خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

وزارت اطلاعات آمد گزارش وضع انتخابات و دخالت‌های غیرقانونی سپاه و بسیج را داد.

  • تهران
  • شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۷۵

 

شنبه 8 اردیبهشت 1375 8 ذی‌حجه 1416 27 آوریل 1996

 [آقای غلامحسین کرباسچی]، شهردار [تهران] آمد. با هم برای افتتاح چندین طرح عمرانی رفتیم. از طرح‌ها بازدید کردیم و در محلی گزارش شنیدیم. برایشان صحبت تشویق‌آمیز نمودم. مجموعاً دوازده میلیارد تومان، هزینه این طرح‌ها شده است.

به دفترم رفتم. سردار [منصور] احمدلو از فرماندهان سپاه آمد. گزارشی از دخالت فرماندهان سپاه در انتخابات داد و اجازه می‌خواست که به خاطر این تخلف از فرمان امام، از سپاه استعفا بدهد؛ نصیحتش کردم که بماند.

آقای محمدجواد حجتی کرمانی آمد. از عوام‌زدگی و حاکمیت شعار و بی‌منطقی بر جامعه با افراط‌کاری‌های حزب‌اللهی‌ها انتقاد داشت و نسبت به وضع بعد از من اظهار نگرانی کرد. آقای [محمدرضا] فاکر، [نماینده منتخب مشهد] آمد. از وضع آینده مجلس با احتمال اختلاف‌نظر بین آقای [حسن] روحانی و آقای ناطق [نوری]، اظهار نگرانی کرد و از من خواست برای جلوگیری از اختلاف کمک کنم و برای شرکت انتشارات جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] کمک گرفت.

آقای [کریم] زارع، نماینده شیراز آمد. به‌شدت از جریان انتخابات شیراز ناراضی بود. قبلاً کاندیدای جامعه روحانیت مبارز بوده و گفت به خاطر عدم اطاعت کورکورانه، این بار او را با امتیازات از لیست حذف نمودند و از شخص استاندار و سپاه هم شاکی بود. عصر سلمانی برای اصلاح آمد.

دکتر [علیرضا] مرندی، [وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی] و معاونان آمدند و برای اصلاح وضع صنایع دارویی استمداد کردند. آقای [هادی] منافی، [رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست] آمد. برای اجلاس محیط‌زیست، عازم آمریکا است؛ کسب نظر کرد.

آقای [احمد] شفیعی از [وزارت] اطلاعات آمد. گزارش وضع انتخابات و دخالت‌های غیرقانونی سپاه و بسیج را داد و نحوه کار وزارت را در شناسایی نامزدها توضیح داد و از جو ترس و تملق که در جامعه به وجود آمده، اظهار نگرانی کرد. از من خواست همان‌گونه که بارها کشور را از بن‌بست درآورده‌ام، این بار هم فکری بکنم. شب به خانه آمدم. عفت از بم آمده بود و کلی تعریف داشت.