سخنرانی
  • صفحه اصلی
  • سخنرانی
  • سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار کارکنان و مسئولان گروه کارخانجات پارت لاستیک

سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار کارکنان و مسئولان گروه کارخانجات پارت لاستیک

  • کارخانه مشهد
  • یکشنبه ۲ بهمن ۱۳۸۴

بسم‌الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و السّلام علی رسول‌الله و آله
    مدتی بود که از واحدهای صنعتی بازدید جدی نداشتیم، فرصتی شد که با صنعتگران و نیروهای خلاق کشورمان دیداری داشته باشیم که به لطف خداوند مورد خوبی بود. با این نوع صنعت لاستیک کمتر آشنا بودم. در بازدیدهای قبلی، بیشتر با صنایع بزرگ لاستیک از نوع تایر و چیزهای دیگر سرو کار داشتیم. مجموعه کارخانجات شما به نظر می‌رسد یک ثروت ارزنده‌ برای کشور و جامعه ماست و توضیحاتی که در جلسه توجیهی و ضمن بازدید شنیدیم و توضیحات خوبی که آقای یزدان‌بخش دادند، سندی بر نتیجه‌بخش بودن مقاومتها، پایمردیها، صبرها و کوششهاست.
من ذاتاً با اینکه از خانواده‌ای کشاورز و دینی هستم، عشق به صنعت در من بسیار بسیار قوی است و این عشقی که آقای یزدان‌بخش خواندند، شعری، که در مورد کارایی عشق بود، خوب قبول دارم و می‌دانم با علاقه و عشق کارها آسان و عملی می‌شود و انسان می‌تواند به خوبی از گردنه‌ها و محورهای تنگ عبور کند و با علاقه، عشق، پشتکار و صبر از آنها می‌گذرد.
شما صنعتگران می‌توانید به خود ببالید و خودتان را مجری خواست خداوند این جهان بدانید، خداوند ابداع‌کنندگان، مبتکرین، صنعتگران و خلاقها را دوست می‌دارد. مهمترین ویژگی‌ که ما در خداوند سراغ داریم، خلاقیت خداست و تبریکی که به خود خداوند از طرف خودش گفته می‌شود، در مورد خلاقیت است که «احسن‌الخالقین» است.
صنعت، خلاقیت است و می‌توان بدون خلاقیت هم تولید کرد، اما آن خلاقیتی که به تولید بینجامد و ابداع در آن باشد، صنعت بدیع را بگیرد و به خالق خودش بدهد، این یک ارزش واقعی معنوی و دینی دارد. خداوند را شاکر باشید که در این مسیر حرکت می‌کنید.
از لحاظ خدمت به مردم و کشور، شما دارید کشور را توسعه می‌دهید، این توسعه، توسعه خاک نیست، سرزمین ما همین است، آنچه که توسعه پیدا می‌کند، کیفیت کشور است. این حرف جالبی است که از دوهزار متر شروع کردید و روی پای خودشان ایستادید. با ده نفر شروع کردید و امروز بیش از دو هزار نفر را مستقیماً در مجموعه دارید. طبعاً عده زیادی در قبل و بعد از آن به صنعت شما وابسته هستند. شاید کسانی که خود را می‌بینند، هیچ‌وقت توجه به این نوارهای لاستیکی نمی‌کنند. ولی وقتی به این کارخانه می‌آییم، می‌بینیم که چقدر صنعت ریز شده و به چه چیزهایی نیازمند است و چگونه و در کجا تأمین می‌شود.اتفاقاً کیفیت خودروها خیلی به آن وابستگی دارد. وقتی آب وارد ماشین آدم شود و مشکلات دیگر داشته باشد، به کیفیت کار برمی‌گردد. شما بسیاری از چیزهایی را که وارداتی بود،تولید می‌کنید. صمیمانه از شما تشکر می‌کنیم.
اگر ما امروز به دنبال تحقق سند چشم‌انداز بیست ساله هستیم، فکر می‌کنم گام بزرگ این راه را صنعت و صنعتگران باید بردارند. صنعتی که واقعاً صنعت باشد و نه مونتاژ. همه چیز را با دانش‌وتکنولوژی جدید تولید می‌کنیم و با این روش می‌توانیم در این دوره بیست ساله چشم‌انداز، مقام اول منطقه را بدست آوریم و برای کشورهای دیگر الهام‌بخش باشیم.
