مقالات
  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • عروج یار دیرین امام (ره) و رهبری

عروج یار دیرین امام (ره) و رهبری

  • دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵

آیت الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین و صدیق امام و رهبری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از عمری مجاهدت و تلاش بی وقفه در راه انقلاب، دیروز به علت عارضه قلبی درگذشت.

به دنبال این ضایعه رئیس قوه قضاییه در پیامی، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. در پیام آیت الله آملی لاریجانی آمده است: ایشان سال های متمادی از مبارزان نهضت در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بودند و بعد از انقلاب نیز از موثرترین شخصیت های نظام در کنار امام (ره) و مقام معظم رهبری به شمار می آمدند و در سمت های مختلف به نظام اسلامی خدمت کردند. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی هم در پیام تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت: مرد بزرگی چشم از این جهان فروبست؛ روحانی عظیم القدری که از تلاش برای درهم شکستن چهره نفاق و انحراف نایستاد. آیت الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری در پیامی رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. سایر مسئولان، شخصیت ها و نهادهای مختلف نیز با صدور بیانیه هایی، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، هیات دولت با صدور اطلاعیه ای، سه روز عزای عمومی و روز سه شنبه ۲۱ دی را تعطیل عمومی اعلام و از ملت ایران برای شرکت در مراسم تشییع پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت کرد.

تسنیم هم نوشت: مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی، فردا ساعت ۱۰ صبح از دانشگاه تهران برگزار می شود. حسین مرعشی از نزدیکان آیت الله هاشمی رفسنجانی هم به تسنیم گفت: مراسم تدفین رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت در قم خواهد بود.

پیام تسلیت رئیس رسانه ملی

دکتر علی عسکری، رئیس سازمان صداوسیما نیز به مناسبت درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیامی صادر کرد. در این پیام آمده است:

انالله و اناالیه راجعون

ارتحال یار دیرین امام(ره) و رهبری معظم انقلاب، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی موجب اندوه فراوان گردید. بی شک نقش اساسی این مجاهد نستوه در مبارزه با رژیم ستمشاهی، شکل گیری و پیشبرد نهضت اسلامی به رهبری امام راحل و عظیم الشان و همچنین خدمات ارزشمند ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در جایگاه ها و مسئولیت های گوناگون سیاسی، هیچ گاه از سطور ماندگار تاریخ انقلاب اسلامی و خاطره مردم انقلابی ایران محو نخواهد شد.این مبارز خستگی ناپذیر، عمر پربرکت خود را در به ثمر نشاندن و بالندگی هرچه تمام تر انقلاب شکوهمند اسلامی ایران سپری کرد و نقش بی بدیلی در به ثمر نشستن انقلاب و پویایی آن در عرصه ها و مقاطع گوناگون داشت.این ضایعه دردناک را به محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، ملت شریف ایران و بو یژه بیت شریف ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند تبارک و تعالی برای آن مجاهد بزرگ علو درجات را آرزومندم.

بازتاب بین المللی

مقامات کشورهای مختلف نیز در پیام هایی، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند. به گزارش ایرنا، نارندرا مودی، نخست وزیر هند با انتشار پیامی در توییتر، رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

دراین پیام آمده است: از طرف یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر از هموطنانم، عمیق ترین تسلیت ها را به مناسبت درگذشت هاشمی رفسنجانی به ملت ایران ابراز می کنم.

فواد معصوم، رئیس جمهور عراق هم درگذشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. سید عمار حکیم، رهبر ائتلاف ملی عراق هم درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین امام و رهبری را به محضر رهبر معظم انقلاب و خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی تسلیت گفت.

شیخ صباح الاحمد الصباح، امیر کویت هم در پیامی خطاب به رئیس جمهور کشورمان درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

شیخ نواف الاحمد الصباح، ولیعهد و شیخ جابر المبارک، نخست وزیر کویت نیز در پیام های جداگانه ای، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

مرد مبارزات سخت

حجت الاسلام والمسلمین عباسی فرد، مشاور رئیس مجمع و رئیس کمیسیون حقوقی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت در گفت وگو با جام جم با اشاره به همکاری طولانی مدتش با آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: حضرت آیت الله هاشمی کسی بود که در دوره ریاست جمهوری به آن جایگاه عظمت داد و ریاست عالیه ایشان بر مجمع بی نظیر بود.

