سخنرانی
  • صفحه اصلی
  • سخنرانی
  • سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار مسؤولان بخش کارگری و خبرگزاری ایلنا

سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار مسؤولان بخش کارگری و خبرگزاری ایلنا

  • ساختمان قدس
  • چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۳

بسم‌الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و السّلام علی رسول الله و آله
خوش‌آمد عرض می‌کنم. به دقت حرفهای همه شما را گوش و استفاده کردم. اینکه خبرگزاری متعلق به قشر کارگر رسالت خود را مبارزه با افراط دیده است و در مورد نیروی کار می‌کند، بسیار جالب است که طبقه کارگر بتواند مشکلات، خواسته‌ها و دستاوردهای خود را مطرح کند که می‌تواند خیلی کارساز باشد.
افراط می‌تواند در همه ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باشد و در مقابل آن تفریط است. افراط در هیچ‌جایی کارگشا نیست. شاید در لحظه‌ای که اتفاق می‌افتد، آثاری داشته باشد و خیلی‌ها که این نوع کارها را انجام می‌دهند، خوشحال باشند، امّا اگر به عکس‌العمل آن توجه کنند، متوجه خواهند شد که در نهایت عکس آن در جامعه بروز می‌کند.
طبیعت آفرینش به تعادل است و هر جا آن را به هم بزنیم، موجب مشکلات خواهد شد. اگر آدم در مسائل مذهبی و اخلاقی افراط نماید، عکس‌العمل آن، این است که مردم بیشتر به طرف بی‌بند و باری می‌روند. در مسائل اقتصادی هم‌همین است.افراد عاقل نقطه تعادل را پیدا و روی آن برنامه‌ریزی می‌کنند. لذا اعتدال یک اصل اسلامی، انسانی، تاریخی و تجربی است. به انداز کافی در منابع دینی هست که خداوند از مسلمانان خواسته که معتدل باشند.
اصلی که در کار خود در پیش گرفتید، ادامه دهید و در آینده موفق خواهید بود. ممکن است عده‌ای از شما توقعاتی داشته باشند. امّا اگر با حق حرکت کنید، دارای ثبات خواهید بود. وظیفه هر خبرگزاری است که آنچه را که هست، به مردم برساند. در مورد کارگران اگر واقعیت را بگویند، کافی است و نیاز به شعار نیست. گاهی اوقات نیز ملاحظاتی انجام می‌دهید که نمی‌خواهید کشورتان دچار مشکل شود. سعی کنید واقعیت نیروی کار، نیازمندی‌ها، استعدادها و حقوق آنها را که گاهی اجحاف می‌شود، بیان کنید تا مردم و خود کارگران بدانند.
در مورد انتخابات هم بحث همین است و به نقطه سرنوشت ساز رسیدیم. انسجام ملّی ما آسیب دید و خطر تقابل بیشتر وجود دارد، بحثهای جناحی، گروهی و باندی از حالت درست خارج شد و ما احساس نگرانی می‌کنیم. از جهت سیاست خارجی وضعیت ویژه‌ای داریم. گرچه بنده به ثبات نظام اعتماد دارم و مشکلات را به خوبی پشت سر می‌گذاریم، امّا چالشهایی داریم. لذا انتخابات بسیار مهم است. اگر همه رسانه این‌گونه عمل کنند، به مردم فرصت انتخاب می‌دهند. اگر نامزدی خوب حرف بزند، سطح توقعات مردم را بالا می‌برد. دامن زدن به مسائل قومی و قبیله‌ای به نفع ملّت نیست. لذا کار درست این است که شما حرفها و کارهای درست داوطلبان را بیان کنید. در چنین فضایی مردم به انتخاب  احسن می‌رسند.
در مورد خودم واقعیت این است که آرزویم این است که ببینم در کشور ما افراد توانمند، صالح و مورد قبول مردم وارد صحنه شوند. اگر بنده بیایم، خیلی از افراد نخواهند آمد و موجب ضرر خواهد شد. تا زمانی‌که امکان داشته باشد، فرصت را به دیگران می‌دهم تا کارهای خود را انجام دهند. امّا اگر نشد، بنده وارد صحنه خواهم شد. اگر مدیران زیادی داشته باشیم، مردم خیالشان راحت خواهد شد. ما هم نگران آینده انقلاب و نظام نیستیم. چون مطمئن هستیم که کار روی ریل افتاده است و اگر به ما نیاز شد، ما هم آماده خدمت هستیم.
والسّلام علیکم و رحمه الله