به نام اسلام کشور را اداره می‌کنیم. شک نداشته باشد که اسلام در عالی‌ترین نقطه اوج و در قله حرکت تاریخ است و آخرین سند آسمانی که برای اداره بشر وارد شده و در آسمان برای نزول وحی و جبرییل بسته شده، همین قرآن و اسلام است و با این پیام باید جامعه بشری تا قیامت اداره شود و همه چیز را در اینجا داریم. ما در کانون این پیام هستیم.
خداوند به ایران این افتخار را داده است که نقطه آغاز این حرکت جدید برای توسعه و بروز اسلام باشد، اگر ما نتوانیم در عمل اسلام را پیاده کنیم و جامعه‌ای برتر در جهان شویم، به اسلام و ایران جفا کردیم. ایران این ظرفیت را دارد، کمتر کشوری مثل ایران پیدا می‌شود که مجموعه نیازهای خود را در درون خود داشته باشد. ایران کلکسیونی از همه الطاف الهی است، بیشتر از همه اینها، انسانهایی دارد که در ژنهای آنها سابقه تمدن چندهزار ساله به ارث رسیده است و نسل به نسل ویژگیهای انسان تکامل یافته را به دوره‌های بعدی داده است.
ما همه چیز داریم، ولی انصافاً بهره‌‌برداری ما از این همه نعمت خداوند به آن اندازه‌ای که حق ماست و حق مردم و آب و خاک ودین ماست، نداریم. این حرکت الان آغاز شده است و کار هم با انسانهای خوب، دانشمند، فنی، عاشق کار، خدمت، صالح، پاک، عادل، دلسوز و انسان دوست است.
نکته دیگری که دراین بازدید برای من جالب بود، توجهات ویژه‌ای است که برای نیروهای کارتان در نظر گرفتید که آنها را راضی‌تر کنید و به آنها امید و نشاط بدهید تا از محیط کار و نتیجه کارشان راضی باشند.
انشاءالله در این بُعد هم بتوانید نمونه خوبی برای کشور باشید. امروز کارآفرینی و ایجاد اشتغال، عبادت بزرگی است. خدا می‌داند بر سرخانواده‌هایی که در داخل خانواده‌ چند جوان بیکار دارند، چه می‌آید! خدا می‌داند بچه‌های که عاشق کار کردن هستندو با بازوی خودشان نان بدست می‌آورند، ولی نمی‌توانند کار پیدا کنند، چه می‌آید و به خاطر گرفتاریهایی روانی به وادی چیزهایی مثل مواد مخدر و جریانهای نادرستی که در این مسیر وجود دارد، می‌روند! میکروب این مرضها هم بیشتر در فضاهای بیکاری، سرگردانی، یأس و فقر رشد می‌کند و پیدا می‌شود.
کسانی که خدمت و کار درست می‌کنند و بچه‌ها را به کار می‌گیرند، امیدوارشان می‌کنند و راه تکامل و زندگی بهتر را برای آنها باز می‌کنند، امروز خدمتگزارند و این عبادت بزرگی است و ما هم باید قدر این‌گونه انسانها را بدانیم. نباید اجازه بدهیم که اینها دلسرد شوند و به فکر نوع دیگری از زندگیهای انگلی باشند و سرمایه و توان خودشان را صرف کارهایی کنند که ثمرات درستی برای بشر ندارد.
به هرحال با عشق به توسعه و اعتلاء این کشور امام زمان(عج) و ولایت و با اهتمامی که به صنعت و شما صنعتگران دارم، فکر می‌کنم که می‌توانیم و باید این راه تعالی را در همه بخشهای کشاورزی، علوم، فرهنگ، آموزش و ... به پیش ببریم.
شما صنعتگران می‌توانید موتور حرکت و نوک پیکان حرکت کشورمان در جهت اعتلاء تاریخی آن باشید و انشاءالله مجموعه‌هایی مثل شما فراوان باشند و کارآفرینی کنند و در خدمت جامعه و کشور باشند.
والسّلام علیکم و رحمه الله