خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1366/ کتاب «دفاع و سیاست»

  • یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۶۶

 

 

یکشنبه 4 مرداد   | 29 ذیقعده  1407                      26 جولای 1987

                          

تا ساعت هشت صبح در منزل مطالعه می‌کردم. از اخبار بر می‌آید که آمریکایی‌ها در اقدام اسکورت کشتی‌های کویتی، به مشکل جدی برخوده‌اند و ضعف‌های نیروهای آمریکا در خلیج‌ فارس رو می‌شود.

برای جلسه قرارگاه خاتم به مجلس آمدم که تا ظهر ادامه داشت. درباره عملیات آینده و مسائل خلیج‌فارس بحث بود و تصمیماتی اتخاذ شد. آقایان حسنی سعدی و جمالی ]فرمانده و جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش[ از میمک اطلاع دادند که عراق ارتفاع مهم منطقه را از ارتش گرفته و آنها برای پس گرفتن آن برنامه ریزی می‌کنند.

عصر ]آقای فرمانبر[ سفیر جدیدمان در بلغارستان برای خداحافظی و مشورت آمد. آقای ]محمود[ محمدی عراقی ]مسئول نهاد نمایندگی امام در سپاه پاسداران[ برای شکایت از تخلف فرماندهان سپاه از ضوابط آمد. آقایان ]حسین[ محلوجی و ]اسدالله[ بادامچیان آمدند. گزارش وضع کارخانه نساجی را که با مشارکت پاکستان در آنجا داریم، دادند و با واگذاری آن به پاکستان مخالفند. مصاحبه‌ای با تلویزیون درباره خلیج‌فارس و جنگ انجام دادم.

آقای قادری ]نماینده پیرانشهر[ آمد. گزارش داخل کردستان عراق را داد و از سپاه و قرارگاه رمضان گله کرد. دکتر ]عبدالله[ جاسبی آمد. موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی و نیازها را گفت. امروز عصر باران شدید کم سابقه‌ای در شمال تهران بارید و سیل عظیمی راه افتاد. این سیل تلفات جانی و مالی داشته است.

شب مهمان رئیس جمهور بودیم. خبر دادند بیش از صد نفر در اثر سیل جان خود را از دست داده اند. تصمیم گرفتیم برای مقدمات سفر نخست وزیر و حل مشکل فشارهای جاری سوری ها، آقای [حسین] شیخ‌الاسلام به سوریه برود. آقای ]میرحسین[ موسوی می‌گوید تا فشارها بر طرف نشود، به سوریه نمی‌رود.

وزارت خارجه از مهمان نوازی آلمانی ها نسبت به وزیر خارجه، خیلی راضی اند. آنها به نفع ما و علیه عراق موضع گرفته و اعلام کرده‌اند، عراق آغازگر جنگ و متخلف از موازین بین‌المللی است. تصمیم قرارگاه خاتم در مورد مقابله به مثل در صورت شرارت عراق در خلیج‌فارس، براساس رهنمود امام در جلسه سران ]قوا[ تصویب شد. دیر وقت به خانه رسیدم.