خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال1366- دفاع و سیاست

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال1366- دفاع و سیاست

  • پنجشنبه ۲ مهر ۱۳۶۶
 

پنجشنبه 2 مهر   |  30 محرم 1408                          24  سپتامبر 1987

ساعت شش و نیم صبح به مجلس رسیدم. مطابق معمول گزارش‌ها را خواندم. خلیج فارس و سفر رئیس جمهور به نیویورک و حمله آمریکا به کشتی "ایران اجر" در صدر اخبار است. قبل از دستور درباره اهمیت سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل صحبت کردم. تا ساعت ده در جلسه ماندم.

پیش از ظهر آقای ریاضی آمد. گزارش سفر خصوصی و محرمانه‌اش به روسیه و مذاکره با ولادیمروف را داد. درباره راه های اصلاح روابط مذاکره شده است. او  را  دعوت کرده بودند که درباره آینده عراق بعد از صدام حرف بزنند، ولی در این خصوص حرفی نزده‌اند؛ احتمالاً به خاطر حضور یک نفر دیگر با ایشان بوده است.

تیمسار حسنی سعدی ]فرمانده نیروی زمینی ارتش[ آمد و گزارش داد. آقای ]موسوی[  اردبیلی آمدند. راجع به جنگ روانی در جبهه‌ها پیشنهادهایی داشتند. ظهر آقای ]سیدرضا[ زواره‌ای ]نماینده تهران[ آمد و از بسته شدن چاه عمیقی در ورامین از طرف وزارت نیرو با فشار دادستان شهر گله داشت. این چاه جواز نداشته است. عصر تعداد زیادی از بسیجی‌های مهاجران جنگ آمدند. برای آنها صحبت کردم.

برای استقبال آیت‌الله خامنه‌ای که از نیویورک برگشته‌اند، به فرودگاه رفتم. این اولین بار است که به استقبال رسمی ایشان می‌روم. نزدیک مغرب، رزمندگان مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق آمدند. برای آنها صحبت کردم. گزارش آنها را شنیدم و تشویق به جنگیدن در داخل خاک عراق کردم. امروز آمریکایی‌ها، بار دیگر متعرض یک کشتی تجارتی ما در دریای عمان شده‌اند. شب به خانه آمدم.