خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

  • سه شنبه ۷ مهر ۱۳۶۶

 

سه‌شنبه 7 مهر   |  5 صفر 1408                                29  سپتامبر 1987

 

تا ساعت ده و نیم صبح در جلسه علنی مجلس بودم. ظهر اعضای کمیسیون‌های دفاع و برنامه و بودجه آمدند. راجع به مخارج نظامی، نیروهای مسلح، جنگ، خریدهای نظامی و کنترل آنها مطالبی گفتند و برای اعمال حق نظارت استمداد کردند. عصر رزمندگان راه‌پیما  از جبهه تا جماران - که 19 روز تا تهران پیاده آمده‌اند - به مجلس آمدند. برای آنها سخنرانی کردم.

آقای ]محی الدین[ فاضل هرندی ]نماینده قائم مقام رهبری در انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی خارج از کشور[ آمد و گزارش سفر به کشورهای اروپائی برای سرکشی به دانشجویان را داد. از اینکه آیت‌الله منتظری در جلسه‌ای گفته‌اند که ]ایشان[ نماینده من نیست، گله داشتند. دریادار ملک زادگان ]فرمانده نیروی دریایی ارتش[ آمد. از اینکه نیروی دریایی سپاه، آنها را در عملیات خیلی به حساب نمی‌آورند، گله داشت. بر محافظت از کشتی ها و ناوها تاکید کردم.

آقایان محسن رضایی و حسن روحانی آمدند. درباره عملیات آینده مذاکره شد. درباره زدن موشک به بغداد، در مقابل حمله امروز عراق به پارچین در حومه تهران - که خسارت کمی داشته - و حمله هوایی به نیروگاه نکا که آسیبی وارد کرده است، مشورت کردند. احمدآقا تلفنی موافقت کرد، ولی نخست وزیر موافق نیست و نگران است. زدن موشک به بغداد، منجر به جنگ نفتکش‌ها شود.

آقای ]محمدعلی[ هادی برای تعقیب پیشنهاد تشکیل کمیته سطح بالا برای جمع‌آوری اسناد متجاوز بودن عراق آمد. تا ساعت هشت و نیم در دفترم کار کردم. شب به خانه آمدم. تا ساعت ده و نیم  برنامه تلویزیون را دیدم که گزارشی از شهر بافق بود.