وی با بیان این که بنای آیت الله هاشمی رفسنجانی همواره بر کارجمعی و پرهیز از اعمال نظرات شخصی خود بود، افزود: سوابق انقلابی و مبارزاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی منحصر به فرد بود. او از پیشتازان انقلاب بود و نامش با انقلاب و تاریخ ایران برای همیشه گره خورده است. عباسی فرد اظهار کرد: رابطه آقای هاشمی با امام قبل از علنی شدن مبارزات و اخبار و اطلاعاتی را که زیرکانه و هوشمندانه تقدیم امام می نمود و ماموریت هایی که پیش از همه و قبل از همه از جانب امام انجام داده را نباید فراموش کرد. وی تاکید کرد: آن روح بزرگ، مرد واقعی صحنه مبارزات سخت و روزهای نفسگیر انقلاب و جنگ بود و فقدانش جبران شدنی نیست.

شخصیتی مورد تحسین تاریخ

دکتر علیرضا شیخ عطار، دیپلمات پیشین کشورمان هم درباره شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از قدیمی ترین پیشتازان انقلاب بود و از ویژگی های آن مرحوم در دوران انقلاب، پایمردی بر صحبت هایش و مقاومت در فشارها بود.

شیخ عطار اظهار کرد: در دوره جنگ وقتی فرماندهی به وی تفویض شد، هیچ سابقه نظامی نداشت و با تیزهوشی مسائل را درک می کرد. فرماندهان جنگ پس از صحبت با آن مرحوم اعتماد به نفس می گرفتند و یادم هست در آن دوران وقتی خدمت ایشان می رسیدیم، ایده های خام را مطرح می کردیم و آن مرحوم به ما اعتماد به نفس می دادند که آن ایده را به ثمر بنشانیم. این دیپلمات پیشین کشورمان ادامه داد: درباره سهم ایشان در سیاست خارجی هم باید گفت که در دوره پس از جنگ و حتی قطعنامه، برخورد آیت الله هاشمی با خارجی ها به گونه ای بود که آنها تحت تاثیر قرار می گرفتند و تحسین می کردند. وی افزود: در دوره ریاست جمهوری نیز با تبعیت و هماهنگی با مقام معظم رهبری و ولایت پذیری در برابر بحران های اجتماعی و سیاسی ایستادند. شیخ عطار با بیان این که آیت الله هاشمی رفسنجانی در برخورد با کارشناسان همیشه از آنها در جهت آموختن، سوال می کرد، گفت: این مجموعه از ویژگی ها در هرکسی جمع باشد، این فرد مورد تحسین تاریخ خواهد بود و آیت الله هاشمی رفسنجانی چنین بود.

نگاهی به کارنامه آیت الله هاشمی رفسنجانی

رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ساعت ۱۸ عصر دیروز به دلیل عارضه قلبی به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد و با وجود تلاش پزشکان و انجام اقدامات پزشکی در ساعت ۱۹ و ۳۰دقیقه، دار فانی را وداع گفت.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، سوم شهریور ۱۳۱۳ شمسی در رفسنجان به دنیا آمد. وی در سنین نوجوانی برای تحصیل علوم حوزوی به قم رفت و در حوزه علمیه زیر نظر آیات عظام سید حسین طباطبایی بروجردی، امام خمینی، سید محمد محقق داماد، محمدرضا گلپایگانی، عبدالکریم حائری یزدی، شهاب الدین نجفی مرعشی و محمدحسین طباطبائی علوم دینی را فرا گرفت. از زمان آغاز نهضت اسلامی و انقلابی مردم ایران به رهبری امام خمینی وی به نهضت پیوست و به مخالفت با رژیم شاهنشاهی پرداخت. وی بعد از پیروزی نهضت از سوی امام به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب اسلامی درآمد و در مراسم سوگند نخست وزیری مهدی بازرگان، متن حکم امام را قرائت کرد. همچنین او در تاسیس جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی نقش داشت و مدتی در سمت معاونت و سرپرستی وزارت کشور به ایفای نقش پرداخت. او بعد از موفقیت در کسب کرسی خانه ملت در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان اولین رئیس مجلس بعد از انقلاب انتخاب شد.

فعالیت به عنوان یکی از ائمه جمعه موقت تهران، نمایندگی امام در شورای عالی دفاع، جانشینی فرماندهی کل قوا در دوران دفاع مقدس، دو دوره ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت و عضویت در مجلس خبرگان و ریاست این نهاد از مهم ترین مسئولیت هایی بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عهده داشت. مجموعه فعالیت های سیاسی و تاثیرگذاری او در بسیاری از تحولات سیاسی به گونه ای بود که بسیاری از ناظران سیاسی او را جزو بانفوذترین شخصیت های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می دانستند.