مصاحبه
  • صفحه اصلی
  • مصاحبه
  • مصاحبه آیت ا... هاشمی رفسنجانی درباره اوّلین اجلاس سومین دوره مجلس خبرگان

مصاحبه آیت ا... هاشمی رفسنجانی درباره اوّلین اجلاس سومین دوره مجلس خبرگان

  • ساختمان قدس
  • سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۷۷

 

جناب آقای هاشمی رفسنجانی! مجلس خبرگان نخستین اجلاس دوره سوّم را دیروز و امروز به مدت دو روز در شهر مقدس قم برگزار کرده است. خواهش می‌کنم درباره دستور اجلاس و محورهایی که در این اجلاس مورد بحث قرار گرفته است، توضیحاتی بفرمائید.

بسم الله الرحمن الرحیم، این اجلاس با اجلاس اوّل دوره‌های گذشته یک مقدار تفاوت داشت. نوعآ درخواست آقایان این بود که خبرگان بیش از گذشته باید فعال بشود و دلشان می‌خواست به مواردی که در دوران انتخابات سوال می‌شد، بپردازند و آن موارد را نقد کنند و اگر انتقادات درست است، عملا اصلاح کنند و اگر هم انتقادات وارد نیست، روشن بشود. ما چهار جلسه در دو روز داشتیم: یک جلسه برای مراسم افتتاحیه گذشت که قسمت آخرش انتخابات هیأت رئیسه جدید بود که انجام شد.

کمیسیونهای این دوره خبرگان تصویب شد و اعضای آن مشخص شدند که یک کار نسبتآ دشوار و وقت‌گیر بود. آقایان طرحهای زیادی ارائه دادند. بعضی‌ها فوریت داشت، تقاضای فوریت شد. چون بحث داشت. بعضیها عادی بود که به کمیسیونها ارجاع شد.

تصویب دو اجلاس یا بیشتر

در مجلس خبرگان

مسأله‌ایی که فعلا تصویب شد این بود که بر خلاف دوره‌های گذشته که سالی یک اجلاس داشتیم، در تابستان سال 78 هم یک اجلاس داشته باشیم که عملا دو اجلاس می‌شود و شاید هم بیشتر، چون در اجلاس بعدی باید قانون را اصلاح بکنیم که در سال  چند اجلاس داشته باشیم. فعلا در تابستان یک اجلاس خواهیم داشت. آقایان برای راههای فعال کردن خبرگان طرحهای خوبی ارائه کردند که اینها از امشب در کمیسیونها بررسی می‌شوند و ان شاءا... در اجلاس آتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در پایان بیانیه ایی هم صادر شد که مردم از مسائلی که در اجلاس مطرح شد، مطلع خواهند شد.

* خیلی متشکرم

** هاشمی رفسنجانی: موفق باشید.