سخنرانی
  • صفحه اصلی
  • سخنرانی
  • سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در منطقه زلزله‌زده خراسان (روستای حاجی‌آباد)

سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در منطقه زلزله‌زده خراسان (روستای حاجی‌آباد)

  • سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۷۶
زلزله و آثار روحی آن تأثیر عدم احتیاط‌های سابق در خرابی‌های زلزله

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله و السلام علی رسول‌الله و آله

حالا که به این روستای شما می‌آیم برای بنده خیلی تلخ است که با این منظره‌ها مواجه باشم. به شما و مخصوصاً به خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست داده‌اند تسلیت می‌گوییم و از خدا برای از دست‌رفتگان طلب مغفرت می‌کنیم و طلب صبر و شفا داریم برای کسانی که آسیب دیده‌اند. انشاءالله خدا به شما صبر داده است که بتوانید با پایمردی و مقاومت ویرانی‌های زلزله را جبران کنید.

برای ما حقیقتاً تلخ و شکننده است و بنده الان احساس تلخی دارم از آنچه که می‌بینم. ولی ما در مقابل تقدیر الهی تسلیم هستیم و می‌دانم شما مردم هم، تسلیم تقدیر الهی هستید. کاری که ما نمی‌توانیم بکنیم جبران انسان‌هایی است که از دست رفته‌اند و اندوه خانواده‌های عزادار و رنج کسانی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند. اما کاری که می‌توانیم بکنیم و خواهیم کرد این است که به شما کمک کنیم که خرابی‌های زلزله را جبران کنید و روستاهاتان را بهتر از گذشته بسازید و انشاءالله این بار به گونه‌ای بسازید که زلزله هم نتواند به شما آسیب برساند. خداوند راه جلوگیری از این آفت‌ها را به ما داده‌است. اگر ما دچار مصیبت می‌شویم خودمان هستیم که از گذشته شرایط پیشگیری و احتیاط نداشتیم و رژیم ستم‌شاهی گذشته مقصر بوده که این روستاها را از اول بی‌صاحب گذاشته است. طول می‌کشد تا اینکه بتوانیم ده‌ها هزار روستا را به گونه‌ای بسازیم که از سیل و زلزله آسیب نبینند که این کار، انشاءالله در سایه سازندگی و امکانات کشور انجام خواهد شد.

قرار دولت این است که برای تمام کسانی که خانه‌هاشان و امکاناتشان آسیب دیده است، مبلغ قابل توجهی وام ارزان یا بی‌بهره بدهد و مبلغی بلاعوض هم برای خانه‌سازی و هم برای جبران خسارات دامی و چیزهای دیگری که خانواده‌ها متحمل شده‌اند، کمک کند و با برنامه‌ای که وزارت کشور دارد و نسخه‌ای که در بجنورد و اردبیل داشتیم - اینجا شبیه همان‌جاست- با همان نسخه سریعاً در ظرف همین ماه اول، بازسازی روستاهای شما را شروع خواهند کرد وآب و برق و چیزهای لازم را بسرعت تهیه می‌کنند و بعد مصالح ساختمانی و نقشه ساختمانی را برایتان می‌آورند و سازمان مسکن برای بازسازی به شما کمک می‌کنند.

بنده باید تشکر کنم از هلال احمر و کمیته و سایر بخش‌های امدادی، بهداشتی و درمانی و به خصوص وزارت کشور که در این مدت کوتاه با فاصله کمی موفق شد اسکان موقت مردم و نجات مصدومان را که فوری‌ترین کار ما بود، انجام دهد و از همین ساعت به بعد برنامه‌های جبران مشکلات شروع می‌شود. در این دو روز، کار سنگین بوده است و انشاءالله با همدلی و همراهی مردم با این پیشامد به صورت خوبی مقابله خواهد شد. رهبر معظم انقلاب دستورهای اکید را داده‌اند و آستان قدس در این مسئله انشاءالله کارهای لازم را انجام خواهد داد. دولت وظایفش را به خوبی انجام خواهد داد و کمک اساسی همه اینها به شما این است که به‌گونه‌ای بازسازی کنید که بعد از گذشت یک سال مردم ببینند که توانسته‌اند شرایط بهتری قبل از زلزله و حادثه به وجود بیاورند. صبر و متانت شما که واقعاً این مردم این‌گونه صبور و بردبار با حادثه مواجه می‌شوند واقعاً برای ما باارزش است. کمکی که مردم خوب قائن و بیرجند و دیگران کردند قابل تقدیر است و ما ازآنها تشکر می‌کنیم.

چون باید بنده امروز به تعداد زیادی از روستاها بروم و برنامه ما محدود است از اینکه در میان شما کم توقف می‌کنیم ما را می‌بخشید. خداوند به شما اجر و قدر عنایت بفرماید.

 والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته