خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۷۴

دوشنبه 2 مرداد  1374  //25  صفر 1416   //          24 جولای 1995

 

با لغو سفر یزد، روز کم‏مشغله‌ای داشتم. با دیدن گزارش‏ها و بولتن‌ها و انجام کارهای دفتر و چند برنامه که اضافه‏کردیم، وقت پُر شد.

آقای محسن رضایی، [فرمانده‏کل سپاه] آمد و طرح برخورد با ضدانقلاب در داخل خاک عراق را آورد. برای بررسی به دبیرخانه شورای‏عالی امنیت‏ملی ارجاع کردم. قرار شد، چند طرح برای تبدیل آبیاری‌ها به بارانی و قطره‌ای در کهنوج و خوزستان و کرمانشاه، برای اعطای وام بیاورند.

آقای [اکبر] تُرکان، [وزیر راه و ترابری] آمد و برای جبران کمی‌های اعتبارات، استمداد کرد. آقای [یحیی]آل‏اسحاق، [وزیر بازرگانی]، برای اجازه توسعه ناوگان حمل و نقل دریایی استمداد کرد. آقای [ابوطالب] شالچیان، [مشاور بازرگانی رئیس‏ جمهور] آمد. گزارش دو جلسه شورای مشاوران اقتصادی را داد و برای آینده کسب نظر کرد. قرار شد احکام‏شان صادر شود.

عصر شورای اقتصاد جلسه داشت. در مورد نرخ کرایه هواپیماها در داخل و خارج و توسعه ناوگان حمل دریایی و تأمین ریال طرح‌های عمرانی شرکت‌های دولتی، تصمیم گرفتیم. آقای زنجانی، [رییس سازمان برنامه و بودجه] آمد. در مورد استعفای ایشان صحبت شد. به اختیار خودش گذاشتم. قرار شد بعداً جواب بدهد. با سیاست‌های کنترلی اقتصادی، از قبیل تثبیت  نرخ ارز و قیمت‌گذاری‌های دیگر موافق نیست.

آقای [محسن] یحیوی، [نماینده تهران]، از مجلس، پیشنهادی را برای دادن اعتبارات خارجی به صورت درازمدت از سوی یک بانک خارجی آورد؛ برای بررسی به بانک مرکزی فرستادم.