دیدارها
  • صفحه اصلی
  • دیدارها
  • دیدار رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه و هیأت همراه با آیت الله هاشمی رفسنجانی

دیدار رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه و هیأت همراه با آیت الله هاشمی رفسنجانی

  • تهران - مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در دیدار سرگئی نارشکین، رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه و هیأت همراه، سفر هیأت پارلمانی روسیه به جمهوری اسلامی ایران را شروع خوبی برای دور جدید روابط تهران مسکو خواند و گفت: بعد از انقلاب مایل بودیم که روابط خود را با بلوک شرق، تقویت کنیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز در دیدار سرگئی نارشکین، رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه و هیأت همراه، سفر هیأت پارلمانی روسیه به جمهوری اسلامی ایران را شروع خوبی برای دور جدید روابط تهران مسکو خواند و گفت: بعد از انقلاب مایل بودیم که روابط خود را با بلوک شرق، تقویت کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفر خویش در زمان ریاست مجلس شورای اسلامی به شوروی سابق گفت: با مطالعاتی که از پیش داشتیم و در آن سفر دیدیم، قرارداد بسیار محکمی با مسؤولان آن زمان منعقد شد که هنوز هم اهمیت خود را حفظ کرده‌اند و قابل اجرا هستند.

وی با اشاره به مذاکرات اخیر دکتر روحانی و پوتین، گفت: ظرفیت همکاری دو کشور بسیار بالاست و به خاطر همسایگی ایران و روسیه، گسترش روابط به نفع امروز و آینده هر دو کشور است.

هاشمی رفسنجانی همکاری در دریای خزر را یکی از مهمترین زمینه‌های همکاری دو کشور خواند و گفت: دریای خزر باید منطقه نمونه صلح در دنیا باشد که این مهم با همکاری همه کشورهای حاشیه منطقه امکان‌پذیر است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همکاری‌های آموزشی و پژوهشی دو کشور را مهم دانست و گفت: این نوع همکاری‌ها می‌توانند پایه‌های روابط عمیق دو کشور را برای بخش‌های خصوصی و دولتی مستحکم‌تر کنند.

وی تقویت همکاری‌های دو جانبه، به ویژه در زمینه نفت و گاز را برای ایران و روسیه مهم دانست و گفت: هر چه همکاری‌های دو کشور قوی شود، همگرایی و همکاری کشورهای اطراف دریای خزر مستحکم‌تر می‌شود.

هاشمی رفسنجانی، همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را برای دو کشور اجتناب نا‌پذیر توصیف کرد و گفت: تروریست‌ها امنیت منطقه ما را مخدوش کرده‌اند و ایجاد ثبات پایدار، همکاری هر چه بیشتر ایران و روسیه را می‌طلبد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز نارضایتی از سطح همکاری‌های تجاری دو کشور گفت: با وجود راه‌های دریایی، هوایی و ریلی، تمایل و نیاز دو کشور به گسترش همکاری‌ها، وظیفه مسؤولان دو طرف است که موانع را بردارند و گسترش روابط را تسهیل کنند.

وی روان شدن همکاری‌های دو کشور در همه سطوح را لازمه شرایط جدید دانست و گفت: اقتصاد، صنعت، تجارت و انرژی زمینه‌های بسیار خوبی برای همکاری‌های دو کشور دارند.

سرگئی نارشکین، رئیس مجلس دومای روسیه، نیز در این دیدار با یادآوری خاطرات سفر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به شوروی سابق و امضای قراردادهای مهم در این سفر، گفت: مردم روسیه شما را بنیان‌گذار روابط دو کشور می‌دانند.

وی مراودات و تعامل مسؤولان دو کشور را برای هماهنگی در مسایل منطقه‌ای و جهانی مهم خواند و گفت: اتفاقات در کشورهای منطقه ما به گونه‌ای است که روابط ایران و روسیه را برای برقرای نظم بین‌المللی می‌طلبد.

وی با انتقاد از رویکرد بعضی از کشورها در قبال مسایل کشورهای منطقه گفت: بسیاری از سیاست‌های آنها هیچ تطابقی با منافع کشورهای منطقه ندارد.

 

رئیس مجلس دومای روسیه با ابراز تمایل کشور متبوع خویش به گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: نفت، گاز، انرژی اتمی و همه ابعاد تجاری و اقتصادی زمینه‌های همکاری دو کشور هستند.

سرگئی نارشکین با اشاره به مشکلات مواد مخدر و تروریسم در جهان و به ویژه در منطقه ما، گفت: شاید مقابله به تنهایی کشورها با این پدیده‌ها سخت و تقریباً غیرممکن باشد و باید از تجربیات گذشته استفاده کرد و سطح روابط را گسترش داد.

وی با ابراز نارضایتی از سیاست‌های اعمال تحریم علیه کشورها که این روزها سلاح بعضی از کشورها شده است، گفت: این کار هم نقض حقوق بین‌الملل و هم دخالت در امور کشورهاست.