خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۶/ کتاب « انتقال قدرت»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۶/ کتاب « انتقال قدرت»

ناطق نوری، برنده انتخاباتی در نگاه واعظ طبسی

  • سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۶

 سه‌شبنه 30 اردیبهشت 1376// 13 محرم 1418// 20 می 1997

 

آقای [عباس واعظ] طبسی، [تؤلیت آستان قدس رضوی] آمد. گرفتار کمردرد شدیدی بود. معتقد است، آقای ناطق [نوری] اکثریت آراء را دارد. برای امور عمرانی آستان‌قدس استمداد کرد و اظهار توقع داشت که به نحوی از آقای ناطق حمایت کنم. آقای [علی] لاریجانی، [رئیس سازمان صدا و سیما]، گزارش افکارسنجی‌ها را آورد که به تدریج آقای خاتمی جلو افتاده و معتقد است، حمایت کارگزاران اثر کرده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه داشت؛ با تصویب بخشی از آیین‌نامه [داخلی] و تعیین کمیسیون بررسی اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر و دو طرح مصوب مجلس که با مخالفت شورای نگهبان به مجمع رسیده بود. مباحثه‌ای بین دو خط بر سر نظارت بر انتخابات شد.[1]

عصر تا شب کارها را تکمیل کردم. افکارسنجی‌های [وزارت] اطلاعات و خبرگزاری [ایرنا] و کارگزاران رسید که مجموعاً آقای خاتمی را جلو نشان می‌دهد. آقایان [محسن] نوربخش و [سیدمحمد] موسوی خویینی‌ها آمدند. از احتمال صحبت‌های یک‌طرفه رهبری در سخنرانی فردا، اظهارنگرانی کردند.

شب میهمان رهبری بودم. گزارش سفر به تاجیکستان و ترکمنستان را دادم. ایشان ابقای توافق خط لوله گاز از ترکمنستان به ترکیه از طریق ایران را ستایش کردند. درباره انتخابات صحبت شد.[2] ایشان هنوز ناطق را جلو می‌داند، اما فکر می‌کنند که به مرحله دوم می‌رسد، ولی حساسیتی روی پیروزی احتمالی آقای خاتمی نشان ندادند و گفتند، دستور داده‌اند که با اخلال و تقلب و برخوردهای خشن برخورد شود. گفتند، بنا ندارند فردا حمایت صریحی از کسی داشته باشند. گفتند، فیلم [تبلیغاتی] دیشب آقای خاتمی، خیلی قوی تهیه شده بود. از سفر من به منطقه زلزله زده خراسان، اظهارخوشحالی کردند.

آقای موسوی خویینی‌ها، تلفنی خبر داد که با حکم دادگاه انقلاب، امشب دارند ستاد انتخابات آقای خاتمی را تخلیه می‌کنند؛ به آقای [محمد] یزدی، [رئیس قوه قضاییه]، تلفن کردم که جلوگیری کنند.

 

 

