خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

  • جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۷۱

 

جمعه 25 اردیبهشت 1371 | 12 ذیقعده 1412 / 15 می 1992

 

حرم خلوت شده بود. بعد از زیارت امام رضا (ع) و استماع اخبار و قرائت گزارش و صرف صبحانه، برای بازدید و افتتاح کارخانه سرم سازی ثامن رفتیم. ظرفیت تولید بیست میلیون سرم در سال را دارد؛ خیلی مدرن است. با هزینه 5/14 میلیون دلار و 900 میلیون تومان به ثمر رسیده است. با این کارخانه و سایر کارخانه‌ها به خودکفایی رسیده‌ایم و صادرات هم خواهیم داشت.[1]

از آنجا با هلی‌کوپتر به ارتفاع قله کلات پرواز کردیم. فرستنده تلویزیون پرقدرت با چهار فرستنده 25 کیلو واتی برای دو کانال و دکل بسیار بلند افتتاح شد. [آقای محمد هاشمی]، مدیرعامل [سازمان صدا و سیما] توضیحات داد و من صحبت کردم.[2] در کنار آن جمعی از روستاییان مجاور خور- جمع شده بودند. تقاضای برق و راه نمودند که از محل اعتبارات مناطق محروم پذیرفتم.

به طرف روستای نمونه «کنه بیس»، از مزارع آستان قدس رضوی پرواز کردیم.

آقای [واعظ] طبسی و آقای ناطق [نوری] هم آمده بودند. بعد از نماز و ناهار و استراحت، توضیحات مدیرعامل دربارة توسعه گاوداری و فرش‌بافی و... سرمازدن هلوها و زردآلوها استماع شد.

برای افتتاح کارهای اجرایی سد جعفری مشهد، به سوی جنوب تربت حیدریه پرواز کردیم. روستایی‌های زیادی از منطقه و مسئولان شهر جمع شده بودند. بعد از توضیح مسئول، نماینده شهر و گله از نرفتن به تربت، من صحبت کردم. سد خاکی کوچکی برای مهار 72 میلیون متر مکعب آب و برای آبیاری چهار هزار هکتار است. در آنجا برای مسئولان و روستاییان در دو نقطه صحبت کوتاهی کردم. خیلی پُرشور و صمیمی بودند. با انجام انفجاری کار آغاز شد.

به طرف ایستگاه فریمان راه آهن مشهد- تهران پرواز کردیم. نقطه اتصال با راه آهن سرخس- مشهد در آینده برای افتتاح پروژه ساخت راه آهن سرخس ـ مشهد که قرار است ما را به راه‌آهن ترکمنستان متصل کنند که در نتیجه اروپا و چین با راه‌آهن متصل می‌شوند که در اجلاس سران آسیای میانه امضا کردیم.

آقای‌آتا چاریف معاون رئیس جمهور ترکمنستان هم آمده بود. بعد از گزارش وزیر راه و ترابری، قائم مقام سپاه پاسداران و پیمانکار طرح، من صحبت کردم. مراسم با انفجار و صحبت برای روستاییان که جمع شده بودند، انجام شد. در مراجعت به مشهد، در تمام مسیرهای پرواز، شاهد بندهای کوچک فراوان خاکی برای مهار آب‌های سطحی، مربوط به ابتکارات جهاد و مردم را ملاحظه می‌کردم.

عصر برای طلاب مشهد سخنرانی کردم.[3] خیلی با حال و پرشور بودند. تقاضاهای رفاهی و تحصیلی داشتند. شب با مدیران آستان قدس برای پرداخت مطالبات آنها از دولت مذاکره شد؛ حدود چهار میلیارد تومان زمین داده‌اند. عفت و همراهانش برای شام و زیارت امام رضا (ع) به اقامتگاه من آمدند. حرم برای شستن خلوت شده بود.

