دیدارها
  • صفحه اصلی
  • دیدارها
  • دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات

دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات

  • تهران - مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۰
دغدغه‌های دلسوزان نظام/ لزوم توجه به راه‌های برون‌رفت از مشکلات/ ضرورت دوری از دشمن‌تراشی/ مردم، سهامداران واقعی انقلاب/ ضرورت پاسخ به سؤالات مردم/ اهمیت توجه به شرایط حساس منطقه

اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفتگو کردند.

در آغاز این دیدار آقای علی محمد غریبانی، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و چند تن از اعضای حاضر در جلسه به طرح دیدگاه‌های خود در زمینه مسائل داخلی، خارجی و مشکلات و دغدغه‌های موجود در کشور پرداختند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه این دیدار دغدغه‌ها، نگرانی‌ها و دلسوزی‌های دوستداران نظام و انقلاب از جناح‌های گوناگون در مورد آینده نظام اسلامی را به حق دانست و با اشاره به روند حضور مردم در صحنه‌های گوناگون مبارزه، پیروزی انقلاب و دوران پس از آن، گفتند: مردم ایران با علاقمندی و حسابگرانه نظام جمهوری اسلامی را برگزیدند و علی‌رغم وجود اختلاف سلایق بین گروه‌های گوناگون، در کنار هم پیشرفت و تعالی کشور را پیگیری کردند و می‌کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر لزوم دستیابی به راه‌حل‌های سازنده برای برون‌رفت از برخی مشکلات، تجدیدنظر در برخی روش‌ها و مدیریت داخلی و نیز عدم دشمن‌تراشی در خارج از کشور را خواستار شدند و تصریح کردند: ما نیاز داریم به گونه‌ای در سیاست و مدیریت داخلی تحول ایجاد کنیم تا تک‌تک مردم احساس کنند در کشور و سرنوشت آن سهم دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در سیاست خارجی نباید به سوی برخورد و دشمن‌تراشی با سایر کشورها پیش برویم، مبنای سیاست خارجی کشور را تعامل جدّی با سایر کشورها عنوان کردند و افزودند: کافی است که در سطح بین‌المللی سیاست همکاری و تعامل را در پیش بگیریم و پس از آن خواهیم دید که چگونه راه برای توسعه و پیشرفت داخلی هموار خواهد شد.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تشریح سیاست تعامل با دنیا، این سیاست را همکاری سازنده با دنیا در عین حفظ مواضع خود عنوان و تصریح کردند: در دوران پس از دفاع مقدس تعامل با سایر کشورها به طور جدّی دنبال شد و با همکاری نسبی سایر کشورها به توسعه و پیشرفت خوبی در داخل دست یافتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مردم ایران را سهامداران واقعی انقلاب و نظام اسلامی دانست و با اشاره به منابع غنی مادی، انسانی، فرهنگی و طبیعی کشورمان گفتند: با زمینه‌ها و استعدادهای گوناگونی که در کشورمان وجود دارد و سوابق درخشان مردم ایران در خارج از کشور، قطعاً دنیا علاقمند است که با جمهوری اسلامی ایران همکاری و تعامل سازنده‌ای داشته باشد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اکثر قریب به اتفاق مردم ایران را دوستدار و وفادار به نظام و انقلاب خواند و با تأکید بر لزوم اتحاد مردم، گروه‌ها و مسئولین نظام افزودند: اگر بتوانیم همانند ابتدای انقلاب اتحاد و همبستگی ملی میان سلایق و گروهها ایجاد کنیم، قطعاً در مقابل تهدید خارجی مصونیت چشمگیری پیدا خواهیم کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به روشن شدن بیش از پیش اذهان مردم نسبت به مسائل داخلی و بین‌المللی در سایه گسترش وسایل ارتباط‌جمعی، بر مسئولیت همگانی دلسوزان نظام و صاحب‌نظران کشور در کمک به حل مشکلات تأکید کردند و گفتند: برای گشایش در امور باید با مردم کار کنیم و به انتخاب‌های آنان احترام بگذاریم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزودند: با شرایط جدیدی که در منطقه و جهان پیش آمده، همکاری عمومی و مردمی در داخل، هوشیاری و تعامل در سیاست خارجی و اعتدال در همه زمینه می‌تواند آینده نظام و کشور را تضمین کند و البته پس از تحقق کامل این زمینه‌ها باید سازندگی و آبادانی کشور را با استفاده از توان همه نیروهای داخلی تسریع بخشید.

اکثر مباحث این جلسه در خصوص انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ردّ تصمیم بعضی‌ها بر تحریم انتخابات گفتند: چرا باید انتخابات را تحریم کرد؟ باید با حضور در آن حرف خود را به گوش مسئولان رساند.