دیدارها
  • صفحه اصلی
  • دیدارها
  • دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با وزیر امور خارجه آلمان

دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با وزیر امور خارجه آلمان

  • عربستان
  • پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: می‌توان حاکمان فعلی عربستان را که بعضاً ناپخته عمل می‌کنند، توجیه کرد که ایجاد تنش در منطقه برای هیچ کشوری خوب نیست.

آیت‌الله هاشمی اکبر رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان، رفت‌وآمدهای سیاسی مسئولان، آن هم پس از سال‌های رکود را نشانه عزم دو کشور برای تقویت همکاری‌ها دانست و اظهار داشت: خواست مردم و دولت ایران، تقویت روابط با کشورهای اروپایی و به ویژه آلمان است و اگر مزاحمت‌ها کم شود و مسئولین مربوطه هوشیاری به خرج دهند، می‌توان با تصمیم سازنده، بر موانع فایق آمد. وی با تأکید بر وسعت میدان همکاری ایران و آلمان، گفت: قدرت فنی آلمان و ظرفیت‌های فنی ایران، می‌تواند باعث رونق تکنولوژی در همکاری‌های صنعتی شود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اخباری که درباره اهداف سفر وزیر امور خارجه به خاورمیانه، برای جلوگیری از ناامنی‌ها در رسانه‌ها منتشر شده، ادامه داد: باید توجه داشته باشید که تروریسم در خاورمیانه چنان تقویت شده که حالت تهاجمی دارد و برای ریشه‌‌کنی این پدیده شوم، نیاز به هوشیاری سیاسی و اقدامات عالمانه است. هاشمی رفسنجانی با تأکید بر ظرفیت و تجربیات ایران برای مبارزه با تروریسم، یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب، اولین مشکل مردم و نظام، اقدامات تروریست‌ها بود که پس از دو سال توانستیم کشور را امن کنیم.

وی با بیان مصادیقی از رشد و میدان‌داری تروریست‌ها، در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، لیبی، نیجریه، سومالی، یمن و بعضی از کشورهای دیگر، ادامه داد: عقلای جهانی نباید این پدیده را ساده بگیرند و مبارزه با آنها نیاز به همکاری همه جانبه دارد تا اولاً جلوی پیشروی تروریست‌ها گرفته شود و ثانیاً ریشه‌کن شوند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به ابراز نگرانی وزیر امور خارجه آلمان در خصوص اختلافات ایران و عربستان و تأثیر آن در کُند شدن مبارزه با تروریست‌های منطقه، گفت: اگر چه این نگرانی شما با توجه به تأثیرگذاری دو کشور در جهان اسلام توجیه دارد، اما تجربه‌ ما می‌گوید که می‌توان اختلافات را حل کرد و از ظرفیت‌های هر دو کشور در جهت مبارزه با تروریسم‌ها استفاده کرد.

هاشمی رفسنجانی با تشریح فراز و فرودهای روابط ایران و عربستان در تمام سال‌های پس از انقلاب اسلامی، مخصوصاً در مقطع جنگ عراق علیه ایران که عربستان کمک‌های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی به ارتش بعث می‌کرد، به مقطع آغاز به کار دولت سازندگی و اجرایی شدن سیاست تنش‌زدایی جمهوری اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به مشترکات اسلامی و منافعی که هر دو کشور در منطقه و جهان اسلام دارند، می‌توان حاکمان فعلی عربستان را که بعضاً ناپخته عمل می‌کنند، توجیه کرد که ایجاد تنش در منطقه برای هیچ کشوری خوب نیست. وی با یادآوری جلسات و توافق‌هایی که طی چندین سال با ملک عبدالله داشت، به توافق برای ایجاد کمیسیون علمایی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر آن کمیسیون تشکیل می‌شد و شروع به کار می‌کرد، نمی‌گذاشتند تروریست‌های وهابی با تحریک احساسات دو ملت، بر طبل اختلافات بکوبند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مناسک حج را وظیفه دینی مسلمانان دانست و با اشاره به وجود اماکن مقدس اسلام در مکه و مدینه، گفت: حاکمان سعودی می‌توانند از این ظرفیت‌ برای تقویت روابط خود با همه کشورهای اسلامی و به خصوص ایران استفاده کنند، اما متأسفانه امسال اتفاقاتی در مکه افتاد که احساسات همه مسلمانان را جریحه‌دار کرد. هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤال وزیر امور خارجه آلمان که «راهکار عملی شما برای آب شدن یخ روابط ایران و عربستان چیست؟»، گفت: اولاً اراده‌ای فراتر از بازی‌های سیاسی می‌خواهد و ثانیاً توجه به ضررهایی که به خاطر اختلافات، متوجه جهان اسلام می‌شود که مهمترین آن امنیت خاطر رژیم جعلی صهیونیست برای تداوم جنایات علیه فلسطینی‌های مظلوم است.

