خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی / سال ۱۳۷۵/ کتاب سردار سازندگی

  • تهران
  • چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۷۵

چهارشنبه 30 آبان 1375 //8 رجب 1417 // 20 نوامبر 1996

 

اخوی محمد [معاون اجرایی رئیس‌جمهور] آمد. دربارة بودجه و تنظیم بازار و بازسازی و انتخابات [ریاست‌جمهوری] صحبت شد. آقایان دکتر حبیبی، [معاون اول رئیس‌جمهور] و میرزاده، [رئیس سازمان برنامه و بودجه] آمدند. مسائل حل نشده بودجه را برای کسب نظر من آوردند. صورت نهایی را با اضافه‌کردن مبالغی به درآمدها از طریق بالابُردن قیمت نفت و مبلغ ارزفروشی به نرخ صادراتی مشخص‌کردیم و چند مورد هزینه‌ها، منجمله 100 میلیارد تومان برای حقوق کارکنان دولت و برای مناطق جنگ‌زده را اضافه نمودیم. سپس دکتر حبیبی، گزارش سفر به ایتالیا را داد.

آقای [محسن] رفیق‌دوست و معاونان آمدند. گزارش وضع صنایع بنیاد مستضعفان را دادند و برای نیازهای وام و ارز استمداد کردند. سپس در مورد بزرگراه تهران ـ شمال گزارش دادند و نیازها را گفتند. آقای [مصطفی] میرسلیم، برای دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی آمد.

عصر برای بررسی مسأله ایران و آلمان، به دفتر آیت‌الله خامنه‌ای رفتم. آقایان ولایتی، [وزیر امورخارجه] و علی لاریجانی، [رئیس سازمان صداوسیما] هم آمدند. از روند مسایل‌جاری با آلمان اظهارنگرانی شد؛ با اینکه تبلیغات ایران، با تدبیر دفتر رهبری انجام می‌شود و من قبلاً از طریق آقای ولایتی، تذکر احتمال آثار نامطلوب این گونه تبلیغات را گوشزد کرده بودم و گفته شده بود، اقدامات برای این است که آلمان فکر نکند، به خاطر احتیاج به حمایت او در مقابل آمریکا، می‌تواند نظرش را تحمیل کند؛ ولی فعلاً آلمان شروع مجدد به مقابله به مثل در تبلیغات کرده و مطبوعات و رادیو و تلویزیون و مجلس به تبلیغ علیه ایران برخاسته‌اند. قرار شد فعالیت‌های دیپلماتیک، برای آرام‌کردن بشود و به تدریج حملات کم شود. رهبری هم در صحبت دیروز مراعات کرده‌اند.

به جلسه هیأت دولت نرفتم و نظراتم دربارة بودجه را تلفنی دادم. شب به خانه آمدم. حسن‌آقا خمینی آمد. نقشه‌های جدید اصلاح طرح حرم را آورد. عفت هم که همراه همسر رییس‌جمهور سودان به مشهد رفته بود برگشت؛ از سفر راضی است.