خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سال1371؛ کتاب رونق سازندگی

  • شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۷۱

شنبه 21 شهریور 1371 /14 ربیع‌الاول 1413 / 12 سپتامبر 1992

 

بعد از نماز و صبحانه، از حوزه علمیه اهل سنت شهر ارومچی بازدید کردیم. آقای محمد صالح، رئیس حوزه توضیح داد. نود طلبه دارد و سالانه جمعی از ائمه‌جماعات را بازآموزی می‌نماید. این حوزه با هزینه دولت ساخته شده و اداره می‌شود، برنامه‌هایش هم بد نیست. مقداری کتاب و مبلغی به آنها هدیه نمودیم.

سپس از مسجدی بازدید کردیم که مهم‌ترین مسجد شهر، ولی مختصر و کوچک است. عفت و بچه‌ها هم از کودکستانی بازدید کردند. امروز و هم دیشب، در مسیر، مسئولان چینی سعی داشتند که از برنامه‌های آزادسازی‌شان تمجید کنند و در

جواب اینکه سرنوشت سوسیالیسم چه می‌شود، جوابی نداشتند. حتی آقای جیانگ زمین هم از برنامه آزادسازی به عنوان نتیجه افکار درخشان آقای دنگ شیائوپنیگ تمجید کرد؛ به نظر می‌رسد گام به گام از نظام سوسیالیسم دور می‌شوند.

به فرودگاه رفتیم. در خصوص نتایج سفر، مصاحبه رادیو و تلویزیون نمودم.[1] به سوی تهران پرواز کردیم. ساعت دو بعد از ظهر به وقت تهران، با استقبال رسمی وارد فرودگاه مهرآباد شدیم.

یکسره به دفترم رفتم. پس از کمی استراحت، تا مغرب کارهای عقب مانده را انجام دادم. تلفنی با رهبری احوالپرسی کردم. سر شب جلسه شورای عالی امنیت داشتیم. در مورد موضع تند شورای همکاری خلیج فارس به اضافه سوریه و مصر درباره جزیره ابوموسی مذاکره کردیم. سیاست برخورد این مرحله را «سعی در توجیه عرب‌ها» و «کاستن از تشنج» تعیین کردیم.

 

[1] - رجوع کنید ← کتاب «هاشمی رفسنجانی، مصاحبه‌های سال 1371»، دفتر نشر معارف انقلاب، 1393