خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

  • یکشنبه ۷ تیر ۱۳۶۶

 

یکشنبه 7 تیر   |  1 ذیقعده 1407                                 28 ژوئن 1987

                             

از جبهه خبر گرفتم. گفتند ]خبر[ تازه‌ای پیش نیامده، ولی دشمن خود را برای پاتک دیگری آماده می‌کند. در جلسه علنی مجلس، قبل از دستور در فضیلت شهدای هفتم تیر صحبت کردم. در تنفس به دفترم آمدم. دکتر روحانی آمد و برای رفتن به مکه اجازه خواست.

دکتر ولایتی آمد. عازم سفر به اتریش و ایتالیا است. او برای مطالب قابل طرح مشورت کرد. گفتم از خطر ماجراجوئی آمریکا در خلیج‌فارس بگوید و اینکه روس ها در پشت پرده، آمریکا را برای افتادن در باتلاق خلیج‌فارس هل می‌دهند و می‌دانند که اگر بین ایران و آمریکا درگیری پیش آید، به این زودی روابط دو کشور عادی نمی‌شود. روس ها همین را می‌خواهند، اگر چه ابتدا آمریکایی‌ها با تحریک کویت، روس‌ها را دست انداختند که به قیمت آسیب دیدن دو کشتی روسی و ضربه خوردن به حیثیت آنها تمام شد.

نماز ظهر و عصر را با خانواده‌های شهدای هفتم تیر که مهمان مجلس بودند، خواندم و بین دو نماز برای آنها صحبت کردم.

عصر ]آقای کارلوس نونز[ رئیس مجلس نیکاراگوئه و هیأت همراه به مجلس آمد. بیشتر حرف های آنها روی نیاز به نفت بود و مدعی بودند از نیاز سالانه به ورود پانصد هزار تن نفت، حدود نصف آن را تأمین کرده‌اند و نصف دیگر بر زمین است و اگر دسترسی پیدا نکنند، ممکن است فعالیت‌های کشورشان، منجمله حمل و نقل و ارتش و دارو و بعضی صنایع بخوابد و فلج شوند و بعضی کشورها قول کمک داده‌اند و کمک نمی‌کنند.

اعضای ستاد برگزاری هفته جنگ آمدند که نظر خودم را در مورد برنامه آنها گفتم.  سفیر چین آمد و از رهبران چین پیام آورد که ما در کاربرد موشک‌های سیلک ورم ]کرم ابریشم[ پیشدستی نکنیم و اینکه ممکن است در تحویل موشک‌های زمین به هوا تأخیر کنند. اگر چه نوعی از آن را هم در حد دو سری تحویل می‌دهند. گفتم با وزیر سپاه مطرح و هماهنگ کنند و ضمناً گفتم ما از این انواع موشک، از منابع غیر چینی هم داریم و شما نگران نباشید که بتوانند ثابت کنند که مال شما به کار گرفته شده. مدعی است از طرف دولت های بزرگ و اعراب تحت فشار هستند.

آقای ]علی[ آقامحمدی آمد. او از داخل عراق آمده و تا عمق عراق و منطقه بارزانی‌ها در مرز ترکیه رفته و با سران بارزانی ها صحبت کرده است. نظرش این بود که آنها مایل نیستند که با دولت عراق زیاد درگیر شوند و اشتیاقی به زدن منابع مهم اقتصادی ندارند و می‌ترسند که عراق علیه آنها شدت عمل در پیش گیرد و در مجموع خیلی در اختیار ما نیستند و مخصوصاً شاخه چپ آنها، مواضع غیر اسلامی دارد؛ گر چه مردم منطقه به شدت مذهبی‌اند.

شب سران قوا در دفتر من بودند. درباره تقاضای مهمان نیکاراگوئه و همچنین در مورد امکان درگیر شدن با آمریکا در خلیج‌فارس بحث شد. عصر گردان حمزه از لشکر بدر - که اسرای تائب عراقند - و جمعی از لشکر ثارالله آمدند. برای آنها صحبت کردم.

بمباران شیمیایی سردشت که شهدا و مصدومان زیادی از مردم غیر نظامی به جای گذاشت، از نمونه‌های روشن خوی غیر انسانی صدامیان و بی وجدانی مدعیان حقوق بشر جهانی است.