خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

  • سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۶۶

سه‌شنبه 15 دی  |     14 جمادی الاول 1408                5 ژانویه 1988

در گزارش‌ها مطلب مهمی نبود. تا ساعت ده و نیم در جلسه علنی مجلس ماندم. در تنفس به کمیسیون برنامه و بودجه رفتم و نیازهای جنگ را توضیح دادم. بودجه پیشنهادی دولت برای جنگ را ناکافی خواندم و قرار شد ترمیم شود. در راه برگشت به دفتر، دیدم نصاب حضور نمایندگان کافی نیست. در جلسه ماندم، در حالی که آقای [محمد] یزدی [نایب رئیس] مجلس را اداره می‌کرد. پس از آمدن نمایندگان به دفترم رفتم.

ظهر نمایندگان میاندوآب آمدند. از مدیریت سپاه در شهرشان گله داشتند و نمونه‌هائی را گفتند. عصر به جلسه شورای انقلاب فرهنگی نرفتم. کارها را انجام دادم. آقای [محسن] رفیق‌دوست، برای گرفتن اجازه اعتبارات جنگ آمد.

جلسه سران قوا در دفتر آقای موسوی اردبیلی بود. آیت‌الله خامنه‌ای به خاطر جلسه جامعه روحانیت مبارز شرکت نداشتند. آقای دولت آبادی از حقوقدانان آمد و گزارشی از یک پرونده شکایت خانواده لبنانی - کتانی - علیه ایران و احتمال محکوم شدن ایران در اتاق تجارت پاریس داد. قرار شد برای جلسه آینده، گزارش کامل پرونده را بیاورد. درباره ضعف مدیریت وزیر بازرگانی بحث شد، ولی آقای موسوی حاضر به تعویض او نیست.

نخست وزیر اطلاع داد که دو معدن طلا در زنجان و تخت سلیمان در شمال را به زودی به استخراج می‌رسانیم و طلای زیادی خواهد داشت. این معادن عیار بالائی دارند. از جنگ و انتخابات و امور دیگر هم بحث شد. دیر وقت به خانه رسیدم. یاسر هم آمده بود . دوره آموزش نظامی را تمام کرده و آماده حرکت به جبهه است.