خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • نظر امام درباره عملیات پیشدستانه در خلیج فارس

نظر امام درباره عملیات پیشدستانه در خلیج فارس

گلایه شهردار تهران از وزیر کشور

  • چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۶۶
 

چهارشنبه 31 تیر  |  25 ذیقعده 1407                    22 جولای 1987

 

در اخبار صبح آمد که امروز اسکورت کشتی‌های کویتی حامل پرچم آمریکا شروع می‌شود و دنیا در دلهره به سر می‌برد. آقای ]محمد[ فروزنده اطلاع داد که به علت طوفانی بودن دریا، قایق‌های اعزامی به کشتی‌های کویتی نزدیک نشده اند.

برای ملاقات‌ها به مجلس آمدم. آقای مقدم امام جماعت مسجد هامبورگ آمد و گزارش وضع خودش را داد. شیوه کار به گونه‌ای است که اهل سنّت هم شرکت کنند و به گونه‌ای تند نباشد که از طرف آلمان ایجاد مزاحمت شود؛ تأیید کردم. نگران انتقاد تندروها است.

سفیر جدید مان در رومانی آمد. راجع به منطقه مأموریتش مشورت کرد. ]آقای محمد نبی حبیبی[ شهردار تهران آمد. گزارش خدماتش را داد و از وزارت کشور که همکاری نمی‌کنند و تضعیف می‌کنند، گله داشت و از مدیریت مترو اظهار نارضایتی کرد. ضمن تأیید پرکاری، از بی ضابطگی آقای ]اصغر[ ابراهیمی ]مدیر عامل شرکت متروی تهران[ خائف است.

ظهر آقا ]عبدالحسین[ ساوه، نماینده کرمان آمد. مطابق معمول از خرابی اوضاع گفت. نماینده صنف آلومینیوم ساز آمد. یک میلیون تومان برای جنگ آورد و از نیازهای صنف گفت. عصر ]سرتیپ جلالی[ وزیر دفاع آمد و ارز بیشتر خواست. آقای قانع مسئول معزول جهاد گیلان آمد. خدماتش را گفت و از ]آقای احسان بخش[ امام جمعه ]رشت[ که او را عامل مهم عزل خودش می‌داند، گله کرد.

دکتر ولایتی آمد و برای سفر به آلمان که عازم است، مشورت کرد. آقای نیری از - کمیته امداد آمد. از نیاز مردم لبنان گفت و خبر تاسیس کمیته امداد در آنجا را داد و کمک خواست. آقای علوی تبار آمد و برای حفظ نخل‌های آبادان استمداد کرد. دستور دادم محافظت شود.

آقای نبوی نماینده بوشهر آمد. برای فعال شدن صدا و سیمای بوشهر که به خاطر کتک خوردن مسئولش، تولید برنامه‌های بومی آن تعطیل شده است، استمداد کرد. به اخوی ]محمد[ گفتم کمک کنند.

جلسه سران ]قوا[ در دفتر من بود و اخوی محمد ]رئیس سازمان صداوسیما[ آمد، برای تامین کسری بودجه صدا و سیما و آقای ری‌شهری گزارش مذاکره با امیر شارجه را داد که خواهان کمک ماست. احمدآقا از قول امام نقل کرد که قبل از انجام شرارت دریایی عراق، ما نزنیم. این دستور را به آقای ]حسین[ علائی ]فرمانده نیروی دریایی سپاه[ ابلاغ کردم.