اخبار

در سوگ هاشمی

آیت الله هاشمی رفسنجانی دعوت حق را لبیک گفت

  • حسینیه جماران
  • دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵

دنیای اقتصاد: راوی «امیرکبیر» در سالگرد شهادت او، آسمانی شد؛ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی که دوستدارانش او را به نام سردار سازندگی می شناسند، ۱۶۵ سال پس از میرزا تقی خان امیرکبیر که دل در گرو پیشرفت ایران داشت، مقارن با شب شهادت او، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی عروج کرد تا ۱۹ دی برای جمهوری اسلامی ایران یادآور روزهای تلخ ۱۴ خرداد ۶۸، هفتم تیر و هشتم شهریور ۱۳۶۰شود؛ زیرا یار دیرین امام راحل و رهبری به صورت ناگهانی با انقلاب و امت وداع کرد و ایران را در بهت فرو برد. آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی که ۸۲ بار تقویم زندگی را ورق زده بود، عصر روز گذشته بر اثر سکته قلبی به امام راحل پیوست.

ساعت ۱۸: آیت الله هاشمی رفسنجانی دچار ایست قلبی و به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد. همزمان عملیات احیای قلبی نیز آغاز شد.

۱۹ و ۳۰ دقیقه: آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از یک ساعت و نیم احیای قلبی، دار فانی را وداع گفت.

۱۸ و ۴۸ دقیقه: ابتدا «ایرنا» با اعلام خبری در کانال رسمی خود در تلگرام، از بستری شدن آیت الله در یکی از بیمارستان های تهران به دلیل سکته قلبی خبر داد؛ موضوعی که دقایقی بعد یعنی در گفت و گوی محمد هاشمی با ایسنا تایید شد. البته محمد هاشمی در این گفت و گو تاکید کرده بود که حال آیت الله رو به بهبود است.

۱۹ و ۱۵ دقیقه: اکثر سایت های خبری و کانال های فعال در فضای مجازی به نقل از حسین مرعشی، از وخامت حال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر دادند.

۱۹ و ۳۴ دقیقه: خبر فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی اعلام شد.

۱۹ و ۴۷ دقیقه: تنها دقایقی پس از اعلام خبر درگذشت آیت الله، حسن روحانی رئیس جمهوری نیز در بیمارستان شهدای تجریش بر سر پیکر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی حاضر شد و با فرمانده دفاع مقدس وداع کرد.

دقایقی بعد کانال های خبری از ازدحام مردم مقابل بیمارستان شهدای تجریش خبر دادند. شعار مردم مقابل بیمارستان شهدای تجریش: «عزا عزاست امروز؛ روز عزاست امروز، جمهوری اسلامی صاحب عزاست امروز»، «هاشمی هاشمی راهت ادامه دارد»

۲۰ و ۷ دقیقه: کانال های خبری اعلام کردند که نیروی انتظامی هر گونه ورود به بیمارستان شهدای تجریش راممنوع کردند حال آنکه لحظه به لحظه به جمعیت مقابل بیمارستان افزوده می شود.

۲۰ و ۱۸ دقیقه: معاون روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با ایرنا ضمن تایید خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، به حضور رئیس جمهوری و وزرا و مسوولان در بیمارستان بر بالین آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: رئیس جمهوری و مسوولین این مصیبت را به محمدهاشمی برادر آیت الله و فرزندان ایشان تسلیت گفتند.

۲۰ و ۲۰ دقیقه: پیکر آیت الله هاشمی به بیمارستان جماران انتقال یافت.

۲۰ و ۲۱ دقیقه: کانال های خبری خبر دادند که رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی به تیتر یک خبرگزاری های جهان تبدل شد.

۲۰ و ۲۹ دقیقه: خبرگزاری فارس به نقل از حسین مرعشی اعلام کرد که مراسم تدفین پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی فردا سه شنبه ۲۱ دی برگزار می شود.

۲۰ و ۴۳ دقیقه: سایت خبری انتخاب اعلام کرد مهدی هاشمی فرزند آیت الله هاشمی لحظاتی پیش بر سر پیکر پدر حضور پیدا کرده بود و لحظاتی پیش با ماشین ناجا از بیمارستان خارج شد.

۲۰ و ۵۱ دقیقه: شبکه های تلویزیونی صدا وسیما در پی درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی روبان مشکی در سمت چپ تصاویر خود قرار دادند.

۲۰ و ۵۳ دقیقه: ایسنا اعلام کرد که با حضور مردم در اطراف بیمارستان شهدای تجریش وضعیت ترافیکی در محدوده خیابان ولیعصر و دکتر شریعتی سنگین شد.

۲۰ و ۵۶ دقیقه: مردم با شمع های روشن از بیمارستان شهدای تجریش به سمت مترو تجریش در حرکت هستند.

۲۰ و ۵۷ دقیقه: هشتگ آیت الله هاشمی ترند ۳ دنیا شد.