[1]  - اگرچه آیت الله هاشمی در باره بخشی از جلسه مجمع با یک جمله کوتاه « مباحثه‌ای بین دو خط بر سر نظارت بر انتخابات شد.» نوشته اند؛ اما بعدها  در کتاب «خاطرات سیاسی و دیپلماتیک از دولت اصلاحات» که  گفت و گو با دکتر سید محمد صدر، معاون اسبق امور کشورهای عربی-آفریقایی وزارت امور خارجه است، آمده است: « مجموعه نظرخواهی ها نشان می داد که آراء آقای خاتمی رو به صعود است. به همین دلیل خشونت طرف مقابل روز به روز بیشتر می شد که نمونه آن تبلیغات وحشتناک و نابخردانه صدا و سیما بود که انصافا غیر قابل تحمل بود. نگرانی زائدالوصفی آحاد مردم را فرا گرفته بود به طوری که در نماز جمعه هفته قبل از انتخابات، آقای هاشمی رفسنجانی به طور جدی به این موضوع پرداخت و تأکید بر آراء مردم کرد و از مجریان و از ناظرین خواست که از انجام تقلب جلوگیری کنند و تسلیم آراء مردم باشند.  در این راستا مجاهدین انقلاب اسلامی نیز طی بیانیه ای اعلام کرد که اگر خاتمی رأی بیاورد و نام فرد دیگری از صندوق بیرون بیاید آن را تحمل نخواهیم کرد. به دنبال این قضایا در جلسه شورای تشخیص مصلحت نظام که روز سه شنبه قبل از انتخابات برگزار می شود، آقای مهندس میرحسین موسوی خواستار کنار گذاشتن دستور جلسه عادی و بررسی حضور نمایندگان نامزدها در سر صندوق های رأی که  توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده بودند، می شود. ایشان می گوید شرایط به گونه ای است که مصلحت حکم می کند این مطلب در همان روز در دستور کار شورا قرار گیرد و تصمیم لازم گرفته شود.  بعد از صحبت آقای مهندس موسوی، آقایان جنتی و واعظ طبسی صحبت می کنند و در مخالفت با مهندس موسوی حرف می زنند. آقای موسوی خوئیی ها که در مطالب را از جلسه برای من (صدر) شرح می داد گفت: نوبت آقای ولایتی بود که صحبت کند، ولی من (آقای موسوی خوئینی) وارد موضوع شدم و پاسخ آقایان جنتی و طبسی را دادم و به گونه ای صحبت کردم که آقای ولایتی ترجیح داد صحبت نکند. در پایان جلسه آقای هاشمی رفسنجانی که رئیس جلسه بود، به گونه ای مطلب را جمع و جور می کند (به جایی نمی رسد.) بعد از این جلسه آقای موسوی خوئینی با آقای هاشمی رفسنجانی جلسه تشکیل می دهد و می گوید دوستان ما نگران سخنرانی فردای آیت الله خامنه ای هستند و این آخرین سخنرانی ایشان قبل از برگزاری انتخابات است. طرفداران آقای ناطق نوری شایع کرده اند که در این سخنرانی آقا حرف آخر را خواهند زد و تکلیف همه را روشن خواهند کرد. آقای موسوی خوئینی ها هم چنین می گوید وضعیت به گونه ای است که اگر آقا موضع جدی در مورد سلامت انتخابات نگیرند، انجام تقلب جدی است و کسی جز ایشان توان جلوگیری از این عمل خلاف، که آبروی نظام را می برد ندارد.»

[2]  - دکتر سید محمد صدردر ادامه خاطرات خویش و درباره این دیدار آیت الله هاشمی رفسنجانی با رهبری می گوید: « سه شنبه شب آقای هاشمی رفسنجانی با آیت الله خامنه ای ملاقات می کند و مطالب آقای موسوی خوئینی را منتقل می کند. روز چهارشنبه (روز موعود) قبل از انتخابات روز سرنوشت سازی بود. در این روز آیت الله خامنه ای سخنرانی بسیار عالی و مفیدی انجام دادند و سرنوشت انتخابات را به بهترین نحو روشن نمودند. ایشان موضع بسیار شدیدی در مقابل تقلب اتخاذ کردند و گفتند: حتی یک رأی مردم نباید جا به جا شود و من از تمام مجریان و ناظرین می خواهم که با دقت تمام انتخابات را برگزار کنند. تقلب خلاف شرع است و اگر کسی این کار را انجام دهد با او برخورد می شود.

آیت الله خامنه ای در این سخنرانی به قول خود عمل نموده و از حیثیت آقای خاتمی به طور کامل دفاع کردند. ایشان انجام عمل خلاف توسط رپ ها را در مورد فیلم عصر عاشورا کار دشمنان اسلام دانستند و گفتند گیریم که افرادی عکس یک نامزد انتخابات را هم روی ماشین خود زده باشند، این هیچ ربطی به نامزد مربوطه ندارد. انجام این سخنرانی جوّ بسیار مساعدی برای انتخابات ایجاد کرد و باعث شد مردم با خیال راحت به پای صندوق های رأی بروند و رأی خود را به داخل صندوق بیاندازند.»