وی با اشارات تاریخی، به چگونگی تشکیل رژیم صهیونیستی و نقش بعضی از دولت‌های اروپایی برای وجود جعلی آن در منطقه خاورمیانه، اظهار داشت: غربی‌ها که از خطرات حضور صهیونیست‌ها در اروپا خبر داشتند، بلای آن را از کشورهای خود دور کردند و به جان ملت‌های خاورمیانه انداختند که علاوه بر جنایات آشکار علیه مسلمانان، عامل پشت پرده بسیاری از اتفاقات ناخوشایند منطقه، مخصوصاً در سوریه است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به نفوذ لابی‌های صهیونیست‌ها‌ در کشورهای غربی، به خصوص در پارلمان آمریکا، گفت: در همین پرونده هسته‌ای، با اینکه عزم 6 کشور قدرتمند غربی و ایران برای حل مشکلات آن جزم بود، دیدید که چگونه صهیونیست‌ها کارشکنی و تندروهای آمریکا و اروپا را تحریک می‌کردند و هنوز هم دست‌بردار نیستند.

اشتاین مایر نیز در این دیدار، با تأکید بر اینکه «خوشحالم که پس از 10 سال پیگیری، مناقشه هسته‌ای ایران و 1+5، حل شد»، گفت: اولین سفرم به عنوان وزیر خارجه کشور متبوعم به ایران است و به همراه هیئتی که بزرگان سیاسی و اقتصادی هستند، با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و وزیر امور خارجه ایران دیدار کردیم و گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشتیم و با توجه به نقش جناب‌عالی در همه مقاطع انقلاب اسلامی، برای راهنمایی و استفاده از تجربیات، مایل به این دیدار بودم. وی با شرح برنامه‌های سفر خویش به ایران، ادامه داد: مایه خرسندی است که دقیقاً در روز اجرای توافقنامه ژنو به دیدار شما می‌آیم.

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور برای گسترش روابط گفت: آلمان آماده است که مبادلات تجاری و اقتصادی و حتی رفت و آمدهای سیاسی را افزایش دهد. اشتاین مایر با اشاره به کنفرانس امنیتی خویش با وزیر خارجه ایران، گفت: باید براساس مشترکات جهانی برنامه‌ریزی کنیم تا منافع هر کشوری مانع حضورش برای مبارزه همگانی با تروریسم نشود.

وزیر خارجه آلمان، سیاستگزاری برای مبارزه با تروریسم با توجه به مشترکات جهانی را مفید دانست و همزمان به اختلافاتی اشاره کرد که مثلاً در شرایط فعلی بین واشنگتن و مسکو و یا تهران و ریاض حاکم است و برای ارائه راه حل اظهار داشت: اختلافات سیاسی در موضوعات دیگر نباید مانع اتخاذ یک سیاست مشترک برای مبارزه با تروریست‌ها شود که بدون تردید گسترش می‌‌یابند و دامن همه کشورها را می‌گیرند. وی در تشریح اوضاع سوریه بر حفظ تمامیت ارضی این کشور تأکید کرد و گفت: اختلافات سیاسی ایران و عربستان، باعث تقویت تروریست‌ها در منطقه شده و اگر این دو کشور بزرگ اسلامی هماهنگ باشند، بقیه کشورهای اسلامی نیز دست از اختلافات سیاسی بر می‌دارند و در مبارزه با تروریسم‌ها متفق می‌شوند.

اشتاین مایر در ادامه سخنان خویش، خطاب به هاشمی رفسنجانی گفت: جهان شما را عامل ایجاد و تقویت روابط جمهوری اسلامی با بسیاری از کشورها، مخصوصاً عربستان می‌داند و براساس آن سابقه، انتظار دارد که باز هم از تجربیات خویش برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه استفاده کند. وی در بخش پایانی سخنان خود بر عزم کشور متبوع خود برای گسترش دامنه‌ همکاری‌ها با ایران تأکید کرد و گفت: آرزوی ما در فضای صمیمی است تا هر دو کشور از امکانات همدیگر در جهت تقویت پایه‌های اقتصادی خویش استفاده کنند.
 
مرجع : تسنیم

تصاویر ضمیمه