مصاحبه
  • صفحه اصلی
  • مصاحبه
  • مصاحبه آیت ا... هاشمی رفسنجانی در مراسم بازدید از طرحهای وزارت کشاورزی در کرج

مصاحبه آیت ا... هاشمی رفسنجانی در مراسم بازدید از طرحهای وزارت کشاورزی در کرج

  • یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۷۵

 

خبرنگار: جناب آقای رئیس جمهور ، حضرت عالی امروز از دو طرح مهم و اساسی وزارت کشاورزی بازید فرمودید. انگیزه این بازدید چه بود و چه نتایجی برای حضرت عالی دربرداشت ؟

رئیس جمهور: بسم‌الله الرحمن الرحیم . امروز تقریبآ همه وقت ما به مسائل کشاورزی گذشت و مسبوق بود در جلسه شورای عالی کشاورزی که در مورد آبیاری تحت فشار داشتیم. آمدیم در این منطقه و جلسه شورای عالی کشاورزی هم امروز اینجا داشتیم. اوّل از یک طرح کشت بافت سلولی خرما بازدید کردیم که بعد هم عصر ، یک آزمایشگاهی در وزارت کشاورزی دیدیم. از کارهای بسیار باارزش امروز ماست که ما در تکثیر درخت خرما و نخلستانها محدودیت نهال داریم و معمولا" از پاجوشها استفاده می‌کنند که خیلی کم هست و انواعش هم اینقدر گوناگون است که نخلستانهای منظم ایجاد کردن مشکل است و از هسته خرما هم گاهی استفاده می‌کنند که آنها هم تفرق دارد از لحاظ اصل ، مشکل درست می‌کند. کار بسیار بزرگی در دنیا شده است که با کشت بافتهای درخت خرما که اصالت و نوعش را انتخاب می‌کنند ، نهالهای مرغوبی به دست می‌آورند. این یک تکنولوژی بسیار پیچیده انحصاری بوده است که خوشبختانه کشور ما موفق شده است این تکنولوژی را به دست بیاورد و ما اوّلین نتیجه‌های این تکنولوژی را امروز دیدیم. امیدوارم که ما با این حرکت بتوانیم هم نخلستانهایمان را غنی بکنیم به عنوان اینکه یکی از مراکز مهم نخل‌خیز دنیاست و هم بتوانیم یکی از صادرکنندگان عمده این نهالها باشیم. حالا هم نهال صادر می‌کنیم ولی پاجوشهای درختها است که خیلی زیاد نیست. کار اصلی ما مسئله آبیاری تحت فشار در کرج بود که رفتیم انواع سیستمهایی که فعلا" در ایران ساخته می‌شود ، هم قطره‌ای و هم بارانی را دیدیم. هفت ، هشت نوع است که خوشبختانه همه این انواع ، الان در ایران تولید می‌شود. آنجا گفته شد که وزارت صنایع بررسی کرده بود. گزارشش را آورد ، حدود سیصدوسی هزار هکتار ، ما الان ظرفیت تولید این تجهیزات آبیاری را داریم. وزارت کشاورزی گفتند: که ما حدود یک میلیون هکتار از بخش خصوصی و دولتی و تعاونی‌ها تقاضا داریم که می‌خواهند زمینهایشان را تبدیل بکنند. خوشبختانه اعتبار خوب وامی هم امسال در بودجه‌مان داریم. ما تصمیم گرفتیم که در ظرف یکسال از امروز تا مرداد سال آینده ، سیصدوپنجاه هزار هکتار زمین را تبدیل بکنیم ، البته پیشنهاد بزرگی است باید هم وزارت صنایع و هم وزارت کشاورزی خیلی تلاش بکنند، ما هم پشتیبانی می‌کنیم که امکانات ارزیشان هم که مواد بیشتر اینها هم بدست بیاید. بعد هم رفتیم شرکت عظیم آب‌وخاک را دیدیم که یکی از بزرگترین شرکت‌ها و از شرکت‌های مادر تولیدی ماست ، با حدود دوهزاروپانصد ماشین آلات بزرگ و نیروهای کارآمد که همین امسال بیش از پانصد پروژه را اجرا کردند و در سراسر کشور ، مشغول کارهای آب‌وخاکی هستند و در آخرین قسمت هم به این اردوگاه آمدیم که بحث دیگری است.

خبرنگار  :جناب آقای رئیس جمهور ، حضرت عالی بخشی از وقتتان را امروز اختصاص دادید به برنامه گشایش مجتمع فرهنگی و اردویی ایثار ، وابسته به بنیاد شهید انقلاب اسلامی ، ارزش و اعتبار فرهنگی این مجموعه را چگونه دیدید ؟

رئیس جمهور  :واقعآ برایمان جالب بود. ما یکی از کارهای بسیار عمده‌ای که الان در بنیاد شهید داریم کارهای فرهنگی و سازندگی فرزندان شهدا است ، چه مسائل آموزشی مدرسه و دانشگاهشان و چه مسائل فرهنگی و تعلیمات جنبی بنیاد شهید ، یک سری اردوگاهایی در سراسر کشور دارد که در اوقات فراغت بچه‌ها آنها را جمع می‌کند و تحت آموزش قرار می‌دهد. این یکی از بهترین اردوگاههاست. من مدتها بود، منتظر بودم که فرصت پیدا بکنم بیایم اینجا را ببینم که خوشبختانه امروز آمدیم. خیلی جای باارزشی است. بیش از دویست هکتار زمین ، تقریبآ با همه نیازهای اردوگاه جامع هم خوابگاه و هم وسائل ورزش و تفریح هم کلاسهای خوب هم کتابخانه هم قرائت‌خانه هم مراکز فیلم و نوار فضای سبز خوب ، همه چیز اینجا وجود دارد. برنامه‌های خوبی ، من در همین مدت کوتاهی که اینجا بودم از چند برنامه بچه‌ها بازدید کردم. از گروه بچه‌هایی که حافظ قرآن بودند گروه بچه‌های سرود، تأتر ، نمایش، بچه‌های خوشنویس ، نقاشی‌ها ، بچه‌های نویسنده ، شعراء و گروههای ورزشکاری بچه‌های بسیار بااستعداد ، بانشاط و دارای روحیه‌های بسیار خوب که نوعآ هم از مدارس شاهد ، آنجا آمده‌بودند. خانواده‌های شهدا هم جمعی هستند از کارهای بسیار باارزش است ما البته هر چه خدمت بکنیم به خانواده‌های ایثارگران و شهداء خیلی کمتر از حقی است که آنها به گردن ما دارند ، اما این یکی از وسائل خوب غنی کردن جامعه از لحاظ فرهنگی و روحیات ایثار است که این اردوگاهها می‌تواند ، نقش اساسی داشته باشد. من از بنیاد شهید به‌خاطر این برنامه تشکر می‌کنم.

خبرنگار : خیلی متشکرم.