سخنرانی
  • صفحه اصلی
  • سخنرانی
  • دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با جمعی از برگزیدگان چهار دوره جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت

دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با جمعی از برگزیدگان چهار دوره جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت

چرا کسی مانع فسادهای دولت قبل نشد؟

  • دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح روز یکشنبه در دیدار جمعی از برگزیدگان چهار دوره جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت، با اشاره به دستورات قرآن برای انجام «عمل صالح»، گفت: مسلمانان باید به گونه‌ای زندگی کنند تا مردمی که شرایط آنها را می‌ببینند، جذب شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز تأسف از عقب ماندگی‌های اقتصادی و صنعتی جهان اسلام، گفت: این حالت دقیقاً برخلاف قرآن و شعارهای اسلام است که «الاسلام یعلو ولا یعلا علیه» و «وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ». آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، توجه به ارتقای کیفیت را باعث ارتقای جایگاه مسلمانان در جامعه دانست و افزود: مسلمانان کیفیت و آموزه‌های خوب تمدن‌های بشری در اقصی نقاط جهان را گرفتند و با ترکیب آنها و تلفیق آن با فرهنگ اسلامی، بهترین تمدن را خلق کرده بود که متأسفانه بعدها به خاطر بعضی از مسایل سیاسی و اجتماعی و به ویژه اختلافات مذهبی دچار افول شد.

انتقاد آیت‌الله هاشمی از ترویج دنیاگریزی در کشور: مگر خداوند بهترین نعمت‌ها را برای کافران خلق کرده؟ ایشان با بیان تفاوت‌های حرف و عمل و تأثیرات عمل صالح در زندگی انسان‌ها و حتی تغییر نگاه دیگران نسبت به امت صالح، گفت: بعضی‌ها با استفاده‌های منفی و ترویج دنیاگریزی، به بهانه تصوف، دنیا را کاروانسرای دو در می‌خوانند، اما انسان براساس صراحت‌های قرآنی، باید دنیا را بسازد و بر مناکب آن سوار شود. گرچه عمر انسان در دنیا در مقابل عمر در آخرت نزدیک به صفر است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر احترام به متصوفان، به مقطعی از تاریخ این گروه در زمان امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: گروهی از سران تصوف رفته بودند که با امام صادق(ع) احتجاج و مناظره کنند و می‌خواستند کیفیت بالای زندگی امام را نکته منفی جلوه دهند، اما امام با استناد به آیات و روایات ثابت کرد که بنا نبود جهان اسلام از لحاظ زندگی مادی عقب باشد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعبیر «زینت قرار دادن آسمان توسط قرآن را» درسی برای رفتن به سوی زیبایی‌ها دانست و با یادآوری توصیفات «بهشت» در فرهنگ گفتاری و نوشتاری اسلام، گفت: « قُلْ مَنْ حَرَّمَ زینَةَ اللّهِ الَّتِیَ أَخْرَجَ لِعِبَادهِ وَالْطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِی لِلَّذینَ آمَنُواْ »، بهترین سند برای این است که زیبایی‌های زمین و آسمان برای مومنین است و خداوند، جواب معترضین را می‌دهد که این نعمت‌ها در قیامت به شکل خالص در اختیار مومنین است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید مجدد بر توجه به «عمل صالح در اسلام»، گفت: تفسیر امروزی این تعبیر، انجام کارها به بهترین شکل و براساس بهترین کیفیت است تا جهان اسلام و کشورهای اسلامی در کنار مکارم اخلاق و پرهیز از رذیلت‌های اخلاقی، الگوی دیگران باشند. ایشان با طرح این سؤال که «مگر خداوند بهترین نعمت‌ها را برای کافران خلق کرده است؟»، به ترویج دنیاگریزی در کشور اشاره کرد و گفت: با این نگاه، خیلی از مواردی که می‌تواند باعث ارتقای کیفی زندگی مسلمانان ‌شود، تبدیل به ضد ارزش می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش کیفیت در همه ابعاد زندگی، بر اهمیت آن در صنعت تأکید کرد و گفت: در جامعه‌ای که همه کارها با برنامه‌ و برای ارتقای کیفیت باشد، اختلافات طبقاتی به نفع نیازمندان اصلاح می‌شود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رضایت مردم را اولین نتیجه ارتقای کیفی کارها دانست و با توجه به نقش رضایت عمومی در تقویت و تداوم نظام، گفت: حکومت‌های دموکراسی بر خلاف دیکتاتورها، همه چیز را برای مردم می‌خواهند و مردم صاحبان اصلی همه بخش‌های جامعه هستند که امروزه از آن به بخش خصوصی تعبیر می‌کنند.