۲۱: ایرنا به نقل از حاجی میرزایی دبیر هیات دولت اعلام کرد که دولت هنوز در مورد تعطیلی، هیچ تصمیمی نگرفته و مردم تنها از طریق اطلاعیه های رسمی اخبار مربوط به تصمیمات دولت را دنبال کنند.

۲۱ و ۱ دقیقه: دروس مراجع تقلید و حوزه های علمیه فردا به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی تعطیل اعلام شد.

۲۱ و ۹ دقیقه: سید حسن خمینی قم را به سمت تهران ترک کرد تا در حسینیه جماران و کنار پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی حضور یابد.

۲۱ و ۹ دقیقه: نیروهای امنیتی مقابل منزل آیت الله هاشمی رفسنجانی در جماران حضور دارند و اجازه نزدیک شدن به خانه را نمی دهند.

۲۱ و ۱۲ دقیقه: خبر رحلت یار دیرین امام(ره) اکنون دومین ترند توییتر در سراسر دنیاست.

۲۱ و ۲۶ دقیقه: مقامات لشگری و کشوری در حسینیه جماران حضور پیدا کردند؛ حسن خمینی، جواد ظریف، محسن رضایی، محمدرضا عارف، محمدحسین مرعشی، علی عسگری هم اکنون در این حسینیه حضور دارند.

۲۱ و ۶ دقیقه: توئیت هفته نامه آلمانی اشپیگل: رئیس جمهوری سابق ایران درگذشت

۲۱ و ۳۷ دقیقه: همزمان با حضور مقامات لشگری و کشوری در حسینیه جماران درب های این حسینیه به روی مردم برای ادای احترام به مرحوم هاشمی رفسنجانی و خانواده وی باز شده است.

۲۱ و ۳۹ دقیقه: آماده باش تمامی نیروهای پلیس راهور پایتخت؛ ترافیک نیمه سنگین در طول خیابان ولی عصر(عج) از سر جام جم تا میدان تجریش

۲۱ و ۴۹ دقیقه: حضور آیت الله گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در محل پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی.

۲۱ و ۵۷ دقیقه: حضور علی اکبر صالحی، رضا صالحی امیری و عباس آخوندی و بیژن زنگنه در جماران.

۲۲ و ۸ دقیقه: جهان در شوک عروج آیت الله؛ هشتگ انگلیسی #rafsanjani هم اکنون ترند اول دنیاست و خبر رحلت هاشمی رفسنجانی در صدر اخبار تمام خبرگزاری های جهان است

۲۲ و ۳۰ دقیقه: خبر درگذشت آیت الله، خبر اول شبکه جهانی سی ان ان شد.

۲۲ و ۳۱ دقیقه: اطلاعیه هیات دولت: ۳ روز عزای عمومی؛ سه شنبه ۲۱ دی ماه تعطیل رسمی.

۲۲ و ۳۴ دقیقه: تمام امتحانات دانشگاه ها امروز دوشنبه برگزار می شود.

۲۲و۳۵دقیقه: مراسم تشییع آیت الله هاشمی سه شنبه ۲۱ دی ماه در تهران برگزار می شود.

واکنش ها

توییت رئیس جمهور برای درگذشت آیت الله: «روح بزرگمرد انقلاب و سیاست، مظهر صبر و استقامت، به آسمان عروج کرد»

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

سیدحسن خمینی در واکنش اینستاگرامی به درگذشت آیت الله نوشت: «انا لله و انا الیه راجعون. تنها لطف الهی می تواند تسلی بخش روح و جان ما باشد. هاشمی زنده است، با ما خواهد ماند و در جان و روان ایران جریان خواهد داشت چراکه به فرموده امام، هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.»

پیام تسلیت دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی: «ضایعه درگذشت یار دیرین امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مدظله العالی که تکیه گاه کم نظیری برای انقلاب اسلامی بودند، موجب تاثر و تالم شدید است. ایشان در کنار خدمات ارزشمند در طول سال های قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فرماندهی شجاع و مدبر و تصمیم گیری ارزشمند در جبهه های نبرد حق علیه باطل بودند و نقش محوری هاشمی در کسوت جانشینی فرمانده کل قوا در پیروزی های رزمندگان اسلام هرگز از یادها نخواهد رفت.

آیت الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت: «خبر رحلت آیت الله جناب آقای هاشمی رفسنجانی، مجاهد دوران نهضت اسلامی و یار دیرین حضرت امام خمینی (ره)، موجب تالم و تاثر گردید. آن سفر کرده، در دوران رژیم طاغوتی و وابسته پهلوی، رنج و محنت بسیاری را متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با قبول مسوولیت های مهم همچون ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز مجلس خبرگان رهبری، کوشا بود.»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پیامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت: «ارتحال ناگهانی و جانگداز حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی دانشمند بزرگ، عالم عالیقدر، مبارز نستوه و یار دیرین حضرت امام خمینی و رهبری معظم انقلاب که عمر پر برکت خود را در به ثمر نشاندن و بالندگی هرچه تمام تر انقلاب شکوهمند اسلامی ایران سپری کرد، مایه تاسف، تاثر و تالم عمیق اینجانب و کلیه همکارانم در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شد. این یار وفادار انقلاب و مردم، همواره و همیشه و در تمامی دوران های پر فراز و نشیب زندگی پر ثمرش و در مسوولیت های حساس و خطیر خود در هدایت مسیر توسعه و پیشرفت ایران و تعمیق انقلاب، تلاشی وافر داشتند و همواره با نگاهی ژرف و تیزبین که یکی از ویژگی های خاص آن فقید سعید بود، علاوه بر توجه و دقت نظر در تمامی عرصه های اقتصادی و اجتماعی کشور در امر پیچیده و دشوار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نقشی بسزا و موثر برای عبور کشور از تنگناهای صعب العبور در مقاطع خاص داشتند. تاریخ معاصر ایران و جهان نقش و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی را همواره به یاد خواهد داشت و بی شک مردم بزرگوار و فهیم ایران نیز قدردان تلاش های صادق آن بزرگمرد خواهند بود.»

