نامه ها
  • صفحه اصلی
  • نامه ها
  • نامه آقای محسن رضایی به آیت الله هاشمی رفسنجانی

نامه آقای محسن رضایی به آیت الله هاشمی رفسنجانی

این نامه همزمان با شروع و شاید چند ساعت قبل از آغاز عملیات والفجر ۸ نوشته شد.

  • یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۶۴
سایت خورنا: دلایل محسن رضایی برای تغییر نام “عملیات والفجر ۸” به نصرالمسلمین چه بود؟ فرمانده سپاه در دفاع مقدس در نامه‌ای خطاب به هاشمی رفسنجانی آورده: با توجه به هم مرز شدن با کویت ممکن است دشمن بعثی این عملیات را یک جنگ بر علیه اعراب تلقی و تبلیغ کند. عملیات والفجر ۸ که یک عملیات آبی خاکی در دوران دفاع مقدس محسوب می‌شود که در آن عملیات رزمندگان توانستند با غافلگیری نیروهای بعثی و با عبور از اروند رود شبه جزیر فاو در جنوب عراق را به اشغال خود در آوردند، این عملیات در ساعت بیست و ده دقیقه شب ۲۰ بهمن ماه سال ۱۳۶۴ با رمز «یا فاطمه الزهرا» در منطقه خسروآباد تا راس‌البیشه به طور گسترده آغاز شد و پیروزی‌های درخشانی برای کشورمان در دوران دفاع مقدس در پی داشت اما نکته‌ای که در دوران دفاع مقدس و پس از آن کمتر به آن پرداخته شده است، دلایل و ادله محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس برای تغییر نامه “عملیات والفجر ۸” به نصرالمسلمین بود که گویا محسن رضایی برای قانع کردن فرماندهان ارشد کشور در امور جنگ، مجبور به نگارش نامه‌ای خطاب به هاشمی رفسنجانی به عنوان جانشین وقت فرماندهی کل قوا می‌شود تا نظر مسئولین را به تغییر نام این عملیات به “نصرالمسلمین” جلب کند، یکی دیگر از نکات جالب توجه این نامه، رونوشتی است که محسن رضایی خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی کشورمان زده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

به: سرور مکرم حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای رفسنجانی

سلام علیکم. با توجه به بحث‌های گذشته با حضرتعالی مبنی بر اینکه در عملیات آتی ان‌شاءالله کلیه پیروزی‌های حاصله بنام ارتش و سپاه قلمداد شود و در انعکاس آن‌ها خدای ناخواسته هیچگونه جدائی منعکس نگردد، نام عملیات را به دلایل زیر نصرالمسلمین پیشنهاد می‌کنیم تا ان‌شاءالله تمامی عملیات سراسری با یک نام اعلام شود.

۱- با توجه به هم‌مرز شدن با کویت ممکن است دشمن بعثی این عملیات را یک جنگ بر علیه اعراب تلقی و تبلیغ کند. عنوان نصرالمسلمین می‌تواند این تبلیغات مسموم را در جهان اسلام خنثی نماید.

۲- با توجه به همزمانی عملیات با دهه مبارکه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی عنوان نصرالمسلمین بیانگر هویت واقعی انقلاب اسلامی در یاری و نصرت مسلمانان جهان است.

۳- مقاومت امت ما در مقابله با استکبار جهانی مخصوصاً شیطان بزرگ (آمریکا) موجب دلگرمی و قیام مسلمین جهان شده، عملیات نصرالمسلمین در تقویت روحیه و پشتیبانی رزمندگان ما از تمامی این حرکت‌ها در جهان اسلام مؤثر خواهد بود. ضمناً یادآور می‌شود: ما بین یگان‌هایمان عملیات فدک را به نام انصارالمسلمین و عملیات صف را به نام کربلا نامگذاری نموده‌ایم.

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

برادر شما محسن رضایی

ساعت ۱۲

۲۰/۱۱/۶۴