خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

  • شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۷۱

شنبه 23 خرداد 1371 | 11 ذیحجه 1412 / 13 ژوئن 1992

 

ساعت هفت و نیم صبح برای شرکت در سمینار زبان فارسی به صداوسیما رفتیم. قبل از جلسه از طرح ساخت محل اسکان میهمانان خارجی که در روی تپه با صفایی نزدیک سالن کنفرانس‌های بین‌المللی در نظر گرفته‌اند، بازدید کردیم. قبل از جلسه، مدیران توضیحات اقدامات شورای عالی ویرایش را دادند.

در جلسه سمینار، محمد اخوی، [رئیس سازمان صدا و سیما] و آقای [مهدی] فیروزان خیرمقدم گفتند و گزارش دادند. من هم صحبت کوتاهی کردم.[1] بعد از صحبت، از زمین‌های ورزشگاه انقلاب بازدید کردم؛ خیلی زیاد است و بی‌استفاده افتاده که لازم است برای طرح فوق‌الذکر و یا ساخت خانه‌های سازمانی برای هیأت وزیران استفاده شود.

به دفترم رفتم. آقای [محسن] رفیق‌دوست، [رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان] آمد. در مورد چای و فولاد و سیمان پیشنهادهایی داشت. برای مسأله مالیات بنیاد جانبازان و وام گرفتن از بانک‌ها استمداد کرد. دکتر هاشمی [گلپایگانی] برای دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی آمد.

 آقای [احمد] وحیدی، [فرمانده نیروی قدس] از سپاه آمد. توضیحاتی دربارة تجاوز ارامنه به آذربایجان و اهداف متجاوزگرانه احتمالی آنها و راه‌های مقابله آذری‌ها را توضیح داد و خواستار کمک به آذری‌ها بود، ولی با توجه به مواضع خصمانه رهبر جبهه خلق آذربایجان، دچار تردید شده است.

عصر دکتر ولایتی، [وزیر امور خارجه] آمد. از سخت‌گیری‌های پولی و ارزی سازمان برنامه و بودجه شکایت داشت و حمایت بیشتر من را برای حل مشکلات وزارت امور خارجه خواست.

شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. در مورد قره‌باغ و مسائل امنیت داخلی و

هماهنگی بسیج و نیروهای انتظامی، همکاری اقتصادی با تایوان و... مذاکره و تصمیم‌گیری شد.

 

 

[1]- رجوع کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های سال 1371»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1393