ایشان با یادآوری سیاست‌های کلی نظام و همچنین اصلاح اصل 44 قانون اساسی، گفت: تقویت بخش خصوصی، تقویت حضور مردم در جامعه است که باعث ارتقای اقتدار نظام می‌شود. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مخالفت‌های متعصبانه با بخش خصوصی در سال‌های اول انقلاب اسلامی، به تلاش بعضی‌ها برای دولتی کردن مواردی از بخش خصوصی به جا مانده از رژیم پهلوی اشاره کرد و گفت: حتی می‌خواستند چند مدرسه بخش خصوصی را هم دولتی کنند، اما خیلی زود متوجه شدیم که شرط برگشت کیفیت به کارها، ورود بخش خصوصی است و با همین برنامه، دانشگاه آزاد اسلامی را تأسیس کردیم که امروز گستردگی کمی و ارتقای کیفی آن زبانزد خاص و عام است. ایشان با توصیه دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره ملی تجلیل از تلاش‌گران کیفیت به جدیت در کارها، گفت: ایران با مجموعه‌ای از امتیازات می‌تواند براساس آیات و روایات الگوی دیگران باشد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از اقدامات کسانی که جلوی پیشرفت‌های کمی و کیفی کشور را می‌گیرند، به معترضان و تخریب‌گران فضای فعلی کشور، مخصوصاً شرایط پس از برجام اشاره کرد و گفت: همان کسانی که تا دیروز در مقابل بی‌قانونی‌ها و فسادهای اداری و مالی به بهانه حمایت از دولت سکوت می‌کردند، امروز از هر موقعیتی برای مانع تراشی در برنامه‌های دولت فعلی برای پیشرفت کشور استفاده می‌کنند. در آغاز این دیدار، آقای دکتر ریاحی، دبیر کل جشنواره پنجم ملی کیفیت، با تأکید بر اینکه کیفیت، زیرساخت توسعه‌ی پایدار است، گفت: نهضت کیفیت در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با اندیشه‌های ناب امام راحل و دیگر بزرگان دوران شکوفایی خود را از سال 1376 آغاز کرده است.

وی خواستار تدوین سیاست‌های کلی کیفیت کشور به منظور کمک به بخش دولتی و غیر دولتی، بررسی کارشناسی و فقهی غذای حلال و ایجاد نظام اندازه‌گیری نرخ کیفیت محصول از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد. آقای دکتر جاسبی، رئیس شورای کیفیت نیز با تأکید بر اینکه باید کیفیت را به سطح استاندارد جهانی برسانیم، گفت: مشکل اصلی جامعه‌ی در حال حاضر این است که متأسفانه برخلاف اصل 44 قانون اساسی در عمل به بخش غیردولتی و مردمی خیلی بها داده نمی‌شود.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی افزود: افزایش کیفیت مستلزم سپردن کارها و امور به دست مردم است. دکتر نعمت‌زاده، وزیر صنعت و معدن و تجارت و برگزیده دوره چهارم نیز ضمن ارائه گزارشی کامل از نحوه ارتقای کیفیت در کشور اظهار داشت: ما باید به دنبال الگوهای کیفی در اطراف خود و جهان پیرامون باشیم و از افراد کیفی هم از داخل و هم از خارج کشور استفاده کنیم. همچنین از هفته‌نامه‌ی کیفیت رونمایی و پایگاه خبری کیفیت طی مراسمی افتتاح و تندیس کیفیت و لوح زرّین «وان یکاد» به نمایندگی از برگزیدگان جشنواره ملی تلاشگران کیفیت به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اهدا شد.