 

[1] - آقای هاشمی در جمع کارکنان داروسازی ثامن گفت: «از تلاشی که برای تأسیس و راه‌اندازی این کارخانه مهم تأمین‌کننده نیازهای دارویی مردم شده است، متشکریم و امیدواریم که توفیق پیدا کنیم صنعت داروسازی را کاملاً مستقل از هر جهت داشته باشیم که در بهداشت و درمان مردم، وابسته نباشیم و بتوانیم این نیاز انسانی مردم را به موقع تأمین بکنیم. بخصوص که امروز بسیاری از کشورهای همسایه ما هم چشم به ما دارند که نیازهای داروی و بهداشتی آنها را تأمین بکنیم که در ایران بحمدالله زمینه این کار هست. اینکه در کشور ما امروز دارو از همه کشورهای دنیا ارزان‌تر است و مردم در تهیه دارو آسان‌تر از هر جای دیگر می‌توانند نیازهایشان را تأمین بکنند، بخشی از آن مربوط به زحماتی است که صنایع داروسازی ما متحمل می‌شوند؛ البته بخش عظیم آن به این جهت است که دولت به خاطر اهمیت بهداشت و درمان مردم، سوبسید زیادی به این بخش می‌دهد. این سیاست ادامه پیدا می‌کند و تا روزی که ما در کشورمان بیمه جدی و همگانی برای همه اقشار تا اعماق روستاها نداشته باشیم، نمی‌توانیم از سوبسید دارو دست برداریم؛ گر چه الان مقداری از داروهای ما به خارج از کشور قاچاق می‌شود، اما باز اهمیت سلامت مردم بر منافع تجاری و اقتصادی می‌چربد. من صمیمانه از وزارت صنایع، وزارت بهداشت و درمان، از طراحان، مهندسان، مجریان، مدیران و کارگران، از همه تشکر می‌کنم.» رجوع کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های سال 1371»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1393

[2] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «تلویزیون و رادیو، وسیله نشر اخبار و اندیشه‌ها و سرگرمی و سازندگی برای مردم است و هر مقدار کیفیت آن بهتر باشد، تأثیرش هم بیشتر است. در سنجش افکارهایی که داریم و خود نهاد ریاست جمهوری دارد، برایمان روشن است که تأثیر این رسانه‌ها، از همه ابزار تبلیغاتی دیگر، از روزنامه‌ها، از مساجد، از تریبونهای نمازجمعه و از هر چه دیگر که داریم، بیشتر است. روی هر مسألهای تلویزیون و رادیو برنامه‌ریزی کنند و بخواهند مردم را قانع کنند، موفق می‌شوند. همه کسانی که تلاش می‌کنند این رسانه را از لحاظ کیفی و کمی، بُرد و محتوا به وضع خوبی برسانند، زحمتشان قابل تقدیر است. هم مردم و هم رهبری و هم ما همه قبول داریم که این کار، کار با ارزشی است. انتظاری که از صدا و سیما داریم، این است که به مسائل برون مرزی توجه کند، منتها شیوه برخورد را قطعاً باید افراد آگاه و آشنا به سیاست‌ها، آشنا به شرایط منطقه، شرایط زمان تحت نظر بگیرند که تبلیغات ما آثار منفی نداشته باشد.»

[3] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «خداوند یک فرصت بسیار استثنایی به ما داده که اتمام حجت هم بر ما هست. این فرصت همچنان که نعمتی برای ماست که بتوانیم در راه خدا تلاش بیشتری بکنیم، میدان امتحانی هم هست که ببیند چگونه عمل می‌کنیم و چه مقدار لیاقت اجرای احکام الهی و پیاده کردن دین خدا را ما داریم. اگر از این فرصت بد استفاده بکنیم، برای مدت‌ها این فرصت را ضایع کردیم تا دوباره نسلهای بعدی این تجربه را فراموش کنند و دوباره وارد این میدان شوند. همه شرایط برای یک آزمایش موفق در اختیار ماست. الحق این انقلاب تا مقدار زیادش مربوط به روحانیت است. مردم پیشتاز انقلاب، همراه روحانیت بودند. انقلاب به رهبری امام پیروز شد. اصلاً انقلاب به رهبری ایشان شروع شد. بعد هم در طول این دوران، گرچه همیشه ملت در صحنه بود و ما از حضور مردم در صحنه، هم در دوران آخر انقلاب هم در دوران بعد از پیروزی، همیشه توانستیم کارهایمان را پیش ببریم، اما این روحانیت بود که جلو بود و مردم را وارد میدان می‌کرد و امروز هم این‌طوری است. اگر روحانیت را از مردم بگیریم، در صحنه خیلی‌کم نیروها باقی خواهند ماند. ما همان‌طور که انقلاب را تا حالا رساندیم، باید این انقلاب را پایدارش کنیم که در تاریخ برای آینده‌های بسیار دور، افق‌های خیلی دور، بتواند اهداف اسلام را بتواند به عهده بگیرد و «تمدن اسلامی» در تاریخ خلق کنیم.» رجوع کنید کتاب «هاشمی رفسنجانی، سخنرانی‌های سال 1371»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1393