دیدارها
  • صفحه اصلی
  • دیدارها
  • دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با آیت الله صانعی

دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با آیت الله صانعی

  • مشهد
  • یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴

دیدار آیت‌ الله هاشمی رفسنجانی با مراجع عظام همیشه دیدنی و حاوی حرف‌های شنیدنی و سرشار از لطافت‌ها و خاطرات طلبگی است. حالا چه قم باشد، چه نجف باشد و چه مشهد. دیدار ایشان با آیت‌الله شیخ یوسف صانعی که از مراجع و مدرسین امروز جامعه و از همراهان امام راحل در تمام سالهای مبارزه بود، در منزل آقای صانعی در مشهد اتفاق افتاد.

دیدار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با مراجع عظام همیشه دیدنی و حاوی حرف‌های شنیدنی و سرشار از لطافت‌ها و خاطرات طلبگی است. حالا چه قم باشد، چه نجف باشد و چه مشهد.

دیدار ایشان با آیت‌الله شیخ یوسف صانعی که از مراجع و مدرسین امروز جامعه و از همراهان امام راحل در تمام سالهای مبارزه بود، در منزل آقای صانعی در مشهد اتفاق افتاد.

دیداری که در آغاز و پایان آن، آیت الله صانعی به رسم مهمان نوازی برای استقبال و بدرقه تا کوچه آمدند.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار، با یادآوری خاطرات تلخ و شیرین ایام طلبگی، سال‌های مبارزه و   مسؤولیت‌های سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب و هدایت و راهنمایی‌های امام (ره)، گفت: همه ما باید تلاش کنیم تا راه و اندیشه‌های امام عزیز حفظ و برای نسل‌های بعدی از تحریفات سیاسی در امان باشد.

ایشان با بی نظیر توصیف کردن حرکت امام راحل در جهان اسلام، انقلاب اسلامی را حجت خدا خواند و گفت: نباید بگذاریم مشعلی را که امام برای جامعه اسلامی ایران روشن کرده، خاموش شود که اگر چنین شود، گناهی نابخشودنی خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انتخابات سال ۹۲ را لطف خداوند در حق انقلاب اسلامی دانست و با اشاره به افشاگری‌هایی که از جریان انحراف شده، گفت: حرف‌هایی که این روزها گفته می‌شود، تازه نیست و فقط ابعاد جدیدتری برملا شده است.

ایشان با تأکید بر لطف خداوند به مردم ایران در مراحل مختلف، به تصمیم خویش برای نام نویسی و اتفاقات پس از آن اشاره کرد و گفت: خداوند نخواست راهی را که امام به عنوان یک فقیه دینی درجایی مثل ایران باز کرده، به انحراف کشیده شود و کار من در مقطع انتخاب سال ۹۲ در حدّ نام نویسی بود که دیدید چه تأثیری در کشور داشت و نتیجه‌اش انتخابات آقای روحانی بود که با انگیزه و انرژی بیشتری در حال فعالیت است.

ایشان با بیان این نکته که «انقلاب اسلامی ایران، ریشه‌ای الهی دارد»، گفت: اگر چه انقلاب اسلامی یک پدیده اجتماعی براساس تعالیم قرآن است و خداوند از آن حفاظت   می‌کند، اما شروطی دارد و یکی از شرطها، همراهی مردم و رضایت آنهاست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری خاطرات زمان مبارزه مشترک با آیت الله صانعی، خطاب به ایشان گفت: شما درهمه مقاطع از زمان شروع مبارزه همراه امام بودید و امیدواریم کمک نمایید که تا زنده‌ایم تلاش کنیم که یاد و راه امام زنده مانده و نهادینه شود.

آیت الله شیخ یوسف صانعی نیز در این دیدار با تشریح خاطرات اولین دیدار خویش با آیت الله هاشمی رفسنجانی در درس سیوطی در حوزه علمیه قم، گفت: فراموش نمی‌کنیم که رابطه شما و امام به عنوان شاگرد و استاد به گونه‌ای بود که طلبه‌ها سؤالات خود را به شما می‌گفتند تا از امام بپرسید و امام هم با رویی گشاده جواب می‌دادند.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خویش برای مصداق جایگاه هاشمی رفسنجانی در گفتار و رفتار امام، به مقطع درگذشت پدر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: وقتی امام آن خبر را شنیدند، هم تا آخر در تشییع جنازه بودند و هم با لحن زیبا و نافذشان بر پیکر پدرتان نماز میت خواندند که فکر می‌کنم پس از آن بر هیچ جنازه دیگری نماز میت نخواندند.

آیت الله صانعی با ارائه تحلیلی از دوران سخت مبارزه و تأکید بر این نکته که آقای هاشمی علی رغم شکنجه و زندان همیشه همراه امام بودند، گفت: بارها گفتم و باز هم می گویم که آقای هاشمی مورد علاقه امام بودند و وقتی خبر سلامتی شما را پس از ترور شنیدند، دستور دادند گوسفند قربانی کنند.

ایشان افزود: امام در بحث‌های علمی و مبارزاتی به حرف‌های شما عنایت داشت و یاران نزدیک امام در زمان مبارزه هم شما را عالمی فاضل، انسانی وارسته، متخلّق، پاک و از یک خانواده اصیل می‌دانند و می‌دانند راز تلاش بعضی‌ها برای ترور شخصیت شما که مورد وثوق امام بودید، چیست؟

آیت الله صانعی با بیان عبارت عرفانی «البلا للولا» به تمام سختی‌های آیت الله هاشمی رفسنجانی و خانواده ایشان در مقاطع مختلف اشاره کرد و گفت: امیدوارم خداوند متعال مقدمات حل مشکلات مردم و رفع موانع را فراهم کند.

تصاویر ضمیمه