خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۷۴

 

سه‌شنبه 9 خرداد  1374  //30  ذیحجه  1415 //      30 می 1995

 

زمین‏لرزه در جزیره ساخالین  روسیه که هزاران کشته داشته مورد توجه است[1]. عقد ازدواج یکی از کارکنان دفتر را بستم. [آقای کیم یونگ نام]، معاون وزیر امورخارجه کُره شمالی
آمد. صحبت طولانی داشت. از وضع خودشان و از وضع فعلی و آینده مذاکرات‏شان با آمریکا سئوال کردم. امید چندانی به نتایج ندارند و با سوءظن مذاکره می‌کنند و به نظر می‌رسد، دو طرف برای اهداف، کله‏شقی و وقت‏کُشی می‌کنند.

[آقای سید معظم علی]، سفیر جدید بنگلادش، برای تقدیم استوارنامه و [آقای آنتونیو دیوناس]، سفیر مکزیک، برای خداحافظی آمدند. مصاحبه‌ای داشتم با چند نوجوان دانش‏آموز دختر و پسر، به عنوان خبرنگاران روزنامه آفتابگردان که مخصوص کودکان است[2]. اعضای شورای عالی بیمه آمدند. در مورد سیاست‌های اجرایی سئوالاتی داشتند.

عصر آقای [مسلم] ملکوتی و فرزندش آمدند. اخیراً از امام‏جمعگی تبریز برداشته شده و در راه انتقال به تهران، برای خداحافظی آمد. گرچه می‌گفت، خودش هم مایل به رفتن به قم است، ولی از اقدام راضی نیست و پسرش گفت نکاتی دارد که بعداً به من اطلاع می‌دهد. شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه‏ای با چند مصوبه داشت.

 

 

[1] - خاور دور روسیه از مناطق زلزله‏خیز این کشور است و هر سال در این منطقه زمین لرزه رخ می‏دهد. در تاریخ 28 می 1995 براثر زمین‏لرزه‏ای به بزرگی 7.6 ریشتر، شهرکی به نام نفتوگورسک در استان ساخالین در خاور دور روسیه، به طورکامل نابود و از نقشه این کشور محو شد و 2040 نفر از سکنه آن کشته شدند.

[2] - روزنامه آفتابگردان، اولین روزنامه تخصصی برای کودکان و نوجوانان در ایران بود که به همراه روزنامه همشهری، از ۱۸ تیر ۱۳۷۳ تا ۲۹ آبان ۱۳۷۶ منتشر می‌شد. این روزنامه، نخستین روزنامه کودکان و نوجوانان در خاورمیانه و از اولین روزنامه‌های کودکان در دنیا بود. این روزنامه در پی انتشار مطلب طنزی دربارة عملکرد جانبدارانه صدا و سیما در طرفداری از یکی از کاندیداهای هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶، چهار روز پیش از انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶، توقیف و تعطیل شد. برای مطالعه متن کامل مصاحبه، رجوع‌کنید کتاب «هاشمی ‏رفسنجانی، مصاحبه‏های سال 1374»، دفترنشر معارف انقلاب، 1396.