خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • حمله آمریکا به قایق ماهیگیری اماراتی !

حمله آمریکا به قایق ماهیگیری اماراتی !

سخنرانی ۱۳ آبان هاشمی در میدان آزادی

  • چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۶۶
 

چهارشنبه 13 آبان   |    11 ربیع الاول 1408               4 نوامبر 1987

دیشب تب داشتم و راحت نخوابیدم. صبحانه شیر و حلیم خوردم. در گزارش‌ها مطلب مهمی نیست. آمریکاییان به خاطر اشتباه زشت زدن قایق ماهیگیری شارجه و کشتن یک هندی سرافکنده‌اند و می‌خواهند توجیه کنند. وزیر دفاعشان بناست استعفاء دهد و این دلیل شکست سیاست لشکر کشی به خلیج‌فارس است.

تا نزدیک ظهر در دفترم استراحت کردم و به رادیو که مراسم راهپیمائی مردم را پخش می‌کرد، گوش دادم. با این کسالت بناست در میدان آزادی برای راهپیمایان سخنرانی کنم، که کار مشکلی است.

آقا محمدی تلفنی درباره اعلان دستگیر شدن چند چینی در اربیل عراق بدست نیروهای معارض سئوال کرد. گفتم روی تلکس آمده و سئوال دیگر جایی ندارد.

با هلی‌کوپتر ساعت یازده از دانشکده افسری به سوی میدان آزادی پرواز کردم. از فضا، وضع خیابان‌های مرکز و پیاده روی مردم را دیدم. به نظرم خیلی شلوغ نیامد، ولی آقای جنتی و سایر دوستان، نظرشان این است که انبوه جمعیت کم سابقه است. حدود نیم ساعت درباره استیصال و سردرگمی سیاست کاخ سفید آمریکا و ضعف‌های ریگان صحبت کردم. از آنجا با هلی‌کوپتر به مصلای تهران رفتم و از آنجا با ماشین به منزل رفتم. خسته و تب دار، ناهار نخورده خوابیدم. شب به خاطر تب در جلسه سران قوا که در منزل آقای ولایتی بود، شرکت نکردم.