خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

  • سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۷۵

 

سه‌شنبه 19 تیر 1375 / 22 صفر 1417 9/ جولای 1996

 

مسئولان سازمان تأمین اجتماعی آمدند. دکتر [علیرضا] مرندی، [وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی] و آقای [مهدی] کرباسیان، [رئیس سازمان تأمین اجتماعی]، گزارش کار دادند. من هم درباره اهمیت و ضرورت بیمه‌ها و ارزش خدمات سازمان تأمین اجتماعی صحبت کردم.[1] [آقای سام ساوات‏ لینگ سواد]، وزیر امور خارجه لائوس آمد. صحبت‌ها درباره شروع همکاری بود. اولین سفر در چنین سطحی از لائوس بعد از انقلاب است؛ با اینکه نظرات مشترکمان زیاد است؛ وضعی شبیه ویتنام دارند. با رژیم کمونیستی، به‌سوی اقتصاد آزاد در حرکت‏اند.

آقای [علی] رازینی، رئیس‏کل دادگستری تهران آمد. برای رفاه کارمندان و امکانات اداری استمداد کرد و توضیحاتی از خدمات اصلاحی و کار قضا داد. من در خصوص جلوگیری از آلوده شدن قضا به سیاست نصیحت کردم؛ همان‌گونه که در انتخابات پیش آمد و جلوگیری از افراط در تبلیغات، مثل آنچه در پرونده اختلاس از بانک صادرات بود. اخوی محمد، [معاون اجرایی رئیس‏جمهور] برای امور جاری آمد. اخوی احمد آمد و برای ادامه تحصیل در دوره دکتری در هلند اجازه گرفت.

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «ایجاد امنیت خاطر فکری و روحی در جامعه در همه اندیشه‌ها و ادیان، به ‌نوعی وجود داشته و با تجربه‌های مفید بشر اکنون کامل‌تر شده است. حمایت و تأمین آینده کسانی‏که سرمایه قابل توجه و درآمد بالایی ندارند، از مهم‏ترین هدف‏های دولت است که از طریق اجرای طرح بیمه همگانی در برنامه دوم پیگیری می‌شود. کار جوهر زندگی و مایه توسعه و عمران و آسایش جامعه است و با اجرای سیاست‌های درست دولت، امروز سازمان تأمین اجتماعی، پناهگاهی مطمئن برای نیروی کار به‌حساب می‌آید. به‌کارگیری اصولی و منطقی ذخیره‌های ناشی از سهم بیمه شدگان در صندوق تأمین اجتماعی، از روش‏های خوب حفظ و تقویت سرمایه است. اکنون بخشی از سرمایه‌های سازمان تأمین اجتماعی در خدمت سازندگی و توسعه کشور قرار گرفته و گام‌های بزرگی در جهت سودآوری این سرمایه‌ها به‌نفع بیمه‌شدگان، جامعه و گسترش آن برداشته شده است. هر قدر جامعه، فرهنگ بیمه و هدف‏های والای آن را درک کند و مردم خود را بیمه کنند، به ‌اجرای عدالت نزدیک‏تر می‌شویم. ارائه خدمات رضایت‌بخش به 20 میلیون نفر افراد بیمه شده تأمین اجتماعی و پرداخت مستمری بیکاری به 80 هزارنفر افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند، از کارهای با ارزش و شایسته دولت است. تحت پوشش قراردادن جمعیت روستایی کشور، به ویژه کشاورزان، از هدف‌های دولت است و امیدوارم با درک و آگاهی بیشتر جامعه و حمایت دولت، تمام آحاد جامعه بیمه شوند.» رجوع‌کنید کتاب هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1375، دفتر نشر معارف انقلاب، 1397.