کارل بیلت وزیرخارجه پیشین سوئد با تمجید از جایگاه و نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در سیاست ایران درگذشت ایشان را تسلیت گفت.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند از طرف یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر از هموطنانش عمیق ترین تسلیت ها را برای درگذشت هاشمی رفسنجانی به ملت ایران گفت.

صباح احمد جابر الصباح امیر کویت و جهاد اسلامی فلسطین، در پیام های جداگانه ای درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

اعضای شورای نگهبان در پیامی رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری را تسلیت گفتند: «رحلت جناب آقای آیت الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین انقلاب اسلامی و پیوستن ایشان به مقتدای خویش حضرت امام خمینی (ره) موجب تاثر گردید. آقای هاشمی رفسنجانی از دوران جوانی با پیوستن به نهضت اسلامی امام خمینی (ره) راه مبارزه با رژیم طاغوت را در پیش گرفت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز خدمات شایانی در عرصه های مختلف داشت.»

آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با صدور پیام تسلیتی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت: خبر درگذشت برادر گرامی و مبارز، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رحمت الله علیه واصل گردیده و موجب اندوه و تاثر عمیق قلبی گشت. این انسان خدوم و مجاهد، از پیشگامان مبارزه و نهضت عظیم امام راحل و از جمله افراد برجسته انقلاب شکوهمند اسلامی به شمار می رفت که از عمق جان به ندای قائد عظیم الشان امام راحل قدس الله نفسه الزکیه لبیک گفته و به حق در آن دوران سخت مبارزه با رژیم سفاک ستمشاهی در ایثار جان و مال دریغ نورزید و همواره در مسیر اعتلای کلمه طیبه انقلاب اسلامی قبل و بعد از پیروزی و در عصر قیادت آن یگانه دوران، گام برداشت و از جمله افراد مورد اعتماد ایشان بود که بار مسوولیت های سنگینی را در آن دوران به شایستگی بدوش کشید.

پیام تسلیت آیت الله صانعی درپی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: «رحلت عالم ربانی، یار و همراه دیرین امام امت (سلام الله علیه) و رفیق صادق و قدیمی ام، آیت الله هاشمی رفسنجانی را به محضر ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، ملت بزرگوار ایران، علما و حوزه های علمیه و همه وابستگان سببی و نسبی مخصوصا همسر مکرمه و فرزندان گرامی شان تسلیت می گویم. بی شک فقدان این مبارز خستگی ناپذیر و ذخیره انقلاب ثلمه ای جبران ناپذیر در مسیر حق طلبی، عدالت خواهی، حرکت به سوی مردم سالاری حقیقی و تحقق آرمان های انقلاب می باشد. از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و حشر با اولیائش و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواستارم.»

پیام تسلیت زهرا احمدی پور معاون رئیس جمهور: آیت الله هاشمی رفسنجانی هیچ گاه پیمانش با مردم برای آبادانی مملکت را فراموش نکرد.

گری لوییس نماینده سازمان ملل متحد در ایران درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی از طرف تمام کارکنان این سازمان تسلیت گفت.

سید احمد خاتمی: مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی نماد وحدت مردم ایران خواهد بود.

غلامعلی حداد عادل: نام آیت الله هاشمی با انقلاب همراه بوده و هرجا صحبت از انقلاب بود نام ایشان نیز شنیده می شد.

خالد بن احمد وزیر خارجه بحرین در پیامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: از ویژگی های بارز آیت الله هاشمی رفسنجانی وفاداریشان به مقام معظم رهبری بود

هادی خامنه ای: دبیرکل مجمع نیروهای خط امام گفت: هیچ کس نیست که به جایگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی واقف نباشد، ایشان همواره سند معتبری برای انقلاب اسلامی بودند.

محمدکاظم انبارلویی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه: ملت ما در تکریم شخصیت آیت الله رفسنجانی کم نخواهد گذاشت.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران: کمتر چهره سیاسی را در انقلاب می توانیم پیدا کنیم که همچون هاشمی رفسنجانی در مقابل تندروی ها صبورانه ایستادگی کرده و همواره برای انقلاب تلاش کرد.