه طولانی بودن صحبت های رئیس جمهور پخش نکرد. حدود ۱۱ سال است که صداوسیما خود را از حضور چهره ای همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی محروم کرده است؛ اتفاق ناخوشایندی که مهم ترین آن شناخت کم نسل جدید از چهره های اصلی و تاثیرگذار انقلاب خواهد بود.

جعل حقایق تاریخی

محسن هاشمی در نامه خو د  به علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما  این گونه نوشت:  

با سلام

احتراما پیرو مذاکرات و مکاتبات قبلی در رابطه با جلوگیری از تخریب آیت الله هاشمی رفسنجانی در رسانه ملی، اخیرا شاهد پخش برنامه هایی از سیمای جمهوری اسلامی بودیم که با جعل حقایق تاریخی، مدعی بودند که آیت الله هاشمی رفسنجانی از تریبون نماز جمعه مسئولان را دعوت به اشرافی گری و مانور تجمل کرده است.

خبرگزاری وابسته به یکی از نهادها نیز در گزارشی مدعی شد که آیت الله هاشمی رفسنجانی، در نمازجمعه ۱۸ آبان ۱۳۶۸، گفته است:

این رفتارهای درویش مسلکانه وجهه جمهوری اسلامی را نزد جهانیان تخریب کرده است. زمان آن رسیده که مسئولین ما به «مانور تجمل» روی آورند.

و این نقل قول جعلی، مبنای بسیاری از تحلیل ها و برنامه های صداوسیما و سایر رسانه های وابسته به حاکمیت در تخریب آیت الله هاشمی رفسنجانی گردیده است.

درحالی که ۱۸ آبان ۱۳۶۸، روز پنجشنبه است و آیت الله هاشمی رفسنجانی در نماز قبل و بعد از این تاریخ نیز چنین عبارتی را به کار نبرده است، در میان بیش از ۴۰۰ خطبه ای که آیت الله هاشمی رفسنجانی طی سه دهه در نماز جمعه تهران اقامه کردند، تنها یک بار و آن هم در نماز ۹ آذر سال ۱۳۶۹ که واژه مانور تجمل را نه درباره دعوت مسئولان به اشرافی گری، بلکه در تفسیر آیه «خذوا زینتکم عند کل مسجد»، که بر آراسته بودن مسلمانان در مساجد تاکید دارد، تصریح کرد:

«نمازهای جمعه اگر بخواهد منظره اسلامی داشته باشد، باید مردم که می‏ آیند، بهترین لباس هایشان را و عالی ‏ترین حالت آرایشی در همان سطحی که در زندگی شان هست، داشته باشند. اصلا باید مانور تجمل باشد نه تجمل فوق حساب، آن زیبایی هایی که هست، خوب الان این گونه نیست و قبول کنید که در بعضی مساجد که آدم می ‏رود، وقتی که اجتماع هست بوی عرق پاها انسان را آزار می ‏دهد. ما دستور شرعی داریم، شما باید عطر به خودتان بزنید، باید سرتان را شانه کنید، ریشتان را شانه کنید، لباس هایتان تمیز باشد. خود پیغمبر(ص) شخصا مقید بود».

یا در برنامه هایی با تقطیع سخن آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد لوکس گرایی، ایشان را مدافع اشرافی گری عنوان می کنند در حالی که سخن تقطیع شده ایشان ربطی به اشرافی گری ندارد و در مورد لزوم استفاده از تکنولژی پیشرفته و کم مصرف به جای تکنولوژی قدیمی و پرمصرف در کشور است:

«ما می ‏گوییم اشیای لوکس استفاده نشود، خوب این شعار، نوعی عدالت‏ گرایانه و جلوگیری از اشرافیت و تجمل است. زمانی است که بعضی از اشیای لوکس به صرف کل جامعه است که استفاده شود، باید اینجا چه کار کنیم؟ مثلا تلویزیون هایی می ‏سازند که گران تر تمام می ‏شود، اما مصرف برقش ۳۰ تا ۴۰ درصد است. آیا حکم اسلامی در اینجا چیست؟ فقها باید جواب دهند. ما، تلویزیون سیاه و سفید یا رنگی با قیمت کم بخریم یا گران قیمت و کم مصرف از نظر انرژی بخریم؟».

ایشان در ادامه به تجهیزات آبیاری پیشرفته، مصرف گاز به جای نفت در منازل، لامپ های کم مصرف به عنوان نمونه هایی از لزوم استفاده از کالاهای پیشرفته و لوکس به جای ارزان قیمت و با تکنولوژی قدیمی در جهت صلاح جامعه و کاهش مصرف انرژی تاکید می کنند که متن کامل این خطبه و سایر خطبه های ایشان در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دسترس پژوهشگران است.

حال سوال اینجاست که چرا جریانات و رسانه هایی در داخل نظام و با پول بیت المال به جعل، تقطیع و تحریف سخنان و عملکرد آیت الله هاشمی می پردازند تا ذهنیت افکار عمومی را که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارد نسبت به نظام تخریب کنند.

مقام معظم رهبری، در خطبه تاریخی ۲۹ خرداد سال ۱۳۸۸، پس از ذکر سوابق، مجاهدت ها و عدم ثروت اندوزی آیت الله هاشمی رفسنجانی، تصریح می کنند که «اینها حقایقی است که نسل جوان باید بدانند» و متاسفانه رسانه ملی به جای عمل به توصیه صریح رهبر معظم انقلاب، تریبون خود را در اختیار جریانات تندرو و افراطی قرار داده است که به صورت آشکار به تحریف و جعل تاریخ می پردازند.

جنابعالی خود یکی از مدیران خدوم دولت سازندگی بوده اید و از نزدیک شاهد زندگی شخصی آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده اید اما خوشبختانه امروز درهای منزل ایشان که از سال ۱۳۶۰ تا روز پایانی عمر، در آن زندگی کرده اند با همه وسایل و لوازم خانه، با تبدیل شدن به موزه، به روی مردم گشوده شده است، مناسب است که دوربین های صداوسیما را به درون این خانه بفرستید تا با تصویربرداری از خانه و وسایل مشخص شود که آیا زندگی ایشان توام با اشرافی گری بوده است یا مصداق ساده زیستی؟ و بسیار بهتر خواهد بود که دوربین صداوسیما به اندرونی بسیاری از مدعیان زهدفروشی و انقلابی گری نیز برود که عیار مردمی بودن مشخص شود.

در پایان خواهشمند است در صورتی که در سازمان صداوسیما، امکان ساخت برنامه های منصفانه، بی طرفانه و محققانه در مورد عملکرد آیت الله هاشمی رفسنجانی، وجود ندارد، امکان پاسخ گویی به تخریب ها و تهمت های ناجوانمردانه ای که با وجود گذشت چهار سال از رحلت ایشان همچنان منتشر می گردد، برای ما فراهم آید.

والعاقبه للمتقین