خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

  • شنبه ۳۰ آبان ۱۳۷۱

 

 

شنبه 30 آبان 1371 / 25 جمادی‌الاول 1413 / 21 نوامبر 1992

 

ساعت هشت به دفترم رسیدم. ساعت نُه صبح آقای [سید علی‌اکبر] اُجاق‌نژاد، [رایزن فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان] آمد. گزارش کار مدرسه علمیه برای تربیت طلاب [جمهوری] آذربایجان را داد. صد طلبه در قم و چهل طلبه در اردبیل دارند. اول سال، مبلغ بیست میلیون تومان گرفته‌اند و حالا برای قسط‌بندی آمده است.

آقای [رضا] امراللهی، [رئیس سازمان انرژی اتمی] آمد. گزارش سفر به روسیه و آمادگی روس‌ها برای ایجاد نیروگاه هسته‌ای در ایران را داد و برای تأمین اعتبار استمداد کرد. گفتم به نقطه اطمینان برسیم تا بتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم. در مورد همکاری با پاکستان صحبت شد.

آقایان [مسعود روغنی] زنجانی، [رئیس سازمان برنامه و بودجه] و [محسن] نوربخش، [وزیر امور اقتصادی و دارایی] آمدند. وضع کلان ارزی و ریالی برای سال 1372 را توضیح دادند و سیاست‌های کلی را گرفتند. گفتم کارهای عمرانی در جدول سال‌جاری باشد و فشاری بر قیمت‌ها نیاید. سلمانی برای اصلاح آمد.

تا شب کارها را انجام دادم. شب شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. دربارة مسائل حقوق بشر و احتمال اقدامات مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران مذاکره شد. دیروقت به خانه آمدم.