خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

خاطرات روزانه / آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1374 / کتاب «مرد بحران ها»

  • سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۷۴

سه‌شنبه 2 خرداد   1374  //23  ذیحجه  1415        23 می 1995

 

جمعی از علما و وعاظ، به مناسبت محرم، از سراسر کشور آمدند. آقای [محمود] محمدی عراقی، [رییس سازمان تبلیغات اسلامی] گزارشی داد و آقای [سیدمحمد] کوثری، ذکر مصیبت کرد. یکی از ائمه‏جماعت که حافظ قرآن است، آیات تدبیر حضرت یوسف و تعبیرخواب ملک‏مصر برای ذخیره‏کردن غلات را به منظور تطبیق برنامه‌های من، در توجه به آینده کشور و انجام امور زیربنایی خواند که مورد توجه حضار قرار گرفت. من هم در این خصوص توضیح دادم[1]. اخیراً در خیلی از منابر، از این آیات برای توجیه برنامه‌های دولت استفاده می‌شود. جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر داشتیم؛ با استماع گزارش‌ها و چند مصوبه در مورد امور و جمع‏آوری املاک و اموال ستاد و تأمین نیازها.

عصر برای مراسم سالگرد فتح خرمشهر، با عفت به تالار وحدت رفتیم. جوایز کتاب‌های برگزیده دفاع مقدس را دادم. عفت، نشان‌های دولتی را به یازده مادر چهارشهیدداده و بیشتر، اهدا کرد[2]. دربارة عظمت فتح خرمشهر و نیروهای ایثارگر صحبت کردم[3]. آزاده‌ای [به‏نام آقای محمدرضا شایق]، ضمن صحبت من، در تأیید دولت و من و رهبری، صحبت‌های جالبی کرد. روحانی نابینای خوش‏ذوقی است؛ به یک جانباز 70 درصد، [به‏نام آقای سیدجلال روغنی] هم نشان دولتی دادم.

خانم [تانسو] چیللر، نخست‏وزیر ترکیه، تلفنی تماس گرفت. مدعی شد که افراد پ.ک.ک از ترکیه فرار می‌کنند و به ایران پناه می‌آورند و از آنجا به خاک ترکیه حمله می‌کنند. تکذیب کردم و گفتم، احتمالاً آمریکا این گونه اخبار را برای تیره‏کردن روابط ما جعل می‌کند. تأکید بر صحت گزارش‏ها داشت و بر دوستی ایران و ترکیه و لزوم همکاری تأکید کرد. گفتم تیمی بفرستد و مدارک را بیاورند، تا اثبات دروغ بودن بشود. از او دربارة اظهاراتی که دربارة تغییر مرزهای عراق و ادعا بر شهر موصل در ترکیه شده، پرسیدم. گفت این حرف‌ها از ما نیست و ترکیه به تمامیت‏ارضی عراق احترام می‌گذارد. گفتم جلوی تبلیغات منفی رسانه‌های ترکیه را بگیرد.

آقای [محسن] رفیق‌دوست، [رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان]، گزارش وضع بنیاد جانبازان را داد و در مورد سیمان و نوشابه‌ها، برای تغییر قیمت استمداد کرد.  به خانه آمدم. عفت اعتراض دارد که برنامه اعطای نشان او را خوب پخش نکرده‌اند.

 

[1] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «انقلاب اسلامی نشأت گرفته از فرهنگ و ایثار و سلحشوری عاشورا است. عنایات بیشمار الهی برای انقلاب اسلامی و مردم مسلمان ایران، این نظام مقدس را از مراحل دشوار و خطرناک عبور داده و به‌یک قدرت مستقل و پایدار در منطقه تبدیل کرده است. به‌رغم هیاهوی گسترده و منفی بوق‏های تبلیغات خارجی که با نغمه‌های انسان‏های ضعیف و ناسازگار و ناهماهنگ با نظام اسلامی نیز همراه بوده است، پایه‌های استقلال اقتصادی کشور روز به روز مستحکم‌تر شده و تحریم‌های آمریکا، تنها یک جنگ روانی و تبلیغاتی علیه نظام اسلامی است. در ایام شورانگیز و درس‏آموز محرم، مبلغان وعاظ باید در سخنرانی‏های خود، با بررسی عمیق وÃ Äجامع‌نگری نسبت به مسایل کنونی جامعه اسلامی و جهان اسلام و موقعیت نظام مقدس‌مان، مردم به ویژه نسل جوان را با واقعیت‌ها و عمق خدمات عظیم، گسترده و دستاوردهای انقلاب اسلامی آشناتر سازند.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی ‏رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفترنشر معارف انقلاب، 1396

[2] - ده مادر شهید بزرگواری که نشان درجه یک ایثار دریافت کردند، عبارت بودند از : خانم‏ها گل‏بس سمیع قهفرخی، ملکه طالبی، سکینه واعظی رضوی، شهربانو جلایی، کبری مکنتیان، فاطمه دهقان‏نژاد، فاطمه عباس‏وردی، حلیمه‏خاتون خانیان، عفت علی‏عسکری، صغری حاج‏علینقی.

[3] - در بخشی از این سخنرانی آمده است: «پیروزی خرمشهر پیروزی یک ملت تنها، غریب و انقلابی در مقابل خیل نیروهای شرق و غرب بود. ضربه فتح خرمشهر به نیروهای بعثی و رسانه‌های حامی‏آن در شرق و غرب، به‏گونه‌ای بود که تا بیست و چهار ساعت، سکوت مطلق بر آنها حاکم شد. فتح خرمشهر، لحظة ماندنی وحماسی تاریخ ماست که در سایه ایثار فراهم شد و اکنون باید از این ایثارها قدردانی و تجلیل شود. حضور همین ایثارگران و حامیان انقلاب موجب شده تا آمریکا با آن همه قدرت، ایران اسلامی را همانند کابوسی در مقابل خود ببیند و از ناچاری دست به‌کارهای غیرعقلانی و عجولانه زند. مردم ایران باید همیشه به خانواده‌های ایثارگران و جانبازان و شهدا، تعظیم و تکریم کنند، زیرا تا هنگامی که آنان در جامعه ما مکرم و معزز باشند، به‌کشور آسیبی نخواهد رسید. اهدای نشان ایثار به‌خانواده‌های شهدا و ایثارگران که عزیزترین وجود خود را فدای اسلام و انقلاب کرده‌اند، فخری عظیم برای مسئولان کشور است. در تاریخ کشور ایران روزهای شکوهمند مانند فتح خرمشهر بسیار است و زمینه فراوانی را برای بهره‌گیری و خلق آثار باارزش، فراهم آورده است. همه هنرمندان و صاحبان قلم که در زمینه دفاع مقدس تلاش می‌کنند، برای ثبت این روزهای شکوهمند و افتخارآمیز در تاریخ کشور، باید بیش از پیش فعالیت کنند.» رجوع‌کنید کتاب «هاشمی ‏رفسنجانی، سخنرانی‏های سال 1374»، دفترنشر معارف انقلاب، 1396