خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

دعای سفر آیت الله خامنه ای برای آیت الله هاشمی در آغاز سفر به آفریقا

  • تهران
  • یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۷۵

 

 یکشنبه 11 شهریور 1375 | 16 ربیع الثانی 1417 1 سپتامبر 1996

 

[آقایان خالص ‏بن‏ علی‏ حسن و هارون پی ‏الونتو]، سفیران جدید مالزی و فیلیپین آمدند. مذاکرات تشریفاتی و معمولی بود. لباس بومی خودشان را پوشیده بودند. سفیر فیلیپین، برخلاف رسم معمول، صحبت را از روی نوشته نخواند. جمعی از اعضای تعاونی‌ها، همراه وزیر تعاون آمدند. آقای [غلامرضا] شافعی، [وزیر تعاون] گزارش داد. من هم صحبت مفصلی دربارة ثمرات تعاونی‌ها نمودم.[1] لوح‌های تقدیر چند تعاونی موفق را دادم.

اخوی محمد، [معاون اجرایی رییس‏ جمهور]، برای امور جاری کشور آمد. آقای [گودرز] افتخارجهرمی، [سرپرست خدمات حقوقی بین‏ الملل ریاست‏ جمهوری] آمد. گزارشی در مورد طرح دعوی علیه اسراییل برای مطالبه طلب‌های قبل از انقلاب داد. در پاریس سرانجام گفته‌اند که قبل از طرح برای معرفی داور، باید در دادگاه اسراییل مطرح شود و اگر اقدام نکردند، اتاق پاریس اقدام می‌کند. قرار شد از طریق دولتی دیگر و با وکیلی دیگر پیگیری کنیم.

آقای [سیدرضا] زواره‌ای، [رییس سازمان اسناد و املاک کشور] آمد. پس از سئوال در مورد اینکه من تمایل به کاندیدا شدن برای بار سوم دارم یا نه؟ و شنیدن جواب عدم تمایل، خودش را مطرح کرد و گفت احمدآقا، فرزند امام، قبلاً به او گفته برای دوره آینده آماده شود. نظر من را خواست؛ گفتم نظری ندارم.

عصر در جلسه هیأت دولت، چند مصوبه داشتیم. در جلسه شورای عالی امنیت ملی دربارة مسائل اخیر کردستان عراق در مقابل دولت عراق و [مسعود] بارزانی مذاکره کردیم؛ با کمک مستقیم مخالفت شد.

شب میهمان آیت‌الله خامنه‌ ای بودم. در مورد سفر به آفریقا و انتخابات صحبت شد. از مسائل عراق، ایشان کمی نگرانند که توطئه‌ای علیه ما باشد و با کمک به طالبانی به ‏جز کمک‌های انسانی موافقت ندارند. دعای سفر خواندند و خداحافظی نمودم. به خانه آمدم. بچه‌ها برای خداحافظی جمع ‏اند. خاطرات را نوشتم و چمدان را بستم.

 

 

[1] - آقای هاشمی، شکل‌گیری تعاونی‏ها را حرکتی اجرایی و مبارک از نمونه‌های روشن گام برداشتن در مسیر هدف‏های مقدس انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: «به رغم مخالفت‏های فراوان برخی افراد خشک‌مقدس، نیروهای انقلاب کوشیدند با اثبات شرعی بودن نقش تعاونی‏ها در جامعه و کشور آن را به ‌ابزاری نیرومند برای اجرای آرمان‏های عدالت‌خواهانه تبدیل کنند. تعدیل ثروت در جامعه از طریق ایجاد اشتغال و فراهم کردن امکانات، برنامه‌ریزی درست و حمایت از اندیشه کار، مؤثرترین سیاست در سالم و پویا کردن تحرک اقتصادی و اجتماعی است. نظام اسلامی، امروز با حمایت اصولی از تعاونی‌ها اثبات کرده است، تعاونی‏ها از پایدارترین ابزارهای تحقق عدالت هستند.» ایشان عضویت بیش از هشت میلیون نفر در تعاونی‌های گوناگون و مولد را نشانه موفقیت نظام در این بخش دانست و گفت: «تشکیل و تقویت تعاونی‏ها در کنار اجرای سیاست‌های مؤثر عدالت‌خواهانه دولت در برنامه اول و دوم مبتنی بر ایجاد اشتغال، توجه خاص به توسعه مناطق محروم و روستایی و سازماندهی نیروهای عظیم و پُرتلاش و توانا در مسیر تولید، جامعه امروز را به جامعه‌ای معتدل با زندگی متوسط شرافتمندانه و رو به کمال تبدیل کرده است. تنوع کار تعاونی‏ها در امور زیربنایی، توزیع و مصرف، از ویژگی‏های مطلوب و خدمات با ارزش این بخش است. تأمین زندگی متعادل و مناسب با روز و برخوردارشدن همه افراد جامعه از امکانات معیشتی کافی، از هدف‏های اساسی دولت است که تعاونی‏ها جایگاه و نقش خوبی در این مهم دارند و ما امروز می‌توانیم ثابت کنیم، اسلام بهتر می‌تواند جامعه بشری را اداره کند.» رجوع‌کنید ← کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های 1375، دفتر نشر معارف انقلاب، 1397.