دیدارها
  • صفحه اصلی
  • دیدارها
  • دیدارمعاون رئیس اقلیم کردستان عراق و دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان با آیت الله هاشمی رفسنجانی

دیدارمعاون رئیس اقلیم کردستان عراق و دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان با آیت الله هاشمی رفسنجانی

  • مجمع تشخیص مصلحت نظام
  • سه شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۸۸

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار آقای کوسرت رسول معاون رئیس اقلیم کردستان عراق و دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان با اشاره به استراتژیک بودن همکاری میان اکراد عراقی با جمهوری اسلامی ایران، به دوستی دیرینه میان اکراد عراق و مردم ایران در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: اقلیم کردستان برای ما یک همکار طبیعی است و جمهوری اسلامی ایران همکاری صادقانه اکراد عراق با جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس را فراموش نخواهند کرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری نیاز به سازندگی در عراق، یک ضرورت فوری خواند و با اشاره به گسترش همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و عراق پس از سقوط صدام تأکید کرد: تاسیسات زیربنایی، نفت، راه‌سازی، سدسازی، مسائل تجاری و آموزشی و فرهنگی می‌تواند زمینه بسیار مناسبی برای گسترش همکاری میان ما و اقلیم کردستان باشد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حفظ وحدت اقوام، مذاهب و گروههای سیاسی عراق را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای پیشرفت و توسعه این کشور خواند و تصریح کرد: یکی از اهداف سفر اخیر من به عراق تلاش برای حفظ و تداوم وحدت میان گروهها و اقوام عراق بوده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مشترکات تاریخی، فرهنگی و اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و عراق، زمینه‌های همکاری میان دو منطقه را فراوان توصیف کرد و گفت: مبارزه با تروریسم و گروههای مداخله‌گر و غیرقانونی از سوی هر دو طرف ثبات و امنیت را که لازمه پیشرفت و توسعه است را افزایش خواهد داد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری همکاریهای علمی را زمینه مناسبی برای توسعه روابط خواند و گفت: با موافقت دو طرف واحد دانشگاه آزاد اسلامی در اقلیم کردستان دایر خواهد شد تا ضمن افزایش سطح علمی جوانان کردستان، مبادلات فرهنگی میان دو منطقه افزایش یابد.

در ابتدای این دیدار آقای کوسرت رسول معاون رئیس اقلیم کردستان عراق، و دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان، با ابلاغ پیام دوستی و دعوت مجدد مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان، از آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی برای دیدار از این منطقه، جمهوری اسلامی ایران و اکراد عراقی را یاران دیرین خواند و گفت: خوشحال هستیم که جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت 3 دهه اکنون به یک قدرت بی‌بدیل در منطقه تبدیل شده است و اکراد خود در این امر سهیم می‌دانند.

وی با اشاره با مشترکات تاریخی میان دو ملت، همکاریهای دو منطقه در دوران مبارز با صدام و جنگ تحمیلی را یادآور شد و تأکید کرد: امیدواریم با تدابیر مسئولان دو طرف روابط میان دو منطقه روز به روز افزایش یابد.

تصاویر ضمیمه