خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

  • شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۷۱

شنبه 16 خرداد 1371 / 4 ذیحجه 1412 / / 6 ژوئن 1992

 

ساعت هشت و نیم صبح به دفترم رفتم. ساعت ده آقای [سید محمد] خاتمی، [وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی] آمد. دربارة قصد استعفایش صحبت شد. از فشاری که از سوی خشکه مقدس‌ها وارد می‌شود و نوعی احساس عدم رضایت رهبری از عملکرد و کمی حمایت من را به عنوان دلیل ذکر کرد. با توضیحاتی که دادم قرار شد فکر بیشتری کند. گفتم که لازم است با مذاکره با رهبری، رضایت ایشان را جلب نماید.

دکتر [رضا] ملک‌زاده، [وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی] آمد. درخواست کمک بیشتر برای تعمیم بهداشت و بیمه نمود. دکتر ولایتی، [وزیر امور خارجه] آمد و گزارش سفر به سوریه و لبنان را داد. دکتر [حسن] حبیبی، [معاون اول رییس‌جمهور] آمد. برای سفر به برزیل و مشخص کردن مواضع ما در کنفرانس زمین[1] مذاکره کردیم.

آقای مهندس [میرحسین] موسوی آمد و گزارش سفر به ژاپن را داد. تحت تأثیر پیشرفت و قدرت عظیم اقتصادی ژاپن قرار گرفته است. در مورد مسائل قره‌باغ و در خصوص همکاری با کشورهای آسیای میانه نظراتی ابراز نمود.

گزارشی از ارمنستان رسید که گفته‌اند مرکز زلزله‌شناسی آنها پیش‌بینی زلزله‌ای تا 15 ژوئن در جنوب ارمنستان و شمال ایران نموده است و اعلان آمادگی برای همکاری علمی، با ادعای پیشرفته بودن امکانات آنها کرده‌اند. گفتم متخصصان و مسئولان مربوط فوراً جلسه گرفتند و مشاوره کردند. قرار شد برای بررسی مبانی نظر آنها و بررسی امکانات‌شان فردا به ارمنستان بروند؛ در جلسه شورای عالی امنیت ملی هم همین را مقرر کردیم.

عصر دکتر روحانی آمد. راجع به وزرا و استانداران مذاکره کردیم. شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. گزارش مسائل مشهد و تصمیم‌گیری در کیفیت برخورد با موارد مشابه احتمالی، تمام وقت جلسه را گرفت.

شب به خانه آمدم. مراسم ازدواج مهدی مرعشی و سپیده معتمد بود. عقد آنها را با طرفیت قبول آقای [شیخ حسن] صانعی بستیم.

 

[1] - در پی گسترش نگرانی‌های بین‌المللی از افزایش گازهای گلخانه‌ای وگرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی، مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1989 تصمیم گرفت، به منظور شناساندن و پیشرفت توسعه پایدار، «اجلاس عالی زمین» را در شهر ریودوژانیری برزیل، با نام کنفرانس ‍ محیط زیست و توسعه سازمان ملل برگزار نماید. کنفرانس زمین، بزرگ‌ترین نشست بین المللی است که تاکنون برگزار شده است. 150 کشور و ‍ 135 رئیس کشور در آن حضور داشتند. حدود 4500 نفر از نمایندگان دولت‌ها، بیش از 10 هزار خبرنگار و نمایندگان 1500 سازمان غیردولتی در این اجلاس، حضور به هم رسانده بودند. در این اجلاس، سه کنوانسیون به امضا رسید که هدف از آنها کاهش ‍ تغییرات آب و هوا، حفظ تنوع گونه‌های گیاهی - جانوری و مقابله با بیابان‌زایی بود. همچنین چند نهاد به منظور رسیدگی و ترغیب اجرای دستورالعمل زیست‌محیطی و بسط آن بنا نهاده شد. از مهم‌ترین این نهادها می‌توان به کمیسیون توسعه پایدار (CSD) و تسهیلات جهانی در زمینه محیط زیست (GEF) اشاره کرد که با یونپ (برنامه محیط زیست سازمان ملل) و برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) و دیگر سازمان‌های وابسته به سازمان ملل همکاری دارند.