خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

  • سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۶

 

سه‌شنبه 15 اردیبهشت   |   6 رمضان 1407                     5  می 1987

ساعت هفت و نیم صبح به مجلس رسیدم. تا نه و نیم  در جلسه علنی ماندم. پیش از ظهر دکتر روحانی ] رئیس کمیسیون امور دفاعی مجلس[ آمد. درباره آینده جنگ، بودجه جنگ، مشکلات جاری بین ارتش و سپاه، پیشنهاد فرمانده سپاه برای یکپارچه کردن امکانات و طرح مهندس تکیه برای بصره مذاکره کردیم. مهندس تکیه از سپاه آمد. توضیحی بر طرح انفجار عظیم آورد. اگر این تئوری قابل اجرا باشد، می‌تواند تغییر عمده‌ای در جنگ به وجود آورد.

آقایان ] علی محمد[ بشارتی ]قائم مقام وزیر خارجه[ و[ حسین[ شیخ‌الاسلام ]معاون سیاسی وزیر خارجه[ و ] علیرضا[ معیری ]معاون سیاسی نخست وزیر[ و ] محمد جواد[ لاریجانی ]معاون بین الملل و اقتصادی وزیر خارجه[ آمدند. برنامه تحرک سیاسی در مقابل تلاش های اعراب[i] و در مجامع بین‌المللی برای پایان جنگ را گفتند و مشورت کردند. آقای بهرامی از لاهه تلفنی اطلاع داد که حکم محکومیت آمریکا در مورد پرداخت پانصد میلیون دلار به ایران صادر و امضاء شده است. اظهار خوش بینی کرد که آمریکا پول را پرداخت کند.

عصر آقای ] محمدرضا[ باهنر آمد. از عزل امام جمعه بافت توسط دبیر خانه ائمه جمعه شاکی بود. افطار با ]اعضای جامعه[ روحانیت مبارز، مهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودیم. بعد از افطار آقای موسوی  اردبیلی در خصوص پرونده سوء استفاده ]همایون[ انصاری در فروش توپ‌های اتریشی مشورت کرد. سپس  با آقایان مهدوی کنی، خامنه‌ای،  ] محمدعلی[ موحدی کرمانی و ]علی اکبر[ ناطق نوری، تا ساعت ده و نیم جلسه‌ای داشتیم. در این جلسه درباره مجلس و آینده مجلس و ریاست جمهوری و نماز جمعه مذاکره شد.

به خانه رفتم. ساعت یازده شب احمدآقا آمد. درباره پیشنهاد وزیر سپاه ‌برای اصلاح طرح ارتش نوین مذاکره شد که با موافقت امام، متنی برای توصیه حضرت امام به مجلس تهیه شده است.